Tarix: 03/03/14 Bu gün telefonun ixtiraçısının anadan olduğu gündür
1847-ci il martın 3-də Edinburq şəhərində telefonun ixtiraçısı və "Bell Labs" şirkətinin banisi Aleksandr Bell anadan olub. O, uşaqlıqdan elmlə maraqlanırdı.
Tarix: 28/02/14 Azərbaycanda Biofizika və Smart Materiallar Mərkəzi yaradılır
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Fizika İnstitutunun nəzdində Biofizika və Smart Materiallar Mərkəzinin yaradılması haqqında Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib.
Tarix: 28/02/14 Radiokarbon metodu ilə yaşın təyini üzrə Azərbaycan təcrübəsi Polşada nümayiş ediləcək
AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunun Beynəlxalq Nüvə İnformasiya Sistemi Milli Mərkəzinin rəhbəri, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Dinara Abbasova martın 13-də Polşa Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutunda (Varşava şəhəri) “Radiokarbon üzrə yaşın təyini metodunun təcrübi tətbiqi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edəcək.
Tarix: 27/02/14 “NASA” astronomları 715 yeni ekzoplanet kəşf ediblər
“Kepler” kosmik rəsədxanasının topladığı materialların tədqiqi ilə məşğul olan ABŞ Milli Aviasiya və Kosmik Tədqiqatlar Agentliyinin (NASA) astronomları 715 yeni ekzoplanetin kəşf edilməsini təsdiq ediblər. Bu barədə agentliyin məlumatında deyilir.
Tarix: 27/02/14 Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin saytının fəaliyyətində fasilə yaranıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin rəsmi internet resursunun (www.sam.gov.az) fəaliyyəti müvəqqəti olaraq dayandırılıb.
Tarix: 27/02/14 “Təhsildə interaktiv texnologiyalar - 2014” müsabiqəsi elan edilib
Azərbaycan Respublikası Təhsil Problemləri İnstitutu (TPİ) ABŞ-ın “DYMO/Mimio” şirkətinin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəliyi - “Smart Technologies” ilə birgə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 91 illik yubileyinə həsr olunmuş “İnteraktiv texnologiyalar və müasir təhsil - 2014” elmi-praktik konfrans çərçivəsində “Təhsildə interaktiv texnologiyalar - 2014” müsabiqəsini elan edir.
Tarix: 26/02/14 ƏƏSMN-də “İnformasiya azadlığı ilə bağlı daxili icraat qaydaları” təsdiq edilib
“Açıq Hökumətin təşviqinə dair 2012-2015-ci illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” ilə müəyyənləşdirilmiş vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində
Tarix: 26/02/14 Ünvan Reyestri İnformasiya Sistemi Bakının bir neçə rayonu üzrə artıq tətbiq edilir
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi tərəfindən hazırlanmış Ünvan Reyestri İnformasiya Sisteminin ilkin mərhələdə Bakı şəhərinin Səbail, Yasamal, Binəqədi, Xətai, Nərimanov, Nizami rayonları üzrə tətbiqinə başlanılır
Tarix: 22/02/14 Azərbaycanda ilk dəfə “Temenos T-24” Baş Mühasibat Sisteminin yeni versiyasına keçid reallaşıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankı 6 aylıq uğurlu implementasiyadan sonra ölkədə ilk dəfə “Temenos T-24” Baş Mühasibat Sisteminin (BMS) yeni versiyasını real istismara verib.
Tarix: 21/02/14 Volfram texnologiyasının tədqiqat və təhsil məsələlərində tətbiqinə həsr olunmuş seminar keçirilib
AMEA Riyaziyyat və Mexanika İnstitutunda “Tədqiqat və təhsil məsələlərində Volfram texnologiyasının tətbiqi” mövzusunda ümuminstitut seminarı keçirilib.
Tarix: 20/02/14 Azərbaycanda videoqeydlər aparan vasitələr mərkəzi informasiya sisteminə inteqrasiya olunacaq
Ölkəmizdə videoqeydiyyat funksiyalarına malik xüsusi texniki vasitələr müvafiq icra hakimiyyəti orqanının mərkəzi informasiya sisteminə inteqrasiya olunacaq.
Tarix: 20/02/14 TQDK magistraturaya qəbul imtahanının birinci mərhələsi üzrə onlayn sınaq imtahanı keçirəcək
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) magistraturaya qəbul imtahanlarının birinci mərhələsinə hazırlaşan bakalavrlar üçün onlayn sınaq imtahanı keçirəcək.
Tarix: 20/02/14 Azərbaycanın işgüzar dairələri Tehranda keçiriləcək “3-cü Beynəlxalq İnnovasiya və Texnologiyalar Sərgisi”nə dəvət ediliblər
19-21 may 2014-cü il tarixlərində İranın Tehran şəhərində “3-cü Beynəlxalq İnnovasiya və Texnologiyalar Sərgisi” (INOTEX 2014) təşkil olunacaq. Azərbaycanda İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondundan (AZPROMO) bildirilib ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən sahibkarlar və işgüzar dairələr tədbirdə iştiraka dəvət olunurlar.
Tarix: 19/02/14 Bakının daşınmaz əmlak üzrə elektron kadastrı 2015-ci ilin sonuna tərtib ediləcək
Azərbaycan Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsi “Kadastr və daşınmaz əmlakın qeydiyyatı” layihəsini həyata keçirir.
Tarix: 19/02/14 “Rabitə” idman klubu xüsusi kuboka layiq görülüb
Fevralın 10-dan 16-dək Hövsan Olimpiya Mərkəzində 229 boksçu və 40 idman cəmiyyətinin iştirakı ilə yeniyetmələr arasında boks üzrə Azərbaycan birinciliyi keçirilib.