Tarix: 14/05/13 TQDK sınaq imtahanında müxtəlif imtahan fənləri üzrə konspekt yerləşdirilmiş xüsusi elektron qurğu aşkarlayıb
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) tərəfindən respublikanın, demək olar ki, bütün şəhər və rayonlarında, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasında sınaq imtahanları keçirilir.
Tarix: 13/05/13 Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə dövlət Agentliyi Qobustan poliqonun gücünü artıracaq
Alternativ və Bərpa olunan Enerji Mənbələri üzrə dövlət Agentliyi (ABEMDA) Qobustan poliqonun gücünü artırmağı nəzərdə tutur. Agentliyin direktoru Akim Bədəlov bildirib ki, hazırda poliqonun gücü 5.5 MVT təşkil edir:
Tarix: 11/05/13 Mərkəzi Bank: «Kompüter və surətçıxarma texnologiyalarının intensiv inkişafı manatın saxtalaşdırılması üzrə riskləri artırır»
Azərbaycan Mərkəzi Bankı (MB) manatı saxtalaşdırmaqdan qorumaq üçün tədbirlər görür. MB bildirir ki, müasir dövrdə kompüter və surətçıxarma texnologiyalarının intensiv inkişaf etməsi, əskinasların mühafizəsi üçün istifadə olunan texnologiyaların digər sahələrdə də istifadə olunması manatın saxtalaşdırılması üzrə potensial riskləri artırır.
Tarix: 10/05/13 “Azərbaycan-2020: Elmi potensialın və innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi” mövzusunda beynəlxalq seminar-treninq keçiriləcək
16-18 may tarixlərində “Hilton-Baku” hotelində “Azərbaycan-2020: Elmi potensialın və innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi” mövzusunda beynəlxalq seminar-treninq keçiriləcək.
Tarix: 08/05/13 Metro vaqonlarında maşinist idarəetmə sistemi tamamilə elektronlaşdırılıb
Ötən ilin sonlarında əsaslı təmir və modernləşdirmə məqsədilə Tbilisi elektrik qatarlarının təmiri zavoduna göndərilmiş bir qatar tərkibini formalaşdıran 5 vaqon artıq “Nərimanov” elektrik deposuna gətirilib.
Tarix: 08/05/13 Azərbaycanda beynəlxalq standartlar əsasında milli terminoloji informasiya sistemi yaradılacaq
Beynəlxalq standartlar əsasında milli terminoloji informasiya sisteminin yaradılması ilə bağlı işlərə də başlanılıb.
Tarix: 08/05/13 Azərbaycanda ən bahalı smartfonun satışlarına başlandı
Azərbaycanda işgüzar insanlar üçün premium-sinifli model kimi təqdim olunan “BlackBerry Q10” smartfonunun satışları başlandı.
Tarix: 07/05/13 Amerikanın 10 ən böyük şirkəti hansılardı?
“Apple” ilk dəfə olaraq Amerikanın 10 ən böyük şirkətinin onluğuna daxil olub. Reytinq hər il “Fortune” jurnalı tərəfindən tərtib edilir.
Tarix: 07/05/13 Rabitəçi idmançı Rusiyadan 2 qızıl medalla döndü
Bakı Telefon Rabitəsi İstehsalat Birliyinin İnformasiya Texnologiyaları Laboratoriyasının mühəndisi Çingiz Şahkərimov Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində 134 ölkənin idmançılarının qatıldığı Şərq-Qərb döyüş növlərinin 7-ci olimpiadasında 2 növ üzrə qızıl medala layiq görülüb.
Tarix: 07/05/13 Almaniyanın Təhsil Nazirliyi viruslu kompüterləri zibil qutusuna tullayıb
Almaniyanın Meklenburq-Ön Pomeraniya vilayətinin Təhsil Nazirliyinin məmurları “Conficker” soxulcanı ilə yoluxdurulmuş kompüterlərin viruslardan təmizlənməsinə pul ödəməmək üçün yenilərini satın almağa üstünlük veriblər.
Tarix: 10/05/13 “Rabitə dünyası” qəzetinin ümummilli liderin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi buraxılışı nəşr olunub
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin rəsmi mətbu orqanı olan “Rabitə dünyası” qəzetinin ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyi münasibəti ilə xüsusi buraxılışı nəşr olunub.
Tarix: 06/05/13 Fotolar bizim əhvalımızdan xəbər verəcək?!
Yaradılmış qeyri-adi kompüter proqramı foto vasitəsilə insanın əhvalını tez və dəqiq təyin edir. Yeni proqram təminatı təhlükəsizlik sistemləri, həmçinin sosial şəbəkələrdə tətbiq edilə bilər.
Tarix: 04/05/13 Azərbaycanla Başqırdıstanın elmi qurumları innovativ layihələr həyata keçirəcəklər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, akademik Akif Əlizadə Başqırdıstan Respublikası Elmlər Akademiyasının (BREA) prezidenti, BREA-nın müxbir üzvü, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru, professor Baxtizin Ramil Nazifoviçi qəbul edib.
Tarix: 03/05/13 Prezident İlham Əliyev Sumqayıtda “ASAN xidmət” mərkəzinin açılışında iştirak edib
Prezident İlham Əliyev Sumqayıt şəhərinə səfərdə olub.
Tarix: 03/05/13 Nəqliyyatda gediş kartlarının buraxılması ilə məşğul olacaq prosessinq mərkəzinin yaradılması üzrə işlər başa çatır
Nəqliyyat Nazirliyi ictimai nəqliyyatda gediş kartlarının buraxılması ilə məşğul olacaq prosessinq mərkəzinin yaradılması üzrə işləri başa çatdırır. Bu barədə Nəqliyyat Nazirliyindən verilən məlumatda bildirilir.