Tarix: 18/01/13 9 356 000 nəfər - qızlar oğlanlardan 5 il çox yaşayacaq
Azərbaycan əhalisi 9 356 000 nəfərə çatıb. Dövlət Statistika Komitəsindən verilən məlumata görə, 2012-ci il ərzində ölkə əhalisinin sayı 121,4 min nəfər
Tarix: 18/01/13 Vətəndaşların ərizə və şikayətlərinin qəbulu Avtomatlaşdırılmış Sənəd Dövriyyəsi İnformasiya Sistemi vasitəsi ilə həyata keçirilir
“Korrupsiyaya qarşı mübarizəyə dair 2012-2015-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nda nəzərdə tutulmuş tədbirin həyata keçirilməsi məqsədi ilə Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsində (ƏMDK) vətəndaşların ərizə və şikayətlərinin qəbulu və qeydiyyatı Dünya Bankının Daşınmaz
Tarix: 18/01/13 AMEA İqtisadiyyat İnstitutunda bütün kompüterlər internet şəbəkəsinə qoşulub
AMEA İqtisadiyyat İnstitutu informasiya texnologiyaları ilə bağlı maddi bazasını gücləndirir. 2012-ci ildə 12 ədəd kompüter, 6 ədəd printer alınıb.
Tarix: 18/01/13 Rəqabətqabiliyyətli inkişaf üçün müəssisələrin innovasiya fəallığı yüksəldiləcək
Azərbaycan iqtisadiyyatının rəqabətqabiliyyətli inkişafı ilk növbədə iqtisadi artımın yeni keyfiyyətini təmin edən bilik iqtisadiyyatına keçidi tələb edir.
Tarix: 17/01/13 Smart-kart əməliyyatlarında yaranmış problemlər aradan qaldırılır
Smart-kart tipli qaz sayğaclarının əhatə dairəsinin genişlənməsi və qış fəsli ilə əlaqədar olaraq smart-kart əməliyyatlarının kəskin artması ilə əlaqədar yanvarın 15-də bir neçə saat ərzində qeyd olunan kartlara ödənişlərin edilməsində bəzi texniki problemlər müşahidə olunub.
Tarix: 17/01/13 Yaponiyada dünyanın ən böyük külək elektrik stansiyası tikiləcək
Yaponiyada “Fukusima-1” Atom Elektrik Stansiyasında (AES) baş vermiş bədbəxt hadisədən sonra ölkə yeni AES-lərin tikintisindən imtina etdi. Bu hadisədən sonra ölkə ərazisində alternativ enerji mənbələrini aktiv şəkildə inkişaf etdirməyə başladılar.
Tarix: 17/01/13 Azərbaycanda patent sisteminin idarə olunmasının avtomatlaşdırılması layihəsi üzərində iş başa çatır
Azərbaycanda patent sisteminin idarə olunmasının avtomatlaşdırılması ilə bağlı Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi (KOİCA) tərəfindən həyata keçirilən layihə artıq başa çatmaq üzrədir.
Tarix: 16/01/13 İndoneziyanın marşalı Elektron hesablayıcı maşınlar zavodunda olub
Bu gün Müdafiə Sənayesi Nazirliyində (MSN) Azərbaycanda səfərdə olan İndoneziyanın Müdafiə Nazirliyinin baş katibi, marşal Eris Herryantonun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətilə görüş keçirilib.
Tarix: 16/01/13 “Nokia Lumia 820” sifariş edənlər bu gündən telefona sahib ola biləcəklər
“Nokia Lumia 820” sifariş edənlər bu gün saat 15:00-dan sonra sifarişlərini “EvoStore” satış mərkəzindən əldə edə bilərlər. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin “Nokia”nın Azərbaycandakı rəsmi distribüteri olan “MobiTel” şirkətinə istinadən verdiyi məlumata görə, hədiyyə olaraq “Nokia”dan simsiz enerjiyükləyici altlıq
Tarix: 16/01/13 “Dayanacaqlarda qurulan monitorların işində heç bir problem yoxdur”
“Dayanacaqlarda qurulan monitorların işində heç bir problem yoxdur”. Bunu Nəqliyyatın İntellektual İdarəetmə Mərkəzinin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin rəisi Zülfiyyə Əlizadə deyib. O, vətəndaşların dayanacaqlarda quraşdırılan monitorlarda avtobusların qrafiki ilə bağlı göstərilən rəqəmlərlə bağlı
Tarix: 16/01/13 “Azneft” İB istehsalat obyektlərində avtomatika sahəsində əldə olunan nailiyyətləri açıqlayıb
2012-ci il ərzində “Azneft” İB-nin struktur təşkilatlarında İstehsal Proseslərinin Avtomatlaşdırılması sahəsində bir sıra tədbirlər həyata keçirilib.
Tarix: 14/01/13 İki ay ərzində respublika üzrə elektron formada göndərilmiş bəyannamələrin xüsusi çəkisi 89,9 faiz olub
Yanvar-dekabr aylarında respublika üzrə 72 263 vergi ödəyicisi qeydiyyata alınıb. "ICTnews" elektron xəbər xidmətinin Vergilər Nazirliyinə istinadən verdiyi məlumata görə, 2011-ci ilin iyul ayının 1-dən cari ilin yanvar ayının 1-dək 55 086 fiziki şəxs elektron qaydada qeydiyyatdan keçib.
Tarix: 14/01/13 65 min tələbə kompüter mağazalarında 5 faizdən 50 faizə qədər endirimdən yararlana bilər
“Azərbaycan gəncliyi 2011-2015-ci illərdə” Dövlət Proqramı çərçivəsində tələbələrə indiyədək müəyyən güzəştlər verən 65 min tələbə kartı artıq paylanılıb. Kartların paylanılması hazırda da davam edir. Kart sahibi olan tələbə-gənclər ölkənin müxtəlif mağazalarında, əyləncə və alış-veriş mərkəzlərində, kompüter mağazalarında və bu kimi
Tarix: 14/01/13 Zərgərlərimizin eramızdan əvvəl IX əsrdə dövrün ən müasir texnologiyalarını tətbiq etmələri təsdiqlənib
Azərbaycanlı mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış “Arxeoloji zinət əşyalarının metal tərkibinin müəyyən olunması üçün yeni texnologiyaların tətbiqi” tezisi Avstriyanın paytaxtı Vyanada “Mədəni irs və yeni texnologiyalar 16-cı konfransının materialları”nda çap olunub.
Tarix: 14/01/13 2013-cü il üçün imtahan yerləri bazasının formalaşdırılmasına başlanılıb
2013-cü ildə ali təhsil müəssisələrinin müxtəlif səviyyələrinə qəbul, buraxılış siniflərinin şagirdlərinin biliyinin yekun qiymətləndirilməsi, sınaq və digər imtahanlarının keçirilməsi ilə əlaqədar Bakı şəhərində və bölgələrdə imtahan binalarına baxış keçirilməsi prosesinə başlanılıb.