Tarix: 04/04/13 TQDK əməkdaşlarının iştirakı ilə Qazaxıstanda elektron təhsil üzrə müzakirələr aparılıb
Astanada “Təbiət-riyaziyyat istiqamətli fənlər üzrə yeni tipli dərsliklərin hazırlanmasına konseptual yanaşmalar: təcrübə və inkişaf meyilləri” mövzusunda keçirilən Beynəlxalq müşavirədə elektron təhsil (e-learning), o cümlədən elektron dərsliklərin hazırlanması üzrə müzakirələr aparılıb.
Tarix: 04/04/13 “Milli təhlükəsizliklə bağlı ixtira, faydalı model və sənaye nümunəsinə dair iddia sənədinə baxılma Qaydaları”nda dəyişiklik edilib
Nazirlər Kabineti (NK) “Milli təhlükəsizliklə bağlı ixtira, faydalı model və sənaye nümunəsinə dair iddia sənədinə baxılma Qaydaları”nda dəyişiklik edib.
Tarix: 04/04/13 “Smart kart” tipli sayğaclara ödənişləri təmin edən proqram təminatı yenilənib
“Smart kart” tipli sayğaclara ödənişləri təmin edən proqram təminatı gücləndirilib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin (ARDNŞ) rəsmi saytına istinadən verdiyi məlumata görə, “smart kart” tipli qaz sayğaclarının əhatə dairəsinin genişlənməsi və ödənişlərlə bağlı əməliyyatların artması ilə əlaqədar yarana biləcək texniki problemləri aradan qaldırmaq məqsədi ilə bir sıra yeniliklər tətbiq edilib, zəruri islahatlar aparılıb.
Tarix: 04/04/13 Taksi,evakuator,otel sifariş etmək lazımdır?
Yeni fəaliyyətə başlayan məlumat xidməti mərkəzində, bir çox dövlət və özəl şirkətlər, təşkilatlar, həmçinin bəzi hallarda fiziki şəxslər haqqında məlumatlar əldə etmək mümkündür. Bunun üçün 119 nömrəsinə zəng vurmaq kifayətdir.
Tarix: 03/04/13 Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş intellektual oyun keçiriləcək
"Gənc Novatorlar" G.M.İ.B daxilində fəaliyyətə başlayan İntellektual Oyunlar Klubu Şəki şəhər Gənclər və İdman İdarəsi, Azərbaycan İntellektual Oyunlar Klubları Assosiasiyası ilə birgə Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “ Kim? Harada? Nə zaman?” intellektual oyunu üzrə Şəki şəhər turniri keçirəcək.
Tarix: 03/04/13 MTRŞ yeni lisenziyalar verib
Milli Televiziya və Radio Şurasının növbəti iclası keçirilib. Şuradan verilən məlumata görə, toplantıda “Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzi”nin radio yayımı üçün, “Caspian İnternational Broadcasting Company” MMC-nin peyk vasitəsilə televiziya yayımı üçün xüsusi razılıq (lisenziya) verilməsi barədə müraciətlərinə və təşkilati məsələlərə baxılıb.
Tarix: 02/04/13 Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının direktoru: “Teleskoplardan alınmış informasiyaların keyfiyyəti və miqdarı xeyli artacaq”
AMEA Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında (ŞAR) hazırda 6 teleskop fəaliyyət göstərir. Onlardan 2-si günəş, 4-ü isə ulduz teleskopudur. Tədricən onların da idarəolunma sistemləri avtomatlaşdırılacaq. Çox güman ki, yaxın 2-3 il ərzində bu proses tamamilə başa çatdırılacaq.
Tarix: 02/04/13 Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasındakı bütün teleskoplar robotlaşdırılacaq
AMEA Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının (ŞAR) 2 metrlik teleskopunda avtomatlaşdırılma işləri artıq yekunlaşıb. Çexiya Respublikası ilə bağlanmış müqaviləyə əsasən, bu istiqamətdə görülən işlər çex mütəxəssisləri tərəfindən həyata keçirilib.
Tarix: 02/04/13 “Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili” mövzusunda elmi-texniki konfrans keçiriləcək
Mayın 7-8-də Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) ümummilli lider Heydər Əliyevin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev və Azərbaycan təhsili” mövzusunda respublika elmi-texniki konfransı keçiriləcək.
Tarix: 02/04/13 “Contact” ilə “Qiwi” MDB ölkələrinə bivalyuta köçürmələrini həyata keçirməyə başlayıblar
“Contact” və “Qiwi” ödəniş sistemləri istifadəçilərə bivalyuta pul köçürmələri həyata keçirmək imkanını təqdim ediblər. Artıq “Contact” pul köçürmələrini «Qiwi terminalları» vasitəsilə rublda göndərib, ABŞ dollarında almaq olar.
Tarix: 01/04/13 Yeni yaradılmış Qlobal İnfrastruktur Fondu telekommunikasiya sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərə investisiya yatıracaq
Dövlət Neft Fondu (DNF) Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyası (BMK) və digər suveren və təqaüd fondları ilə birgə yeni yaradılmış Beynəlxalq Maliyyə Korporasiyasının Qlobal İnfrastruktur Fonduna sərmayə yatırmağa başlayıb. Sözügedən
Tarix: 30/03/13 Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında iştirak edəcək şagirdlər ilk dəfə olaraq Respublika fənn olimpiadalarının nəticələrinə görə seçilib
Beynəlxalq İnformatika Olimpiadasında iştirak edəcək şagirdlər ilk dəfə olaraq, Respublika fənn olimpiadalarının nəticələrinə görə seçilib.
Tarix: 29/03/13 Azərbaycanın milli su operatorunun tətbiq etdiyi sistem beynəlxalq konfransda nümunə kimi nümayiş etdiriləcək
“Bentley Systems” şirkəti aprelin 17-də Moskvada keçiriləcək İkinci illik konfransında “Azərsu”da tətbiq etdiyi layihənin təqdimatını keçirəcək.
Tarix: 29/03/13 Rusiya Elmlər Akademiyası bu il keçiriləcək beynəlxalq elmi və elmi-texniki tədbirlərin siyahısını AMEA-ya təqdim edib
Rusiya Elmlər Akademiyası (REA) 2013-cü ildə keçiriləcək beynəlxalq elmi və elmi-texniki tədbirlərin siyahısını hazırlayıb.
Tarix: 29/03/13 Ölkəyə qanunsuz yolla mobil telefonların keçirilməsi cəhdinin qarşısı alınıb
Gürcüstandan Azərbaycana qeyri-leqal yolla keçirilməyə cəhd olunan mobil telefonlar və müxtəlif mobil telefonlara aid aksesuarlar aşkar edilib.