Tarix: 22/02/16 Ünvanlı dövlət sosial yardımın təyin olunma mexanizmi elektronlaşdırılaraq “Elektron Hökumət” portalına inteqrasiya olundu
Artıq ünvanlı dövlət sosial yardımı üçün müraciət və yardımın təyin olunması prosesi “Elektron Hökumət” portalı üzərindən daha sadə və çevik olacaq.
Tarix: 19/02/16 “KVAN-a həyat ver” onlayn kampaniyası davam edir
_1212_300.jpg)
Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) Biznes İnkubasiya Mərkəzində fəaliyyət göstərən komandalardan biri olan “GR8CLUB”
Tarix: 18/02/16 “Elektron hökumət” portalı üzərindən təqdim olunan “İş yerinə dair arayış” elektron xidmətindən 247 min dəfə istifadə olunub
“Elektron hökumət” portalı üzərindən təqdim olunan “İş yerinə dair arayış” elektron xidmətindən vətəndaşlar cari ilin yanvar ayında ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 33 faiz çox faydalanıblar.
Tarix: 17/02/16 2015-ci ildə süni intellekt sahəsinə 128 milyon dollar məbləğində sərmayə yatırılıb
“Facebook” və “Google” şirkətləri Silikon vadisində süni intellekt sahəsi üzrə lider sayılırlar. Hər iki şirkət bu istiqamətdə külli miqdarda vəsait sərmayə
Tarix: 15/02/16 Cenevrədə “Şəbəkəyə qoşulmuş avtomobilin gələcəyi” müzakirə olunacaq
Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı (BTİ) və Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) birgə təşkilatçılığı ilə 3 mart tarixində
Tarix: 15/02/16 Robotlar insanları işdən məhrum edəcək
Robotlar Hindistan və Çin sakinlərinin rifahı üçün əsas təhlükə ola bilər. Belə ki, bu inkişaf etməkdə olan ölkələrin işləyən vətəndaşlarının 69 və 77 faizi 25 ildən sonra robot
Tarix: 13/02/16 Dünya 2025: 9 il sonra üçün proqnoz
Aviasiya mühəndisi, dünyanın ilk kosmik “Space Adventures” turizm müəssisəsinin təsisçisi, asteroidlərin sənaye baxımından mənimsənilməsi üzrə texnologiyaların hazırlanması üzrə “Planetary Resources” şirkətinin həmtəsisçisi, eləcə də kosmosun və qabaqcıl texnologiyaların inkişafı ilə bağlı digər çoxsaylı layihələrin təsisçisi və təşkilatçısı Piter Diamandis 2025-ci ildə şahidi ola biləcəyimiz texnologiyalarla bağlı proqnoz tərtib edib.
Tarix: 13/02/16 Prezident İlham Əliyev “Kaspersky Lab” şirkətinin sahibi və icraçı direktoru ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Münxendə “Kaspersky Lab” şirkətinin sahibi və icraçı direktoru Yevgeni Kasperski ilə görüşü olub.
Tarix: 12/02/16 Mobil əlavələr bazarının həcmi 2016-cı ildə 24 faiz artacaq
“App Annie” şirkəti mobil əlavələr bazarının inkişafı üzrə ilk hesabatını təqdim edib. Yeni hesabat sayəsində müəssisə, investor və əlavə tərtibatçıları
Tarix: 06/02/16 Ötən il Naxçıvan MR-də bir neçə yeni avtomat telefon stansiyası istifadəyə verilib
Naxçıvan Muxtar Respublikasının 2015-ci ildəki sosial-iqtisadi inkişafına dair hesabatda yeni istifadəyə verilən avtomat telefon stansiyaları barədə də məlumat verilib.
Tarix: 04/02/16 “Cisco”: 2020-ci ilə smartfondan istifadə edənlərin sayı elektrik enerjisi istehlakçılarından çox olacaq
Mobil telefonlardan istifadə genişlənir. “Cisco” şirkətinin araşdırmasına görə, 2020-ci ilə mobil trafikin həcmi 10 dəfə yüksələcək.
Tarix: 03/02/16 İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafına dəstək vermək məqsədilə “Yeni Fikir - 2016” müsabiqəsinə start verilir
Ölkədə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafına dəstək vermək, yüksək texnologiyaların inkişafı üçün önəmli olan ekosistemin formalaşdırılmasına zəmin hazırlamaq məqsədilə “Yeni Fikir - 2016” müsabiqəsinə (YFM) start verilib.
Tarix: 03/02/16 Yaxın 5 ildə ən çox tələbat olan İT peşələri
İnformasiya texnologiyaları (İT) ən çox tələbat olan və sürətlə inkişaf edən fəaliyyət sahəsidir. İndi bu sahədə mütəxəssislərə tələbat çox yüksəkdir və bu, hələ son hədd deyil.
Tarix: 03/02/16 “Microsoft İmagine Cup 2016” müsabiqəsinin millli mərhələsində 24 komanda iştirak edir
“Microsoft İmagine Cup 2016” müsabiqəsinin milli final mərhələsi 15 aprel tarixinə planlaşdırılıb. Bu barədə “ICTnews” Elektron Xəbər Xidmətinə məlumat verən “Microsoft Azərbaycan” şirkətinin “Təhsildə Əməkdaşlıq” proqramının meneceri Emin Axundov bildirib ki, müsabiqədə 24 komanda iştirak edir.
Tarix: 02/02/16 2016-cı ilin sonuna qlobal mobil ödənişlərin həcmi 620 milyard dollar təşkil edəcək
“TrendForce” analitiklərinin proqnozuna görə, 2016-cı ildə mobil telefonlardan ödəniş vasitəsi kimi istifadə daha da artacaq.