Tarix: 19/12/13 “Opera” başqa tətbiqlərdən də internet trafikini sıxacaq
“Opera Software” şirkəti “Opera Max” mobil tətbiqini təqdim edib. O, “Android” platforması ilə işləyən smartfonlar üzərindən ötürülən internet trafikinin sıxılması üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 18/12/13 “Sensor Platforms” şirkətinin naviqasiya texnologiyası “Wi-Fi”-dan istifadəni tələb etmir
“Sensor Platforms” şirkəti qapalı binalarda naviqasiyanı yüksək dəqiqliklə həyata keçirməyə imkan verən yeni alqoritmin hazırlanmasını bəyan edib. Texnologiyada akselerometr, hiroskop, maqnitometr və barometrik təzyiq ötürücüləri daxil olmaqla sensorlu sistemdən istifadə təklif olunur.
Tarix: 18/12/13 Noutbuk vendorları qiymət artımına dəstək verib
İnkişaf edən bazarlarda noutbuklara və biznes üçün modellərə olan tələbat artımı fonunda, noutbuk panellərinin istehsalçıları qiymət artımı ilə bağlı müraciət ediblər və bəzi noutbuk vendorları, “HP”, “Dell” və “Lenovo” daxil olmaqla, noutbukların istehsalında istifadə edilən müəyyən diaqonallı panellərin qiymətinin artımını qəbul ediblər.
Tarix: 18/12/13 “LG” şirkəti “Chrome OS” sistemli monoblok kompüter təqdim edib
Cənubi Koreyanın “LG” şirkəti “Chrome OS” əməliyyat sisteminin idarəetməsi ilə işləyən “Chromebase” monoblok kompüterini (hamısı birində kompüter növü) təqdim edib. Kompüterin displeyinin diaqonalı 21,5 düym təşkil edir, təsvir ölçüsü "Full HD” (1920х1080) formatlıdır.
Tarix: 18/12/13 “Microsoft” 2014-cü ildə yeni baş direktorun adını açıqlayacaq
“The Wall Street Journal” nəşri yazır ki, “Microsoft” korporasiyasının baş direktor seçimi ilə bağlı narahatçılığına baxmayaraq, şirkətin direktorlar şurası hələ tələsmir
Tarix: 18/12/13 Ekspert “4K” təsvirli televizorları almamağı tövsiyə edir
Displeylərin diaqnostikası, sınağı və yoxlanılmasında ixtisaslaşan "Display Mate” şirkətinin rəhbəri Reymond Soneyra növbəti dəfə bəyan edib ki, gələcəkdə elektron qurğuların, xüsusilə televizorların təsvir ölçüsünün artırılmasının heç bir mənası yoxdur
Tarix: 18/12/13 Barak Obama məşhur İT şirkətlərinin top-menecerləri ilə görüşüb
“Röyters” xəbər agentliyinin yaydığı məlumata əsasən, ABŞ prezidenti Barak Obama ABŞ hakimiyyətinin internet istifadəçilərini izləməsi ilə bağlı məsələni müzakirə etmək üçün “Apple”, “Google”, “Yahoo!”, “Microsoft”, “Twitter”, “Facebook” və başqa İT şirkətlərin top-menecerləri ilə görüşüb.
Tarix: 18/12/13 Müasir texnikanın əsas tələblərinə cavab verən kompozisiya materiallarının yaradılması üzrə tədqiqat işləri aparılır
Azərbaycanda müxtəlif məqsədli monomer, oliqomer, polimer və kompozisiya materiallarının səmərəli alınma üsullarının işlənib hazırlanması və müasir texnikanın əsas tələblərinə cavab verə bilən kompozisiya materiallarının yaradılması sahəsində elmtutumlu tədqiqat işləri davam etdirilir.
Tarix: 18/12/13 AMEA institutlarının Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinə təqdim etdiyi layihələrin nəticələri müəyyənləşib
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında (AMEA) Ukrayna Elm və Texnologiya Mərkəzinin (UETM) İnzibati Şurasının illik hesabatı dinlənilib. Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, UETM-in icraçı direktoru Maykl Eynik, Gürcüstanın təhsil və elm nazirinin müavini Tamaz Marsagişvili, ABŞ, Moldova və digər ölkələrin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tarix: 18/12/13 Pakistan Azərbaycanla İKT sahəsində daha sıx əməkdaşlıq etmək niyyətindədir
“İki ölkə arasında informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sahəsində əməkdaşlıq çox vacibdir”. "ICTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu fikirləri Pakistan Milli Assambleyasının sədri Sərdar Ayaz Sadıq Azərbaycanın bu ölkədəki səfiri Daşqın Şikarov ilə keçirdiyi görüşdə söyləyib.
Tarix: 18/12/13 “Samsung” şirkəti smartfonlar üçün oyun pultu çıxarıb
“Samsung” şirkəti “Smartphone Game Pad” oyun pultunu satışa çıxarıb. Şirkətin mətbuat xidmətinin məlumatına əsasən, o, 4-6.3 düym diaqonallı ekranla təchiz edilmiş smartfonlarla istifadə üçün nəzərdə tutulub.
Tarix: 17/12/13 “Bakcell” şirkəti “4G” şəbəkəsinin qurulmasında 1800 MHz tezlik diapazonundan istifadə etmək niyyətindədir
Azərbaycanın ilk mobil rabitə operatoru “Bakcell” şirkəti “4G” şəbəkəsini “2G” şəbəkələrində istifadə edilən 1800 MHz tezlik diapazonunda qurmaq niyyətindədir.
Tarix: 17/12/13 Bakıda “bulud” proqramlaşdırılmasına dair seminar keçiriləcək
Dekabrın 24-də - Proqramçılar Günü “Microsoft Azerbaijan” şirkəti Bakıda İT mütəxəssislər və tələbələr üçün mobil və “bulud” proqramlaşdırmasına dair seminar təşkil edəcək.
Tarix: 17/12/13 Rusiyada LTE şəbəkələrini “2G” diapazonunda yaratmağa icazə verilib
Rusiyada dördüncü nəsil mobil rabitə operatorlarının sayının artması proqnozlaşdırılır.
“ICTnews” xəbər xidmətinin “www.comnews.ru” saytına istinadən verdiyi məlumata əsasən, bu Radiotezliklər üzrə dövlət komissiyasının GSM (2G) şəbəkələrinin inkişaf etdirilməsi üçün verilən tezliklərdə LTE şəbəkələrin yaradılmasına icazənin verilməsi nəticəsində baş verəcək.
Tarix: 17/12/13 Ukraynada ilk dəfə Davos Kommunikasiya Forumu keçiriləcək
Gələn ilin martın 14-də Davosda keçirilən əsas forumdan (“World Communication Forum Davos” – “WCF Davos”) bilavasitə sonra Kiyevdə təşkil olunacaq Davos Kommunikasiya Forumuna (“WCF Davos Kyiv”) qeydiyyat başlayıb.