Tarix: 10/02/14 2017-ci ildə mobil kompüterlərin 75 faizi planşet olacaq
“NPD DisplaySearch” tədqiqat şirkəti dünya mobil kompüterlər bazarı üzrə proqnoz tərtib edərək bura noutbuk və ultrabuklarla yanaşı, planşet kompüterləri də daxil edib.
Tarix: 10/02/14 "Foxconn” İndoneziya dövlətinin iqtisadiyyatına 1 mlrd. dollar məbləğində sərmayə qoyacaq
Tayvanın texnologiya nəhəngi “Foxconn” şirkəti İndoneziyada öz istehsal obyektlərinin tikintisinə 1 milyard dollar ayırıb. Hazırda “Foxconn”un istehsal obyektlərinin çox hissəsi Çində yerləşir, lakin şirkətin qlobal ambisiyaları böyükdür və öz fəaliyyətini başqa regionlarda genişləndirir.
Tarix: 08/02/14 Azərbaycanın təhsil sistemində virtual təhsil inkişaf etdiriləcək
Azərbaycan Təhsil Nazirliyi bu il virtual təhsilin inkişaf etdirilməsi istiqamətində tədbirlərin görülməsini nəzərdə tutur.
Tarix: 08/02/14 Bakıda “Yüksək texnologiyaların materialı - Qrafen. Xassələri, tətbiqləri” mövzusunda seminar keçirilib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) Fizika İnstitutunda Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının təşkilatçılığı ilə “Yüksək texnologiyaların materialı - Qrafen. Xassələri, tətbiqləri” mövzusunda seminar keçirilib.
Tarix: 08/02/14 AMEA-da elektron mühitə çıxış genişləndirilir
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yeni açılacaq Elektron kitabxana kompleksinin resurslarını Azərbaycanın informasiya müharibəsində istifadə edəcəyi vacib vasitə kimi qiymətləndirir.
Tarix: 08/02/14 2013-cü ildə yarımkeçiricilərin dünya üzrə satışı 300 milyard dolları ötüb
Fərdi kompüter sahəsinin çətin vəziyyətdə olmasına baxmayaraq qlobal yarımkeçiricilər sənayesi inkişaf edir.
Tarix: 08/02/14 “IDC”: “İnkişaf etməkdə olan ölkələrdə iqtisadi tempin zəifləməsi dünya İT bazarının artımını dayandırır”
Dünya informasiya texnologiyaları (İT) bazarının artımı smartfon və planşetlərin satış həcmində artımın qaçılmaz zəifləməsi ilə yanaşı, bir sıra inkişaf etməkdə olan ölkələrin iqtisadi vəziyyəti ilə yubanır.
Tarix: 08/02/14 Ötən il “Microsoft”un kibercinayətkarlıqla mübarizə bölməsi 7 botneti sıradan çıxarıb
“McAfee” şirkətinin məlumatına görə, kibercinayət və kibercasusluqdan hər il dünya iqtisadiyyatına dəyən zərər ən azı 300 milyard dollar təşkil edir.
Tarix: 08/02/14 Ötən il prokurorluq orqanlarında İKT-nin tətbiqi genişləndirilib
2013-cü ildə prokurorluq orqanlarının fəaliyyəti ilk növbədə qanunla müəyyən edilmiş, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin göstəriş və tövsiyələrindən irəli gələn vəzifələrin vaxtında və yüksək keyfiyyətlə
Tarix: 08/02/14 Çin yüksək texnologiyalı istehsalın həcminə görə ABŞ-a yaxınlaşıb
Ötən ilin yekunları üzrə Çin yüksək texnologiyalı istehsalın inkişafına görə təxminən ABŞ-ın səviyyəsinə çatıb. Bu barədə ABŞ Milli Elmi Fondunun (National Science Foundation, NSF) “Science and Engineering Indicators” hesabatında deyilir.
Tarix: 07/02/14 Stasionar telefonlara tələbat azalır
Smartfonlardan istifadənin çoxalması onunla nəticələnir ki, onlar tədricən stasionar telefonları bazardan sıxışdırıb çıxarır.
Tarix: 07/02/14 Dövlət Statistika Komitəsi: “Respublikadaxili və beynəlxalq telefon danışıqları tarifləri ucuzlaşıb”
2014-cü ilin yanvar ayında ərzaq məhsullarının qiymətləri 0,2 faiz bahalaşıb, əhaliyə göstərilən pullu xidmətlərin qiymət və tarifləri 0,9 faiz ucuzlaşıb, qeyri-ərzaq mallarının qiymətləri əvvəlki ayla eyni səviyyədə qalıb,
ümumilikdə istehlak mallarının qiymətləri və xidmət tarifləri əvvəlki ayla müqayisədə 0,2 faiz ucuzlaşıb.
Tarix: 07/02/14 Stiv Voznyak: “Apple” dünyanı şoka sala bilər
“Wired” nəşri yazır ki, “Apple” şirkətinin həmtəsisçisi Stiv Voznyak yenidən şirkətə öz “Android” smartfonunu hazırlamağı tövsiyə edib.
Tarix: 07/02/14 Qazaxıstan Milli Elmi-Texniki İnformasiya Mərkəzinin nümayəndə heyəti Azərbaycan təcrübəsi ilə tanış olur
Qazaxıstan “Milli Elmi-Texniki İnformasiya Mərkəzi” (METİM) SC-nin nümayəndə heyəti Azərbaycan təcrübəsi ilə tanış olur.