Tarix: 23/01/13 “IBM” cari ilin birinci rübündə mənfəətinin artacağına ümid edir
“International Business Machines” (IBM) korporasiyasında 2012-ci ilin dördüncü rübündə ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 6 faiz artım qeydə alınıb.
Tarix: 23/01/13 “AMD” beyin axınının qarşısını alır
Fərdi kompüterlərə (FK) tələbatın azalmasına görə yeni bazarlara çıxmağa çalışan “Advanced Micro Devices” (AMD) şirkəti “Qualcomm” və “Apple” şirkətlərində iş təcrübəsinə malik iki aparıcı mühəndisi işə götürüb.
Tarix: 23/01/13 İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondunun fəaliyyətinin təşkili üzrə işlər aparılır
Azərbaycanın regional İKT mərkəzinə çevrilməsi, İKT-nin gələcək inkişafı, şirkətlərimizin xarici bazarlara çıxışı, bu sahədə ixrac potensialının gücləndirilməsi üçün stimullaşdırıcı tədbirlər üzrə təkliflər hazırlanaraq Nazirlər Kabinetinə təqdim olunub.
Tarix: 23/01/13 Sənaye və texnologiyalar parkları üçün vergi güzəştləri müəyyənləşib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin fərmanı ilə təsdiq olunan “Azərbaycan Respublikasının Vergi Məcəlləsində dəyişikliklər edilməsi haqqında” 21 dekabr 2012-ci il tarixli qanuna əsasən, Vergi Məcəlləsinin 65 maddəsinə 131 bənd üzrə 176 əlavə və dəyişiklik edilib.
Tarix: 23/01/13 Müasir texnologiyalarla təchiz olunacaq daha bir məhkəmə kompleksinin tikintisinə başlanılır
Dünya Bankı ilə birgə həyata keçirilən “Ədliyyə sisteminin müasirləşdirilməsi” layihəsi çərçivəsində son 2 il ərzində respublikamızda 4 yeni məhkəmə binasının təməli qoyulub.
Tarix: 22/01/13 Yavər Camalov: «DVB-T tipli dekoderlərin çap lövhələrinin istehsalı mənimsənilib»
Müdafiə Sənayesi Nazirliyində 2012-ci ilin yekunlarına həsr olunmuş kollegiya iclası keçirilib. "ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, nazir Yavər Camalov 2012-ci ilin ümumi respublika üzrə uğurlu il olduğunu bildirərək qeyd edib ki, Respublika Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə çoxşaxəli iqtisadiyyatın formalaşdırılması istiqamətində ardıcıl tədbirlərin həyata keçirilməsi
Tarix: 22/01/13 Mobil şəbəkələrin məhsuldarlığı azalır?
“Ağıllı” telefon və planşetlərin sürətlə populyarlaşmasının mənfi tərəfləri də var. “Deloitte” şirkətinin analitikləri bildirirlər ki, mobil “bum” rabitə xidmətlərinin qiymətinin artması və mobil şəbəkələrin məhsuldarlığının azalması ilə nəticələnəcək.
Tarix: 22/01/13 2012-ci ildə informasiya və rabitə sektoruna 325,3 milyon manat investisiya qoyulub
Hesabat dövründə ölkənin rabitə sisteminin müasir dünya standartları səviyyəsinə çatdırılması, müasir texnologiyaların tətbiqi ən ümdə məsələ kimi diqqət mərkəzində olub.
Tarix: 22/01/13 “İntel” Stiven Xokinqə kömək edəcək
Müasir dövrümüzün ən nüfuzlu və tanınmış fizik və kosmoloqlarından biri Stiven Xokinqin sağlamlıq durumu tədricən pisləşir və nəticədə onun ətraf aləmlə “ünsiyyət”inə mənfi təsir göstərir.
Tarix: 22/01/13 İKT, poçt və informasiya sektoru üzrə əldə olunan gəlirlərin ÜDM-də payı 1,9 faiz təşkil edib
Respublikamızın sürətli sosial-iqtisadi inkişafı fonunda ölkənin rabitə və informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sektoru dinamik inkişaf edir. 2012-ci ilin göstəriciləri təsdiqləyir ki, artım tempinə görə, İKT sektoru ölkə iqtisadiyyatının sahələri arasında öncül yerdədir.
Tarix: 22/01/13 RİTN üzrə 2012-ci il ərzində 101 yeni iş yeri açılıb
Respublika prezidentinin ölkədə yeni iş yerlərinin açılması və işsizliyin aradan qaldırılması ilə bağlı verdiyi tapşırıqların icrası olaraq, RİTN üzrə 2012-ci il ərzində 101 yeni iş yeri açılıb.
Tarix: 22/01/13 “LG” şirkəti 1 milyon “Optimus G” “ağıllı” telefonu satıb
“LG” şirkəti 4 ay ərzində 1 milyon “Optimus G” “ağıllı” telefonu satıb. Xatırladaq ki, bu model 2012-ci ilin sentyabrında təqdim edilib. Bu model ABŞ, Kanada, Cənubi Koreya və Yaponiyada satılıb.
Tarix: 22/01/13 Sumqayıtın bütün daşınmaz əmlakları haqda rəqəmsal kadastr xəritəsi istifadəyə verilib
“Sumqayıt şəhəri üzrə daşınmaz əmlaklar haqqında elektron kadastr bazasının yaradılması və rəqəmsal kadastr xəritəsinin tərtibi” layihəsi müvəffəqiyyətlə başa çatıb və layihənin məhsulları artıq xidməti istifadəyə verilib.
Tarix: 22/01/13 Azərbaycandakı uşaqların hər biri haqqında elektron məlumat bazası olacaq
Azərbaycandakı uşaqların hər biri haqqında elektron məlumat bazası olacaq. "ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, Nazirlər Kabineti “Uşaq hüquqlarının həyata keçirilməsinə dair elektron məlumat bankının təşkili və aparılması qaydası”nı təsdiq edib.
Tarix: 21/01/13 “Win Phone 2” müsabiqəsinə start verildi
2013-cü ilin Azərbaycan Respublikasında “İnformasiya-kommunikasiya texnologiyaları ili” elan edilməsi ölkədə bu sahənin daha da inkişaf etməsinə təkan verir. Bu dəstəkdən mənəvi ruhlanaraq, informasiya texnologiyaları sahəsinin ən önəmli layihələrindən biri olan “Hackathon Azerbaijan” layihəsi çərçivəsində daha bir müsabiqəyə start verilir.