Yaxın günlərdə Nəqliyyat Nazirliyi Bakı şəhərinin sərnişin avtobuslarında turniket-kart ödəniş sisteminın tədricən tətbiqinə başlayacaq. Bu barədə nazirliyin mətbuat xidmətinin rəhbəri Namiq Həsənov bildirib. Onun sözlərinə görə, yeni sistemin tətbiqi ilə bağlı sınaq yoxlamaları da həyata keçirilib.
Tarix: 25/01/13 Azərbaycanda müəlliflik hüququ və əlaqəli hüquqlar obyektlərinin dövlət informasiya ehtiyatı yaradılır
Tarix: 25/01/13 Çempionlar Liqası: “Rabitə” də 1/3 finalda
Azərbaycanın daha bir klubu voleybolçu qadınlar arasında keçirilən Çempionlar Liqasının 1/3 finalına vəsiqə qazanıb. “Azərreyl”in ardından “Rabitə” də 1/6 final mərhələsini uğurla adlayıb.
Tarix: 24/01/13 “MilliKart” şəbəkəsində POS-terminalların sayı 6750 ədədə çatıb
“MilliKart” prosessinq mərkəzi 2012-ci il ərzində uğurla həyata keçirdiyi layihələr və fəaliyyət göstəricilərini açıqlayıb. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, prosessinq mərkəzinin məlumatında deyilir ki, geridə qoyduğumuz il çox məhsuldar olub:
Tarix: 23/01/13 Azərbaycan Avropa İrs Şəbəkəsi layihəsinin elektron məlumat bazasının yenilənməsi ilə bağlı keçirilən tədbirdə təmsil olunub
21-22 yanvar tarixində İsveçrənin Bern şəhərində Avropa Şurasının və İsveçrə Hökumətinin birgə təşkilatçılığı ilə Avropa İrs Şəbəkəsi (HEREİN) layihəsinin koordinatorlarının işçi qrupunun görüşü keçirilib.
Tarix: 23/01/13 Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının elektron versiyasının yaradılması təklif olunur
İntellektual oyunların təşkili ilə məşğul olan Xəzər İntellektual Gənclər Klubu 2013-cü ilin Azərbaycanda “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Milli Ensiklopediyasının elektron versiyasının yaradılması təklifini irəli sürüb.
Tarix: 22/01/13 Nəzarətindən gizlədilmiş mobil telefonlar aşkarlanıb
Xaçmaz Gömrük İdarəsinin “Samur” gömrük postunda Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı Əli Həşimovun idarə etdiyi avtomobildə gömrük nəzarətindən gizlədilmiş mobil telefonlar aşkarlanıb.
Tarix: 22/01/13 Bu gün 80-ci illərin ən yaxşı reklamı nümayiş olunub
1984-cü il yanvarın 22-də Amerika televiziyasında ilk dəfə olaraq “Apple” şirkətinin “Macintosh” kompüterinin reklamı nümayiş olunub. “Advertising Age” jurnalının versiyasına görə, o, 80-ci illərin ən yaxşı reklamıdır.
Tarix: 22/01/13 Azərbaycan Texniki Universiteti və “Microsoft Azərbaycan” İKT sahəsində əməkdaşlıq edəcək
“Microsoft Azərbaycan” şirkətinin nümayəndəsi Emin Axundov Azərbaycan Texniki Universitetində olub.
Tarix: 21/01/13 İİN-də informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı hazırlanacaq
Uğurla yola saldığımız 2012-ci ildə ÜDM 2,2% artıb, onun adambaşına düşən həcmi 5884,5 manat (7490,5 ABŞ dolları) təşkil edib. ÜDM-nin artımına qeyri-neft sektoru hesabına nail olunub. Ötən il rabitə sahəsində 15,9% artım olub.
Tarix: 19/01/13 Şura layihə təkliflərini elektron formada qəbul edəcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Qeyri-Hökumət Təşkilatlarına Dövlət Dəstəyi Şurası bu il ərzində bütün fəaliyyətini elektron formaya keçirəcək.
Tarix: 19/01/13 Stasionarların fəaliyyətinə dair məlumatların kodlaşdırılması üçün həkimlərə təlimlər keçiriləcək
Səhiyyə Nazirliyinin “Stasionarların fəaliyyətinə elektron nəzarət sisteminin tətbiqi barədə” 22 noyabr 2011-ci il tarixli 108 saylı əmrinə uyğun olaraq, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) tərəfindən hazırlanmış
Tarix: 18/01/13 2012-ci ildə rabitə müəssisələri 1.4 milyard manatlıq rabitə xidməti göstərib
Dövlət Statistika Komitəsi 2012-ci ildə «Statistik işlər proqramı», «2012-ci il üçün metodoloji və məlumat istifadəçiləri ilə iş planı» və «İqtisadi təhlil» üzrə iş planlarında nəzərdə tutulmuş bütün işləri, «2008-2012-ci illərdə Azərbaycanda rəsmi statistikanın təkmilləşdirilməsinə dair» Dövlət proqramını tam həcmdə və nəzərdə tutulmuş vaxtda yerinə yetirib.