Tarix: 31/05/13 Yaponiyada dünyanın ən hündür teleqülləsindən yayıma başlanılıb
“Kiodo” agentliyinin yaydığı informasiyaya əsasən, bu gün Yaponiyanın "Tokio səma ağacı" adlanan ən hündür teleqülləsindən mərkəzi yapon telekanallarının yayımına başlanılıb. Xatırladaq ki, sözügedən teleqüllə 1 il əvvəl inşa edilib.
Tarix: 30/05/13 BMT Baş Katibinin İnformasiya Texnologiyaları üzrə müşaviri Bakıya gəlir
Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzinin dəvəti ilə BMT İnformasiya Texnologiyaları Birliyinin Baş Katibinin İnformasiya Texnologiyaları üzrə müşaviri, YUNESKO-İTU Broadband komissarı, Digital UN təşəbbüsünün rəhbəri, Global Partnership təşkilatının rəhbəri Amir Dossal iyun ayında Azərbaycanda səfərdə olmağı planlaşdırır.
Tarix: 30/05/13 AMEA strukturunun elmi-innovativ əsaslarla təkmilləşdirilməsi üçün islahatlara start verilib
_300.gif)
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) strukturunun elmi-innovativ əsaslarla təkmilləşdirilməsi üçün islahatlara start verilib. Bu məsələ AMEA Rəyasət Heyətinin son iclasında təkrar müzakirə edilib.
Tarix: 30/05/13 “Rabitə” voleybol komandası daha iki voleybolçusu ilə müqavilənin müddətini uzadıb
Bakının qadınlardan ibarət “Rabitə” voleybol komandası daha iki voleybolçusu ilə müqavilənin müddətini uzadıb.
Tarix: 29/05/13 “118” Məlumat-sorğu xidməti iş axtaranların işini asanlaşdırıb
“118” Məlumat-sorğu xidməti yeni “İşlə təminetmə” xidmətini istifadəçilərinin ixtiyarına verib.
Tarix: 29/05/13 Şəhərətrafı qəsəbələrdə də son texnologiyaya əsaslanan işıqforlar quraşdırılıb
Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzi Buzovna-Mərdəkan-Qala yolunda yeni işıqforlar quraşdırıb. Nəqliyyat sahəsində mövcud olan son texnologiyaları özündə əks etdirən yeni işıqforlar qeyd olunan ərazidə 4 kəsişməni əhatə edir.
Tarix: 29/05/13 AMEA-da elmi jurnalların beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılması üzrə monitorinq aparılır
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Rəyasət Heyətində AMEA-da nəşr olunan elmi jurnalların beynəlxalq tələblərə uyğunlaşdırılması məqsədilə aparılan monitorinqin nəticələrinə həsr olunmuş iclas keçirilib.
Tarix: 25/05/13 “Evimdə kompüter yoxdur, sosial şəbəkələrdən istifadə etmirəm”
Müğənni İzzət Bağırov son vaxtlar şou nümayəndələrinin də marağına səbəb olan “Facebook”dan danışıb. O, Axşam.az saytına açıqlamasında sosial şəbəkədən istifadə etmədiyini deyib:
Tarix: 24/05/13 Nağdsız ödənişlərin intensivləşdirilməsi və stimullaşdırılması məqsədilə “Cash-in” funksiyalı ATM-lər quraşdırılıb
Azərbaycanda bank xidmətlərinin avtomatizasiyası, nağdsız ödənişlərin intensivləşdirilməsi və stimullaşdırılması, əhaliyə göstərilən xidmət səviyyəsinin yüksəldilməsi məqsədilə bir çox banklar tərəfindən ödəniş terminalları və “Cash-in” funksiyalı ATM-lər quraşdırılıb.
Tarix: 23/05/13 Azərbaycanda yeni tikilən bütün binalarda alternativ enerji qurğuları quraşdırılacaq
Azərbaycanda yeni tikilən bütün binalarda alternativ enerji qurğuları quraşdırılacaq. Bu barədə Alternativ və bərpa olunan enerji mənbələri üzrə Dövlət Agentliyinin sədri Akim Bədəlov bildirib.
Tarix: 23/05/13 “İşıqlı həyat” sosial layihəsinə start verilib
Cari ilin aprel ayından başlayaraq Gənclər və İdman Nazirliyi tərəfindən Azərbaycan Tələbə Gənclər Təşkilatları İttifaqı (ATGTİ) ilə birgə Azərbaycanda ilk dəfə “Qaranlıqda görün” şüarı altında “İşıqlı həyat” sosial yönümlü layihəyə start verilib.
Tarix: 22/05/13 AMEA-nın alimləri Anadoluda təşkil olunan Heydər Əliyev Mərkəzinin dinləyiciləri üçün videodərslər keçəcək
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə Türkiyə Cümhuriyyətinin Əskişəhər Anadolu Universiteti arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq haqqında razılaşma əldə olunub.
Tarix: 22/05/13 Yenə də gömrük nəzarətindən keçməyən mobil telefonlar aşkar edilib
Tovuz Gömrük İdarəsinin “Sınıq Körpü” gömrük postunda Gürcüstandan Azərbaycana gələn Azərbaycan vətəndaşı Fəqan Hüseynovun idarə etdiyi “VAZ-2107” markalı minik avtomobilinə gömrük baxışı keçirilib.
Tarix: 22/05/13 Everest dağının zirvəsindən ilk videozəng həyata keçirilib (VİDEO)
Böyük Britaniya alpinisti Everest dağının zirvəsindən ilk videozəng həyata keçirib. Deniyel Hyuz smartfonu ilə “BBC”-nin studiyasına zəng vurub. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “hitech.vesti.ru” saytına istinadən bildirir ki, videozəng seansı üç dəqiqə davam edib
Tarix: 21/05/13 Turizmin inkişafı üçün gənclərin İKT bacarıqları artırılır
“Gənclərin Sosial Tərəfdaşlığı Mərkəzi” İctimai Birliyi Azərbaycan Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi ilə “Turizmin inkişafı üçün gənclərin İKT bacarıqlarının artırılması” layihəsinin icrasına başlayıb.