Tarix: 03/11/14 Azərbaycanda sığorta tələblərinin tənzimlənməsi üzrə proqram təminatı hazırlanıb
İcbari Sığorta Bürosunun (İSB) iştirakçıları olan sığorta şirkətlərinə qarşı irəli sürülən sığorta tələblərinin tənzimlənməsi prosesinin təkmilləşdirilməsi, sığorta tələblərinin tənzimlənməsi prosesinin idarə edilməsi məqsədi ilə hazırlanmış yeni proqram təminatının tətbiqinə başlanılır.
Tarix: 01/11/14 Azərbaycanın gömrük sahəsində yüksək texnoloji yenilikləri Rusiyada keçirilən beynəlxalq sərgidə nümayiş etdirilib
Azərbaycanın gömrük sahəsində yüksək texnoloji yenilikləri Moskva şəhərində “Eksposentr” mərkəzi sərgi kompleksində keçirilmiş XV Beynəlxalq “Gömrük xidməti-2014” sərgisində nümayiş etdirilib.
Tarix: 29/10/14 Naxçıvan DGK sədri: “Gömrük sistemində xidmətlərin elektron qaydada həyata keçirilməsi rəsmiləşdirməni asanlaşdırmaqla yanaşı, həm də sürətləndirir”
Gömrük sistemində qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, “bir pəncərə” prinsipinin tətbiqi, xidmətlərin elektron qaydada həyata keçirilməsi rəsmiləşdirməni asanlaşdırmaqla yanaşı, həm də sürətləndirir.
Tarix: 28/10/14 İtaliyada ödənişsiz “Wi-Fi” girişlə turistləri cəlb etmək və iqtisadiyyatı yaxşılaşdırmaq istəyirlər
İlkin məlumatlara görə, İtaliyada hazırlanan qanun layihəsini parlamentdə artıq 100-dən çox insan dəstəkləyir.
Tarix: 27/10/14 Fundamental-tətbiqi və axtarış-innovasiya xarakterli sənaye layihələri maliyyələşdiriləcək
Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondu (EIF) ölkədə sənayenin inkişafı sahəsində aparılan əhəmiyyətli elmi araşdırma və tədqiqatların dəstəklənməsinə yönəlmiş layihələrin qrantlar yolu ilə maliyyələşdirilməsi üçün “Sənaye qrantı”nı elan edib.
Tarix: 25/10/14 Naxçıvan MR-də istifadəyə verilən POS-terminalların sayı 1 ayda 15 faiz artıb
Pul əməliyyatlarının nağdsız hesablaşmalar vasitəsi ilə aparılması üçün Naxçıvan Muxtar Respublikasında cari ilin 9 ayı ərzində 569 POS-terminal istifadəyə verilib.
Tarix: 23/10/14 Linas Linkeviçius: “Azərbaycanla informasiya texnologiyaları sektorunda böyük biznes əlaqələrinin qurulması üçün geniş imkanlar var”
Azərbaycan Respublikası Hökuməti və Litva Respublikası Hökuməti arasında ikitərəfli əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın 4-cü iclası keçirilib.
Tarix: 22/10/14 26 oktyabr 2014-cü il tarixində Azərbaycanda yay vaxtı ləğv ediləcək
Nazirlər Kabinetinin (NK) “Azərbaycan Respublikası ərazisində yay vaxtının tətbiq edilməsi haqqında” 17 mart 1997-ci il tarixli, 21 nömrəli Qərarına əsasən hər il mart ayının son bazar günü əqrəblərin bir saat qabağa çəkilməsi ilə yay vaxtına keçilir.
Tarix: 22/10/14 Almaniyanın Federal İqtisadiyyat və Texnologiyalar Nazirliyi ilə imzalanmış memoranduma əsasən azərbaycanlı mütəxəssislər üçün kurs təşkil edilib
Almaniya Federativ Respublikasının Federal İqtisadiyyat və Texnologiyalar Nazirliyi ilə Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyi arasında imzalanmış “Anlaşma Memorandumu”na müvafiq olaraq Almaniya Menecment Akademiyasında İxtisasartırma kursu təşkil edilib.
Tarix: 21/10/14 Naxçıvanda ATM vasitəsilə çoxsaylı ödənişlərin qəbuluna başlayıb
"MilliKart"da xidmət olunan "Naxçıvanbank" ASC xidmət keyfiyyətinin yüksəldilməsi və müştərilərin rahatlığı sahəsində yeniliklərini davam etdirərək ATM vasitəsilə çoxsaylı ödənişlərin qəbuluna başlayıb.
Tarix: 21/10/14 Avropa İttifaqı və Çin telekommunikasiya sahəsində araşdırmaları dayandıracaq
Avropa İttifaqı (Aİ) və Çin arasında Çin hökumətindən subsidiyaların alınmasında şübhəli bilinən yerli telekommunikasiya şirkətləri ilə bağlı təhqiqatların aparılmasının dayandırılması barədə razılıq əldə olunub. Bu barədə Avropa Komissiyasının saytında deyilir.
Tarix: 18/10/14 Elmi İnnovasiyalar Mərkəzində innovativ biznes-layihələr hazırlanıb
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Elmi İnnovasiyalar Mərkəzində (EİM) innovativ biznes-layihələr hazırlanıb.
Tarix: 18/10/14 BMT daim artan planet əhalisi üçün qidanın çatmasını hesablayıb
Dünya əhalisinin sayı daima artdığından demoqraflar Yer kürəsində daha 3,54 milyard nəfər üçün qidanın çatmasını aydınlaşdırmağa çalışırlar.
Tarix: 17/10/14 “СIPS Caspian”-da yeni mikro-prosessorlu “smart” kartlar, identifikasiya texnologiyaları təqdim olunacaq
22-25 oktyabr tarixlərində Bakı Ekspo Mərkəzində 7-ci Xəzər Beynəlxalq Mühafizə, Təhlükəsizlik və Xilasetmə vasitələri Sərgisi (СIPS Caspian) keçiriləcək.