Tarix: 21/12/13 Boliviya ilk peykini buraxıb
Boliviya dekabrın 21-nə keçən gecə ilk peykini orbitə çıxarıb.
Peyk buraxılması Çinin cənub-qərbində yerləşən Ksiçan Kosmik Mərkəzindən həyata keçirilib. Çinin “Long March-3B” raketdaşıyıcısının orbitə çıxardığı peykin buraxılış mərasimində Boliviya prezidenti Evo Morales iştirak edib.
Tarix: 20/12/13 Azərbaycanda ilk dəfə olaraq potensial rəqəmli eroziya xəritələri tərtib olunub
Azərbaycanda ilk dəfə olaraq müasir “LİSEM (Limburg Soil Erosion Model)” modelindən istifadə olunmaqla, İsmayıllı rayonunun şərq hissəsində yerləşən və hövzəsinin sahəsi 37 kv.km olan Mücüçay hövzəsi üçün torpaq eroziyasının fiziki modeli hazırlanıb
Tarix: 18/12/13 Nəzarətçilərin elektron qeydiyyatı sisteminə 14 mindən artıq nəzarətçi-müəllim haqqında məlumatlar daxil edilib
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) tərəfindən yaradılmış “Nəzarətçilərin elektron qeydiyyatı” sisteminin formalaşdırılması işi başa çatıb.
Tarix: 17/12/13 “Dərslik” portalı cəmiyyətə təqdim olundu
Təhsil Nazirliyi və Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyasının (TQDK) birgə layihəsi olan “Dərslik” portalının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tarix: 16/12/13 Azərbaycanda 5 ay ərzində 951 nəfərə avtomatlaşdırılmış qaydada pensiya təyin edilib
Azərbaycanda yaşa görə əmək pensiyalarının avtomatlaşdırılmış qaydada vahid mərkəzdən təyinatı sisteminin tətbiq olunduğu cari ilin 5 ayı ərzində 951 nəfərə bu sistem vasitəsilə pensiya təyin edilib.
Tarix: 14/12/13 Elektron tullantı, elektrik və sənaye akkumulyatorlarının təkrar emalına yer ayrılacaq ilk sənaye parkının tikinti-inşaat işlərinə başlanılıb
Tullantıların təkrar emalı sahəsində regionda ilk sənaye parkı olan Balaxanı Sənaye Parkının (BSP) qurulması və parka investorların cəlb olunması istiqamətində tədbirlər davam edir. Parkın yaradılması istiqamətində bu günədək bir çox tədbirlər görülüb.
Tarix: 13/12/13 Dünya geoməkan informasiyasının açıqlığı vasitəsilə innovativ inzibati xidmətlərin tətbiqinə səylər göstərir
Azərbaycan BMT-nin Qlobal Geoməkan İnformasiyasının İdarəolunması üzrə Təşəbbüsü (UN-GGİM) istiqamətində aparılan işlərdə yaxından iştirak edir.
Tarix: 12/12/13 Azərbaycan alimləri “Kvant informasiyası” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edəcəklər
AMEA Fizika İnstitutunun alimləri Koreya Qabaqcıl Tədqiqatlar İnstitutunun dəvəti ilə “Kvant informasiyası” mövzusunda beynəlxalq konfransda iştirak edəcəklər.
Tarix: 12/12/13 Təhsil sahəsində innovativ ideyalar dəstəklənəcək
Təhsil sahəsində innovativ ideyaların, o cümlədən “Ən yaxşı ümumtəhsil məktəbi” və “Ən yaxşı müəllim” müsabiqələrindən qaynaqlanan müasir yanaşma və layihələrin dəstəklənməsinə şərait yaradılacaq.
Tarix: 12/12/13 Azərbaycanın bitki genetik ehtiyatları üzrə informasiya sistemi təkmilləşdirilir
Azərbaycanın bitki genetik ehtiyatları (BGE) üzrə informasiya sisteminin təkmilləşdirilməsi istiqamətində tədqiqatlar aparılır.
Tarix: 10/12/13 Azərbaycanda hava limanlarının vahid lokal idarəetmə sisteminin yaradılması məsələsi müzakirə edilir
“Gilat Satellite Networks” şirkəti Azərbaycanın “Air Trafik Control” Agentliyi ilə hava limanlarının vahid idarəetmə sisteminin yaradılması layihəsinin həyata keçirilməsi ilə bağlı danışıqlar aparır.
Tarix: 10/12/13 Azərbaycanda dövlət torpaq kadastrı məlumatlarının müasir qeydiyyatı sistemi yaradılır
Azərbaycanda dövlət torpaq kadastrı məlumatlarının müasir qeydiyyatı sistemi yaradılır. Hazırda bu proses pilot layihə şəklində həyata keçirilir.
Tarix: 02/12/13 “Windows” əməliyyat sistemləri bazarında artım qeydə alınıb
“Net Applications” statistika xidmətinin 2013-cü ilin noyabr ayına olan məlumatına əsasən, “Windows 8” və “Windows 8.1” platformalarının əməliyyat sistemləri bazarında ümumi payı 9,3% təşkil edib ki, bu da ötən ayla müqayisədə cəmisi 0,05% azdır.
Tarix: 02/12/13 Britaniyalılar hər gün cihazlarına dörd saat vaxt sərf edirlər
“The Financial Times” nəşri “Conlumino” şirkəti üçün tədqiqata istinad edərək Böyük Britaniya sakinlərinin gündə öz cihazlarına dörd saat vaxt sərf etdiklərini yazıb. 2008-ci ildə britaniyalılar smartfon, planşet və kompüter arxasında gündə üç saat vaxt keçiriblər.
Tarix: 02/12/13 “Amazon” sifarişləri pilotsuz təyyarələrin köməyi ilə tədarük edəcək
“Amazon” şirkəti müştərilərinə sifarişi pilotsuz təyyarələrdə çatdırmaq niyyətindədir. “ICTnews” elektron xəbər xidməti “gazeta.ru” saytına istinadən bildirir ki, bu haqda onlayn xidmətin direktoru Cef Bezos “60 Minutes” proqramında deyib.