Tarix: 18/04/14 Azərbaycanlı alim geostasionar peykdən müşahidə zamanı Günəş parıltısı yerinin təyini ilə bağlı həll yollarını araşdırıb
Azərbaycanlı alim geostasionar peykdən müşahidə zamanı Günəş parıltısı yerinin təyini ilə bağlı həll yollarını araşdırıb.
Tarix: 14/04/14 Audiovizual əsərlər, fonoqram, elektron-hesablayıcı maşınları üçün proqramların satışı zamanı satıcı istehlakçıya hansı məlumatları çatdırmağa borcludur?
Videodaşıyıcılara köçürülmüş filmlərin nüsxələri ticarət zalına verilməzdən əvvəl yoxlanılmalı, qablaşdırma tamlığı və üzərində onu hazırlayan haqqında məlumatların olmasına diqqət yetirilməlidir.
Tarix: 14/04/14 Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin iclası keçirilib
Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə Nazirlər Kabinetinin 2014-cü ilin birinci rübünün sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş iclası keçirilib.
Tarix: 10/04/14 İnternat məktəblərinə videokameralarla nəzarət ediləcək
İnternat məktəblərinin fəaliyyətinə nəzarət ciddiləşir. Sözügedən məktəblərə bundan sonra videokameralarla nəzarət ediləcək.
Tarix: 09/04/14 BƏƏ gömrüyü qaçaqmalçılıqla mübarizə üçün pilotsuz uçan aparatlardan istifadəyə başlayıb
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Dubay Gömrük İdarəsi ticarət gəmilərinin şübhəli aktivliyini izləmək və yoxlanışını həyata keçirmək üçün pilotsuz uçan aparatlardan istifadəyə başlayıb. Bu barədə “Gulf News” qəzeti məlumat verib.
Tarix: 09/04/14 Pivə butulkasından dünyanın ən qədim mesajı çıxdı
Alman balıqçısı şüşə butulkada dünyanın ən qədim mesajını tapıb.
Tarix: 08/04/14 Rabitəçi boksçular 3 ay ərzində 36 medal qazanıblar
“Rabitə” İdman Klubu boksçularının cari ilin yanvar, fevral və mart aylarında göstərdikləri nəticələri açıqlayıb. Klubdan verilən məlumata görə, bu müddət ərzində idmançılar 12-si qızıl, 7-si gümüş və 17-si bürünc olmaqla 36 medala sahib olublar.
Tarix: 08/04/14 BMT: “Yer kürəsinin əhalisi 7,2 milyard nəfərə çatıb”
Əhalinin yaşlaşması və urbanizasiya yeni çağırış və imkanlar vəd edir. Bu mövzular Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) aprelin 7-də Nyu-Yorkdakı mənzil-qərargahında işinə başlayan Əhali və inkişaf üzrə komissiyasının 74-cü sessiyasında müzakirə olunub.
Tarix: 07/04/14 Daşınmaz əmlakla bağlı xidmətlər yüksək texnologiya sistemi ilə təchiz edilən nəqliyyat vasitələri ilə vətəndaşların ünvanına çatdırılacaq
Bu aydan etibarən əlilliyi olan, ahıl, sağlamlıq imkanları məhdud insanlar, o cümlədən yaşayış yeri uzaqda yerləşən, müxtəlif səbəblərdən hərəkət çətinliyi olan vətəndaşların öz əmlakları üzərində hüquqlarını qeydiyyatdan keçirmək üçün əmlak qeydiyyatı idarələrinə getmələrinə artıq ehtiyac olmayacaq.
Tarix: 04/04/14 “Microsoft Azerbaijan”ın əməkdaşları satıcı-məsləhətçi kimi sınaqdan keçəcəklər
“Microsoft Azerbaijan” şirkətinin əməkdaşları birgünlük satıcı-məsləhətçi olacaqlar. Belə ki, şirkət əməkdaşları “Feet on thefloor” proqramı çərçivəsində Bakı şəhərinin İT dükanlarının birində satıcı-məsləhətçi qismində çıxış edərək iş gününün birini ofisdən xaric keçirəcəklər.
Tarix: 04/04/14 Xarici dövlətlərin ali təhsil sahəsində ixtisaslarının tanınması onlayn yoxlanılacaq
Təhsil Nazirliyi tərəfindən göstərilən elektron xidmətlərin sırasına daha biri əlavə olunub.Belə ki, “Xarici dövlətlərin ali təhsil sahəsində ixtisaslarının tanınması və ekvivalentliyin müəyyən edilməsinin (nostrifikasiya) onlaynyoxlanılması”na (http://www.nostrifikasiya.edu.az/frontend/az/form) başlanılıb.
Tarix: 04/04/14 Dünyanın gənc alim və tədqiqatçıları Bakıya toplaşacaq
26-31 may tarixlərində dünyanın gənc alim və tədqiqatçıları Bakıya toplaşacaq. Hələlik isə Dünya Gənc Alimlərinin Bakı Forumuna hazırlıq işləri davam edir.
Tarix: 03/04/14 “Wikileaks” redaktorunun internetin gələcəyi haqqında kitabı dərc ediləcək
“Wikileaks” portalının təsisçisi və baş redaktoru Culian Assancın internetin gələcəyinə həsr olunan “When Google Met WikiLeaks” (Google WikiLeaks ilə görüşəndə) kitabı 2014-cü ilin sentyabrında işıq üzü görəcək
Tarix: 03/04/14 “İstedadların hazırlığı laboratoriyası” olimpiadasının ikinci turu başlayır
“İstedadların hazırlığı laboratoriyası-2014” Olimpiadasının ikinci turu aprelin 12-də saat 12.00-da keçiriləcək.
Tarix: 02/04/14 Azərbaycan vətəndaşlarının və əcnəbilərin uçotunun aparıldığı dövlət informasiya sistemləri siyahısına yenisi əlavə olunub