Tarix: 17/03/14 Planşetlər sayəsində uşaqlar tez oxumağı öyrənirlər
Britaniyanın “National Literacy Trust” ictimai təşkilatının yeni araşdırmasına əsasən, “iPad” cihazı (ümumiyyətlə sensor ekranla təchiz edilmiş qurğular) sayəsində uşaqlar tez oxumağı öyrənirlər.
Tarix: 17/03/14 Fevralda Yaponiyada smartfon satışlarının yarısı “iPhone” modelinin payına düşüb
“Apple” şirkətinin “iPhone” smartfon modeli Yaponiyada ən populyar qurğu olmaqda davam etməklə satış həcminə görə rəqib şirkətlərin mobil qurğularını xeyli geridə qoyur.
Tarix: 17/03/14 “Yeni fikir” müsabiqəsinin yarımfinal proqramı başa çatdı
“QUTechnopark”ın təşkilatçılığı ilə sahibkarlığın inkişafına dəstək məqsədi ilə keçirilən “Yeni fikir” müsabiqəsinin (YFM) 2014-cü il layihəsi əsasında yarımfinal proqramı başa çatıb.
Tarix: 15/03/14 Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseydə onuncu siniflər arasında sınaq olimpiadası keçirilib
Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseydə onuncu siniflər arasında sınaq olimpiadası keçirilib
Aprelin 19-da Yasamal rayonu üzrə bütün ümumtəhsil məktəbləri arasında fizika, riyaziyyat və informatika olimpiadası keçiriləcək.
Tarix: 14/03/14 “Microsoft” daha iki universitetdə İT Akademiyası yaradır
“Microsoft” şirkəti bir sıra təhsil ocaqlarında İT akademiyalarının açılması istiqamətində işlər aparır.
Tarix: 14/03/14 Elektron əmək müqavilələri vətəndaşların sosial təminatı üçün vacib hüquqi əsas yaradacaq
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında Dövlət Əmək Müfəttişliyi Xidməti tərəfindən Bakının Xəzər rayonunda “Əmək müqavilələri: bu günün tələbi, sabahın təminatı” adlı konfrans keçirilib
Tarix: 14/03/14 Azərbaycanda elektron cihazlar sığortalanır?!
Dünyada kiberhücumların sayının artması, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində müxtəlif problemlərin yaşanması elektron avadanlıqların tez-tez sıradan çıxmasına səbəb olur.
Tarix: 14/03/14 “Müəllim hazırlığının müasir problemləri: informasiya, texnologiyalar, təhsilin inkişafı” mövzusunda III Beynəlxalq Elmi konfrans keçiriləcək
22-24 may 2014-cü il tarixində Azərbaycanda “Müəllim hazırlığının müasir problemləri: informasiya, texnologiyalar, təhsilin inkişafı” mövzusunda III Beynəlxalq Elmi konfrans keçiriləcək.
Tarix: 14/03/14 Azərbaycanın aparıcı İKT şirkətləri mükafatlandırılıblar
Bakıda “Caspian European Club” şirkəti tərəfindən təşkil edilən "Caspian Energy Integration Award - 2014" mükafatının onuncu təqdimetmə mərasimi keçirilib.
Tarix: 14/03/14 “Philips” şirkəti ilə innovativ inkişaf üçün əməkdaşlıq ediləcək
Azərbaycan Energetika Nazirliyində “Philips” şirkətinin Rusiya, Ukrayna, Belarus və Mərkəzi Asiya ölkələri üzrə baş direktoru cənab Piter Vullinqsin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Tarix: 14/03/14 AzTU-da Avropa Komissiyasının Elmi Tədqiqat və İnnovasiya Proqramının təqdimatı olub
Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) Avropa Komissiyası “HORIZON 2020” Elmi Tədqiqat və İnnovasiya Çərçivə Proqramının təqdimatı keçirilib. AzTU-dan verilən məlumata görə, tədbiri universitetin prorektoru, professor Elşad İsmibəyli açaraq proqramın əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
Tarix: 14/03/14 Avropa Parlamenti mobil telefonlar üçün eyni adapterlərin istehsalını dəstəkləyib
Avropa Parlamentinin deputatları Avropa İttifaqında (Aİ) istifadə olunan bütün mobil telefonların eyni tipli enerji toplama qurğularından istifadə etməsinə səs veriblər. Bu barədə parlamentarilər tərəfindən radio avadanlıqlar haqqında Avropa Təlimatının yenilənməsinə həsr olunmuş qətnamədə deyilir.
Tarix: 14/03/14 Mobil telefonun 30 yaşı tamam olur
30 il əvvəl - 1984-cü il martın 13-də ilk “Motorola DynaTAC 8000” mobil telefonu satışa çıxarılıb. Telefon çox baha olduğundan (3995 dollar və ya inflyasiya nəzərə alınmaqla hazırkı qiymətlərlə 9 min dollar) onu yalnız varlı insanlar ala bilərdi.
Tarix: 14/03/14 Brüsseldə NATO və tərəfdaş ölkələr üçün İKT müzakirələri keçiriləcək
NATO-nun Brüsseldəki mənzil-qərargahında informasiya-kommunikasiya texnologiyaları istiqamətində növbəti müzakirələr keçiriləcək. NATO və tərəfdaş ölkələrin iştirak edəcəyi beynəlxalq tədbir bu il 26-28 mart tarixlərində baş tutacaq.
Tarix: 14/03/14 ABŞ-da “Fitbit Force” fitnes qolbaqlarının satışına qadağa qoyulub
ABŞ-ın İstehlak Mallarının Təhlükəsizliyi Komissiyası martın 12-də ölkə ərazisində “Fitbit Force” fitnes qolbaqlarının satışına qadağa qoyub.