Tarix: 28/02/15 “Ericsson” şirkəti “iPhone” və “iPad” satışlarının qadağan olunmasını tələb edib
Dünyanın nəhəng telekommunikasiya avadanlığı istehsalçısı "Ericsson” şirkəti ABŞ məhkəməsində “Apple” şirkətinə qarşı yeddi yeni iddia qaldırıb, həmçinin ABŞ Beynəlxalq Ticarət Komissiyasına (ITC) müraciət edərək ondan “Apple” məhsullarının ABŞ bazarında satışının qadağan olunmasını tələb edib.
Tarix: 27/02/15 Azərbaycanda yüksək texnologiyalar üzrə təsnifat hazırlanacaq
Azərbaycanda yüksək texnologiyalar üzrə təsnifatın hazırlanması nəzərdə tutulur.
Tarix: 27/02/15 2014-cü ildə internetdə ən çox müzakirə edilmiş brend hansıdır?
“Infegy” analitik şirkətinin hesabatına əsasən, 2014-cü ildə “Google” yenidən internetdə ən müzakirə edilən brend seçilib, hərçənd 2013-cü illə müqayisədə sözügedən brendin populyarlığı 30 faiz azalıb.
Tarix: 27/02/15 Fabletlər "ağıllı" qurğular bazarında ən çox satılan məhsul olacaq
“TECHnalysis Research” analitik şirkətinin proqnozuna əsasən, böyükölçülü smartfonlar və ya fabletlər bir neçə il sonra internetə çıxışa malik qlobal “ağıllı” qurğular (fərdi kompüter, planşet və smartfonlar) bazarında ən çox satılan məhsul kateqoriyası olacaq.
Tarix: 27/02/15 Yaponiya hökuməti onlayn xidmətləri inkişaf etdirmək niyyətindədir
Yaponiya hökuməti bank sahəsində maliyyə müəssisələrinin onlayn servisləri fəal inkişaf etdirməsi üçün müəyyən olunmuş normativləri azaltmaq niyyətindədir.
Tarix: 27/02/15 “Google” mayda “Android Pay” ödəmə xidmətini işə salacaq
“Google” yeni “Android Pay” ödəmə xidmətinin istifadəyə verilməsinə hazırlıq aparır. Bu məqsədlə şirkət Amerikanın üç ən böyük mobil rabitə operatoru (“AT&T”, “T-Mobile” və “Verizon”) ilə saziş imzalayıb.
Tarix: 27/02/15 “Google SketchUp” proqramında ən yaxşı üçölçülü model” müsabiqəsinin təşkili üçün 10 mərkəz yaradılıb
Bakı və Sumqayıt məktəbliləri üçün növbəti dəfə təşkil edilən “Google SketchUp” proqramında ən yaxşı üçölçülü model” müsabiqəsində iştirak etmək üçün 225 şagird qeydiyyatdan keçib.
Tarix: 27/02/15 Nanotexnologiyanın nailiyyətlərinə əsaslanan “Econano” layihəsinin dəstəyi ilə azərbaycanlı tələbələr xaricdə təhsil alacaqlar
“Econano” layihəsinin maliyyə dəstəyi ilə azərbaycanlı tələbələr xaricdə təhsil alacaqlar. İtaliyanın Sapienza Roma Universitetinin koordinatorluğu ilə Bakı Dövlət Universitetində həyata keçirilən “Econano Tempus” layihəsinin I mərhələsi tamamlanıb.
Tarix: 27/02/15 İKT-nin təhsilə tətbiqi və peşəkarlıq səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində mentorluq xidmətləri göstəriləcək
“Təhsildə İnnovativ Texnologiyalar” (İTE) Əlavə Təhsil Mərkəzi və Təhsil Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində Bakı şəhəri üzrə seçilmiş məktəblərdə müxtəlif təlimlərdən keçmiş müəllimlər və inzibati-idarəetmə heyəti üzvlərinə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) təhsilə tətbiqi və peşəkarlıq səviyyəsinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində mentorluq xidmətləri göstəriləcək.
Tarix: 27/02/15 TQDK-dan tövsiyə: Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları qadınlar üçün maksimum dərəcədə əlçatan olmalıdır
Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları qadınlar üçün maksimum dərəcədə əlçatan olmalıdır.
Tarix: 27/02/15 Dünyada smartfon istifadəçilərinin sayı ilk dəfə 2 milyardı ötüb
“Strategy Analytics” analitik şirkətinin məlumatına görə, smartfonlar dünyada ən geniş yayılmış elektron qurğuya çevrilib.
Tarix: 27/02/15 Mingəçevir Yüksək Texnologiyalar Parkının yaradılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Fərmanı
Azərbaycan Respublikası Konstitusiyasının 109-cu maddəsinin 32-ci bəndini rəhbər tutaraq, iqtisadiyyatın davamlı inkişafını və rəqabət qabiliyyətinin artırılmasını, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan
Tarix: 26/02/15 “Google” iki ilə bir milyon avropalıya “rəqəmli bacarıqlar” öyrədəcək
ABŞ-ın “Google” şirkəti iki il ərzində bir milyon avropalıya “rəqəmli bacarıqlar” öyrətməyi planlaşdırır. İnternet nəhəngi Avropa biznesinə dəyişiklik edərək qitədə iki bölməni birləşdirəcək.
Tarix: 26/02/15 "Apple” rəhbəri Almaniya kansleri ilə görüşüb
ABŞ-ın “Apple” şirkətinin baş direktoru Tim Kuk Berlinə rəsmi səfəri çərçivəsində Almaniya federal kansleri Angela Merkel ilə görüşüb
Tarix: 26/02/15 Vergilər Nazirliyi istifadə etdiyi İT sistemlərin dəstəyini “Caspel” şirkətinə həvalə edib
Azərbaycan Vergilər Nazirliyi "Caspel" şirkəti ilə İT təchizatı üzrə beş müqavilə imzalayıb.