Tarix: 05/05/14 İnnovativ metodlar əsasında işaxtaranların əmək bazarına inteqrasiyası ilə bağlı yeni mərhələ başlayır
İnnovativ metodlar əsasında işaxtaranların əmək bazarına inteqrasiyası ilə bağlı yeni mərhələ başlayır.
Tarix: 05/05/14 “IDC”: “Planşetlər bazarı il ərzində təxminən 4 faiz artıb”
“IDC” analitik şirkəti 2014-cü ilin birinci rübünün yekunları üzrə dünya planşet və “ikisi birində” portativ kompüterlər (sensor ekranlı və ya klaviaturası çıxarılıb taxılan qurğular) bazarında apardığı tədqiqatın nəticələrini açıqlayıb.
Tarix: 05/05/14 Azərbaycanın bitki genetik ehtiyatlarının veb-əsaslı informasiya sistemi Estoniyada nümayiş etdirilib
İlk dəfə yaradılmış Azərbaycan bitki genetik ehtiyatlarının veb-əsaslı informasiya sisteminin ilkin versiyası Estoniyada nümayiş etdirilib.
Tarix: 05/05/14 Azərbaycan məktəbliləri “Intel® İSEF 2014” müsabiqəsinin finalına hazırlaşırlar
Azərbaycanda 2014-cü il mayın 11-dən 16-na kimi Los-Anceles şəhərində (Kaliforniya, ABŞ) keçiriləcək “Intel® International Science and Engineering Fair 2014” beynəlxalq müsabiqəsinin finalçıları müəyyən edilib.
Tarix: 05/05/14 Məşhur “slide to unlock” necə yaranıb?
“Apple” şirkətinin rəsmiləri ilk öncə “iPhone” smartfonunun ekranını həmişə aktiv şəkildə saxlamaq istəyiblər, amma bir sıra problemlərin yaranacağını nəzərə alaraq bu fikirdən imtina ediblər. Məhz bundan sonra smartfonun bir jestlə (slide to unlock) blokdan çıxarılmasını yaratmaq qərarı qəbul edilib.
Tarix: 05/05/14 “Apple” şirkəti səmərəli enerji diodları istehsal edən şirkəti satın alıb
“TechCrunch” nəşri yazır ki, “Apple” enerji səmərəli işıq diodu panellərinin istehsalı ilə məşğul olan “LuxVue” şirkətini satın alıb. Razılaşmanın dəyəri açıqlanmır. “Apple” şirkətinin mətbuat xidməti məlumatı təsdiqləyib.
Tarix: 05/05/14 Sistem inzibatçılarının 79 faizi stressə görə işini tərk etmək istəyir
ABŞ-ın “GFI Software” korporativ proqram təminatı tərtibatçısı üçüncü illik “IT Admin Stress Survey” sorğusunun nəticələrini açıqlayıb.
Tarix: 05/05/14 Şagirdlər arasında VII İnformatika Layihə Olimpiadası keçirilib
Ümumtəhsil məktəbləri şagirdləri arasında VII İLO (İnformatika Layihə Olimpiadası) final mərhələsi başa çatıb.
Tarix: 05/05/14 “Huawei” Avropa bazarında fəaliyyətini genişləndirmək istəyir
Çinin “Huawei Technologies” telekommunikasiya şirkəti Avropa məkanına sərmayə qoyuluşunu artırmağı planlaşdırır.
Tarix: 05/05/14 “Acer” şirkətinin yaradıcısı Sten Şi iyunda şirkəti tərk edəcək
Tayvanın fərdi kompüter və mobil elektronika istehsalçısı “Acer” şirkətinin yaradıcısı və direktoru Sten Şi deyib ki, o, iyunda şirkətin direktor postunu tərk etməyi planlaşdırır.
Tarix: 03/05/14 “LG” şirkəti yeni smartfonunu mayın 27-də nümayiş etdirəcək
“LG” şirkəti jurnalistlərə yeni qabaqcıl “LG G3” smartfonunun mayın sonunda keçiriləcək nümayişinə dəvət göndərib. Bu haqda “The Verge” yazıb.
Tarix: 03/05/14 “Startup Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində ADA Universitetində görüş keçirilib
ADA Universitetinin müəllim və tələbələrinin qatıldığı toplantıda “Startup Azərbaycan” komandasının üzvləri, startup sahibləri və Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi yanında İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun (İTİDF) nümayəndələri iştirak ediblər.
Tarix: 03/05/14 “Samsung” iki patentin pozuntusuna görə ABŞ istehsalçısına 120 milyon dollar ödəyəcək
ABŞ-ın Kaliforniya ştatının Federal Məhkəməsi Cənubi Koreyanın “Samsung Electronics” şirkətinin mobil qurğuların hazırlanması zamanı “Apple” şirkətinin iki patentini pozması barədə qərar çıxarıb. Bu barədə yerli KİV məlumat verib.
Tarix: 03/05/14 “Apple” növbəti “WWDC” konfransında “OS X” yenilənməsini təqdim edəcək
Tərtibatçıların növbəti “WWDC” konfransında “Apple” şirkəti “OS X” masaüstü əməliyyat sisteminin yenilənməsinə böyük diqqət ayıracaq. Bu haqda öz mənbələrinə istinadən “9to5Mac” bloqu yazıb.
Tarix: 02/05/14 Azərbaycan Texniki Universitetində İnnovasiya və Layihələrin İdarə Edilməsi Mərkəzi yaradılacaq
Ukrayna Elmlər Akademiyasının akademiki, Layihələrin İdarə Edilməsi Ukrayna Assosiasiyasının yaradıcısı və prezidenti, texnika elmləri doktoru, professor Sergey Buşuyev mayın 1-də Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) olub və universitetin rektoru, professor Havar Məmmədovla görüşüb.