Tarix: 18/12/12 İcbari Sığorta Bürosunun SMS xidmətindən 2 mindən artıq sığortalı faydalanıb
İcbari Sığorta Bürosu tərəfindən cari ilin dekabr ayının 7-dən istifadəyə verilən yeni 9707 SMS-bildiriş xidmətindən cəmi 2162 sığortalı faydalana bilib. "ICTnews" elektron xəbər xidmətinə İSB-dən verilən məlumata görə, bu xidmət sığortalıların mobil telefon vasitəsi ilə sığorta müqaviləsinin təsdiqi, ləğvi, xitamı
Tarix: 18/12/12 Kibernetika İnstitutunda həyata keçirilən elmi tədqiqat işlərinin 22-si sənaye və digər sahələrdə tətbiq edilib
2012-ci ildə Kibernetika İnstitutunda (Kİ) həyata keçirilən elmi tədqiqat işlərinin 22-si sənaye və digər sahələrdə müvəffəqiyyətlə tətbiq edilib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə institutdan məlumat verilib. Kİ-dən bildirilib ki, tətbiqlər ADNŞ-in müxtəlif obyektlərində, ADNŞ-in
Tarix: 17/12/12 “Qələbə” meydanında tikilən yol qovşağında kompüter sistemi tətbiq edilir
“Qələbə” meydanında tikilən böyük yol qovşağında ən müasir texnologiyalardan istifadə edilir. Bu barədə “ICTnews”-a Nəqliyyat Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Namiq Həsənov məlumat verib.
Tarix: 17/12/12 Günəş batareyaları ilə işləyən eksperimental təyyarə transatlantik uçuşa hazırlaşır
“Solar Impulse” layihəsinin koordinatorları Avropadan Afrikaya 6000 kilometrlik uğurlu uçuşundan sonra günəş batareyaları ilə işləyən eksperimental təyyarənin 2013-cü ilin yazında Atlantik okeanı üzərindən uçuşunu planlaşdırırlar. Bu tip uçuşlar üçün transatlantik uçuş misilsiz bir hadisə olacaq.
Tarix: 15/12/12 Cəlil CƏFƏROV: “Rabitə” voleybol klubunun yeni heyətlə gözəl gələcəyi var”
2 il əvvələ kimi Qətəri Azərbaycanda tanıyanlar kifayət qədər deyildisə, indi onların sayı 50-60 faiz artıb söyləsək, yanılmarıq. Bu isə son illərin dəyişməz ölkə çempionu olan “Rabitə” voleybol klubunun uğurlarının sayəsindədir.
Tarix: 14/12/12 Şahmatçılarımız Dünya İntellektual Oyunlarında mübarizə aparacaqlar
Dekabrın 14-də Çinin paytaxtı Pekində Dünya İntellektual Oyunları başlayacaq. Dekabrın 19-dək davam edəcək yarışda dünyanın 16 güclü şahmatçısı arasında Azərbaycan yığmasının lideri Teymur Rəcəbov və Şəhriyar Məmmədyarov da yer alacaqlar.
Tarix: 13/12/12 Şəhərdaxili avtobuslarda kart sisteminə keçidin vaxtı açıqlandı
2013-cü ildən ictimai nəqliyyatda – şəhərdaxili avtobuslarda kart sisteminə keçid daha da sürətləndiriləcək. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, avtobuslarda kart sisteminin tətbiqinin sınaq mərhələsi bu ayın sonlarında həyata keçiriləcək. Belə ki, bir neçə avtobusa kart sistemi ilə işləyən xüsusi qurğular
Tarix: 13/12/12 Avtomobil istehsalçıları yeni texnologiyalarla bağlı məlumat mübadiləsi həyata keçirəcəklər
14-16 mart 2013-cü il tarixlərində Pakistanın Karaçi şəhərində 9-cu “Avtonəqliyyat Asiya-2013” adlı Beynəlxalq Sərgi keçiriləcək.
Tarix: 12/12/12 “Rabitə” Çempionlar Liqası yarışlarının pley-off mərhələsinə yüksəlib
Bakının qadın voleybolçulardan ibarət “Rabitə” klubu Çempionlar Liqası yarışlarının 2012/2013-cü il mövsümündə altıncı oyununa çıxıb. Komandamız qrup mərhələsi çərçivəsindəki son matçında "Sərhədçi" Olimpiya İdman Mərkəzində Çexiyanın "Agel" klubunu qəbul edib.
Tarix: 12/12/12 Çin patent ərizələrinin sayına görə ilk dəfə olaraq ABŞ-ı üstələyib
Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının dərc etdiyi hesabata əsasən, Çin patent ərizələrinin sayına görə ABŞ-ı üstələyib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “itar-tass.com” saytına istinadən bildirir ki, Çinin Əqli Mülkiyyət üzrə Dövlət İdarəsinə (SIPO) 2011-ci ildə 526,4 min ərizə təqdim olunub.
Tarix: 11/12/12 Azərbaycanda ipoteka proseslərinin elektron formada aparılması planlaşdırılır
Azərbaycanın Əmlak Məsələləri üzrə Dövlət Komitəsinin tətbiq etdiyi elektron xidmətlər sayəsində hər bir vətəndaş daşınmaz əmlakını qeydiyyatdan keçirmək üçün ərazi qeydiyyat idarələrinə internet vasitəsi ilə onlayn müraciət edə bilər.
Tarix: 11/12/12 Yerli bankdan səyyar bankomat xidməti
"AtaBank" ASC-nin "AtaMatik" xidməti ölkədə xeyli maraqla qarşılanıb. Bu barədə məlumatı "AtaBank" ASC-nin İdarə heyətinin sədr müavini Etibar Babaşlı verib. Onun sözlərinə görə, ucqar bölgələrdəki vətəndaşlar üçün nəzərdə tutulan səyyar bankomat xidməti sosial işçilərin, müəllim və dövlət qulluğunda olan digər işçilərin, eləcə də sadə vətəndaşların plastik kartlardan rahat istifadə etməsinə imkan yaradır.
Tarix: 11/12/12 BMT-nin ölkəmizdəki rezident əlaqələndiricisi DSMF-nin avtomatlaşdırılmış idarəetmə sistemi ilə tanış olub
BMT-nin ölkəmizdə yeni təyin olunmuş rezident əlaqələndiricisi Antonius Broek Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun (DSMF) avtomatlaşdırılmış idarəetmə sisteminin fəaliyyəti, fərdi uçot sahəsində görülən işlərlə tanış olub.
Tarix: 11/12/12 Azərbaycanda innovasiyalı, müasir tələblərə cavab verən yol-nəqliyyat infrastrukturunun yaradılması müzakirə edilib
Azərbaycan Respublikasının maliyyə naziri Samir Şərifov Bakıda səfərdə olan Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Mərkəzi və Qərbi Asiya Departamentinin direktoru Klaus Gerhauzerin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Tarix: 11/12/12 2000-ci ildə Xəzərdə baş vermiş güclü zəlzələ müasir üsul və yanaşmalarla qiymətləndiriləcək
AMEA-nın Geologiya İnstitutu və İtaliyanın Bikokka Milan Universiteti Azərbaycanda palçıq vulkanları ilə zəlzələlərin əlaqələrini öyrənir. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə bu barədə Geologiya İnstitutunun Mətbuat xidmətindən məlumat verilib.