Tarix: 10/10/11 “Rabitə-Baku” klublararası dünya çempionatında
Oktyabrın 8-də Qətərin paytaxtı Dohada voleybolçu qadınlar arasında klublararası dünya çempionatı başlayıb. Çempionatda Azərbaycanı təmsil edən Bakının “Rabitə” klubu artıq Dohadadır. Serbiyalı Olimpiya çempionu Zoran Qayiçin rəhbərliyi altında komandamız tam heyətdə ilk məşqə çıxıb.
Tarix: 08/10/11 Azərbaycan seysmik proqnozlaşdırmada yeni yanaşma tətbiq edir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Kibernetika İnstitutu yaxın iki ay ərzində Siyəzən və Naftalanda daha iki zəlzələ barədə əvvəlcədən xəbər verən monitorinq sistemi stansiyasının quraşdırılması işlərini yekunlaşdıracaq.
Tarix: 07/10/11 Yaxın vaxtlarda pensiya sahəsində “SMS məlumatlandırma xidməti” istismara veriləcək
Azərbaycanda pensiya və sosial müavinətlərin paylanılması Azərbaycan Beynəlxalq və Kapital bankları tərəfindən həyata keçirilir. Mərkəzi Bankın idarə heyətinin sədr müavini Alim Quliyevin verdiyi məlumata görə, bankomatlarda dayanıqlı
Tarix: 07/10/11 Tezliklə rəqəmsal kadastr xəritəsi hazırlanacaq
Daşınmaz əmlak sahəsində yeni struktur formalaşıb, bundan əlavə daşınmaz əmlakın milli qeydiyyat sistemi yaradılıb. Dövlət Əmlak Komitəsindən verilən məlumata görə, bu sahədə aparılan köklü islahatların nəticəsində peyk və aeroçəkilişlər vasitəsilə ortofoto xəritə hazırlanıb.
Tarix: 06/10/11 Ölkəmizdə daşınmaz əmlakın elektron qeydiyyat sistemi tətbiq ediləcək
Yaxın vaxtlarda Azərbaycan kadastr və daşınmaz əmlakın qeydiyyatı sahəsində dövlət xidmətlərinin elektron formasına keçidi təmin edəcək. Bu barədə Dövlət Əmlak Məsələləri Komitəsinin sədri Kərəm Həsənov "Əmlakın müasir idarə edilməsində məlumat məkanının və vahid daşınmaz əmlak kadastrının rolu haqqında"
Tarix: 06/10/11 Vergilər Nazirliyi videoqəbul xidmətini işə salıb
Vergilər Nazirliyi videoqəbul xidmətini işə salıb. Bu xidmətin köməyi ilə vergiödəyicilərin nazirliyin məsul vəzifəli şəxsləri ilə birbaşa videoəlaqə yaratması mümkündür. Bu xidmətdən istifadə etmək üçün vergiödəyici “www.taxes.gov.az/vqebul/” internet-ünvanda qeydiyyatdan keçməli və ümumi qaydalarla tanış olmalıdır.
Tarix: 04/10/11 “Ölkə iqtisadiyyatının inkişafında elmi innovasiyanın rolu” mövzusunda Beynəlxalq elmi-təcrübi konfrans
24-25 noyabr 2011-ci il tarixində Bakı şəhərində Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasının 20 illiyi ilə bağlı “Ölkə iqtisadiyyatının inkişafında elmi innovasiyanın rolu” mövzusunda Beynəlxalq elmi-təcrübi konfrans keçiriləcəkdir.
Tarix: 01/10/11 Bu ilin sonunadək nəqliyyat vasitələrində vahid elektron ödəmə kartları tətbiq olunacaq
Bu ilin sonunadək Bakının sərnişindaşımada xidmət göstərən nəqliyyat vasitələrində elektron ödəmə kartlarının tətbiqinə başlanacaq. Bu barədə Nəqliyyat Nazirliyinin mətbuat xidmətinin rəhbəri Namiq Həsənov məlumat verib.
Tarix: 01/10/11 Dövlət Sosial Müdafiə Fondu elektron rəqəmli imzalar tətbiq edir
Azərbaycanın Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) gələn rübdən etibarən elektron rəqəmli imzalar tətbiq edir. Bu barədə DSMF Aparatının İnformasiya texnologiyaları şöbəsinin müdiri Elnur Məcidov hesabatlılıq və icbari sosial sığorta ödənişləri üzrə yeni elektron sistemin təqdimatı zamanı bildirib.
Tarix: 30/09/11 DSMF gələn il tam şəkildə elektron pensiya sisteminə keçir
Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun elektron pensiya sisteminə tam keçməsi gələn il ərzində nəzərdə tutulub. Bu barədə açıqlamanı fondun sədri Səlim Müslümov verib. S.Müslümov qeyd edib ki, Azərbaycanda elektron pensiya sisteminə tam keçildikdən sonra pensiya təminatında bu qədər işçinin çalışmasına ehtiyac qalmayacaq:
Tarix: 29/09/11 “Rabitə və telekommunikasiya sahəsində restrukturizasiya və özəlləşdirmə – Almaniya təcrübəsi” mövzusunda seminar keçirilib
Sentyabrın 29-da Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) “Rabitə və telekommunikasiya sahəsində restrukturizasiya və özəlləşdirmə – Almaniya təcrübəsi” mövzusunda seminar keçirilib.
Tarix: 29/09/11 Onlayn rejimdə qeydiyyatdan keçən fiziki şəxslərin sayı artır
İyul ayının 1-dən indiyədək Azərbaycanda onlayn rejimdə birbaşa qeydiyyat sistemi tətbiq olunandan bəri Bakı şəhəri üzrə 1950-yə yaxın fiziki şəxs elektron qeydiyyatdan keçib. Bu barədə Bakı şəhər Vergilər Departamentinin Vergi ödəyicilərinin uçotu idarəsinin rəisi Ədalət Fərəcov bildirib.
Tarix: 28/09/11 Vergilər Nazirliyi videoqəbul xidmətini tətbiq edəcək
Vergilər Nazirliyinin saytında yeni xidmətlər tətbiq olunacaq. Bu barədə Vergilər Nazirliyinin Vergi ödəyicilərə xidmət idarəsini rəisri Elçin Məmmədov bildirib. Onun sözlərinə görə, nazirliyin elektron xidmətlərin daha da genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirdiyi layihələrin tərkib hissəsi olaraq ay ərzində videoqəbul xidməti işə salınacaq.
Tarix: 28/09/11 “Foxconn” zavodu yenə yandı (VİDEO)
Çin kütləvi informasiya vasitələri yerli mobil elektronika və fərdi kompyuter quraşdırıcısı olan “Foxconn” zavodunda baş vermiş ciddi yanğın haqqında məlumat verib. Yanğın nəticəsində şirkətin işçilərindən heç kəs həlak olmayıb və istehsal dayandırılmayıb. Təsdiq edilməmiş informasiyaya əsasən,
Tarix: 28/09/11 Yeni metro stansiyaları müasir informasiya texnologiyaları ilə təmin olunacaq
Yeni metro stansiyaları ən müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyaları ilə təmin ediləcək. Bakı Metropolitenindən verilən məlumata görə, beynəlxalq standartlara uyğun tikilən “Avtovağzal” stansiyasında bütün infrastruktur, o cümlədən, informasiya və kommunikasiya texnologiyaları ən müasir tələblər səviyyəsində qurulacaq.