Tarix: 18/02/14 Nyu-York küçələrində elektron tablo: “XOCALI... Azərbaycana qarşı bəşər faciəsi”
ABŞ-da fəaliyyət göstərən Azərbaycan - Amerika Alyansı (AAA) Xocalı soyqırımı ilə bağlı ənənəvi geniş maarifləndirmə kampaniyasına start verib.
Tarix: 15/02/14 Akademik Arif Paşayevin 80 yaşı tamam olur
Fevralın 15-də Azərbaycanın görkəmli alimi, elm və təhsil təşkilatçısı, ictimai xadim, Dövlət mükafatı laureatı, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor, akademik Arif Mir Cəlal oğlu Paşayevin 80 yaşı tamam olur.
Tarix: 14/02/14 DYP yol hərəkəti qaydalarının pozuntusu üzrə protokolları elektronlaşdırır
Azərbaycanda yol hərəkəti qaydalarının pozuntusuna görə bal sisteminin ləğvi nəzərdə tutulur. Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi, polis polkovniki Kamran Əliyev bildirib ki, bu barədə təkliflər irəli sürülüb.
Tarix: 14/02/14 Azərbaycanda televiziya yayımına başlanmasından 58 il ötür
Bu gün Azərbaycanda televiziyanın ilk dəfə efir fəaliyyətinə başlamasının 58-ci ili tamam olur. Müasir dövrdə həyatımızın ayrılmaz hissəsinə çevrilən televiziya respublikada 1956-cı il fevralın 14-də yayıma başlayıb.
Tarix: 14/02/14 Hindistanda bank xidmətləri üçün mobil telefonlardan istifadə olunacaq
Hindistan Ehtiyat Bankı ölkə sakinləri üçün digər istifadəçilərin bank hesabına malik olub-olmamasından asılı olmayaraq pul vəsaitlərini göndərmək imkanı yaratmağı planlaşdırır.
Tarix: 13/02/14 “TIME” jurnalı üz qabığına kvant kompüterinin şəklini yerləşdirib
“TIME” jurnalı fevral nömrəsinin üz qabığına “D-wave” kvant kompüterinin fotoşəklini yerləşdirib. Jurnal ABŞ, Asiya və Okeaniyada çıxacaq
Tarix: 12/02/14 Rabitəçi boksçular 7 medal qazanıblar
Bakıda yanvarın 26-dan 31-dək respublikanın bütün regionlarından olan 198 boksçunun iştirakı ilə böyüklər arasında Azərbaycan çempionatı keçirilib. Çempionatda “Rabitə İdman klubu”nun boksçuları 1 qızıl, 1 gümüş və 5 bürünc olmaqla ümumilikdə 7 medal əldə ediblər.
Tarix: 10/02/14 “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramının icrasına dair müzakirə keçiriləcək
11 fevral 2014-cü il tarixində “Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramının icrası üzrə Əlaqələndirmə Şurasının növbəti iclası keçiriləcək.
Tarix: 06/02/14 Hindistanda dünyanın ən böyük günəş elektrik stansiyası tikiləcək
Hindistan gücü 4 min meqavat təşkil edən dünyanın ən böyük günəş elektrik stansiyasını inşa etmək niyyətindədir. 77 kvadrat kilometr ərazini əhatə edəcək stansiya dörd nüvə reaktorunun gücünə bərabər olacaq.
Tarix: 03/02/14 UUEN Ünvan Reyestri İnformasiya Sistemi vasitəsilə veriləcək
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti 2012-ci il 5 dekabr tarixli 279 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Nəqliyyat infrastrukturu obyektlərinin kodlaşdırılması, nəqliyyat infrastrukturu obyektlərinin başlanğıc və son nöqtələrinin, mərkəzi xətlərinin və kəsişmə nöqtələrinin müəyyən edilməsi Qaydaları”nda dəyişiklik edilməsi haqqında qərar qəbul edib.
Tarix: 03/02/14 Optik-lif şəbəkələri üçün lazer yaradıcısı mükafatlandırılıb
Tokio Texnologiya İnstitutunun fəxri professoru 81 yaşlı Yasuxaru Suemasu Yaponiyada elektronika, informasiya və rabitə sahəsində hazırda internet magistrallarında istifadə olunan böyük tutumlu optik-lif şəbəkələri üçün yarımkeçirici lazerlərin tədqiqinə görə mükafata layiq görülüb.
Tarix: 03/02/14 “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək”
“IDEA” (Ətraf mühitin mühafizəsi naminə beynəlxalq dialoq) İctimai Birliyinin, “ASAN xidmət” və “Təmiz Şəhər” ASC-nin təşkilatçılığı ilə “Hər kağızı bir yarpağa dəyişək” adlı müştərək layihəyə start verilib.
Tarix: 03/02/14 Məktəblinin cibində “iPhone” yandı
“The Daily Mail” nəşri yazır ki, ABŞ-da 14 yaşlı məktəbli qızın cibində yaşıl rəngli “iPhone 5c” smartfonu yanıb.
“ICTnews” elektron xəbər xidməti “gazeta.ru” saytına istinadən bildirir ki, hadisə ABŞ-ın Men ştatında yerləşən məktəblərindən birində baş verib.
Tarix: 30/01/14 Azərbaycan “SharpEye” izləmə sistemi qurğusu alacaq
Azərbaycanda bu ilin avqust ayında Amerikanın “Kelvin Hughes” şirkətindən “SharpEye” RLS (Record Level Security) radarı alınaraq quraşdırılacaq.
Tarix: 30/01/14 Elektron məlumatlar bazası onlayn rejimdə qaz şəbəkəsinə nəzarət baxımından əvəzsizdir
“Smart kart tipli qaz sayğaclarının əhatə dairəsinin genişlənməsi və ödənişlərlə bağlı əməliyyatların artması ilə əlaqədar yarana biləcək texniki problemlərin meydana çıxmasının qarşısını almaq məqsədi ilə köklü şəkildə yeniliklər tətbiq edilib və müvafiq qaydada islahatlar aparılıb.