Tarix: 26/12/12 “İnformasiya-telekommunikasiya sistemlərinin nəzəri və tətbiqi problemləri” ilə bağlı 5 elmi-tədqiqat işi başa çatdırılıb
AMEA Kibernetika İnstitutunda 2012-ci ildə elmi-tədqiqat işləri iki problem – “İnformasiya-telekommunikasiya sistemlərinin nəzəri və tətbiqi problemləri” və “Riyazi modelləşdirmənin, idarəetmənin və avtomatlaşdırmanın nəzəri və tətbiqi problemləri üzrə aparılıb”.
Tarix: 26/12/12 Elektron Xidmətlər Portalına sənaye və energetika sahəsinə dair yeni e-xidmətlər əlavə edilib
Sənaye və Energetika Nazirliyinin təqdim etdiyi daha 5 elektron xidmət “e-Gov” Elektron Xidmətlər Portalına inteqrasiya edilib.
Tarix: 26/12/12 Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev: "Biz artıq kosmik sənaye yaratmışıq və bu istiqamətdə çox fəal irəliləyirik"
Texnoloji istiqamətlərin inkişafı baxımından bizim üçün prioritet sahə, əlbəttə, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sektorudur.
Tarix: 25/12/12 İpoteka qeydiyyatının elektron formada aparılması nəzərdə tutulub
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) may ayının 1-dən elektron xidmətlərin tətbiqinə başlayıb. Bu xidmətlər sayəsində hər bir vətəndaş daşınmaz əmlakını qeydiyyatdan keçirmək üçün ərazi qeydiyyat idarələrinə internet vasitəsi ilə onlayn müraciət edə bilər.
Tarix: 25/12/12 İT nəhəngləri öz banklarını yarada bilər
Texnoloji inqilab yaxın gələcəkdə insanların plastik kart və nağd puldan imtina etməsi ilə nəticələnəcək. Satınalmalar üçün, sadəcə, mobil telefonun mövcudluğu kifayət edəcək.
Tarix: 25/12/12 Avropa Birliyi tədqiqat və innovasiya sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı üçün yeni strategiya hazırlayıb
Avropa Birliyi (AB) Komissiyası müxtəlif istiqamətlərdə tədqiqatların aparılması üzrə proqramlar maliyyələşdirir. İştirakçı ölkələrin informasiya-kommunikasiya texnologiyaları sahəsində ekspertlərini məsləhətləşmələr aparmaq üçün bir araya gətirərək,
Tarix: 25/12/12 Rüfət Hacıəlibəyov : ““Microsoft” milli təşəbbüslərə dəstək verməyə davam edəcək ”
“Microsoft Azerbaijan” şirkəti 2012-ci ilin yekunları ilə bağlı tədbir keçirib. Qeyri-rəsmi şəkildə təşkil edilən tədbirdə şirkətin Baş meneceri Rüfət Hacıəlibəyov “Microsoft Azerbaijan”-ın 2012-ci ili uğurla başa vurduğunu qeyd edib:
Tarix: 25/12/12 Mobil qurğular cinsi fəallığı azaldır
Böyük Britaniyada aparılmış tədqiqatın nəticəsinə əsasən, müasir mobil qurğular sahiblərinin intim həyatına mənfi təsir göstərir.
Tarix: 25/12/12 “Azercell” yeni ekspres ofisini istifadəyə verdi
“Azercell Telekom” MMC müştərilərə operativ və keyfiyyətli xidmət göstərmək məqsədilə regionlarda “Azercell Ekspres” ofislərinin sayını artırmaqdadır. Şirkət Qusarda AzEx ofisini istifadəyə verdi.
Tarix: 25/12/12 İran yeni peykin üzərində aparılan işləri başa çatdırır
İran Kosmik Agentliyi 2013-cü ilin fevralında öz istehsalı olan yeni kosmik peykini təqdim edəcəyinə söz verib. “Nahid” adlandırılmış aparat İranın Milli kosmik texnologiyalar günü təqdim ediləcək.
Tarix: 25/12/12 Sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqlar üçün distant təhsil imkanları genişləndirilir
Azərbaycanda distant təhsilin inkişaf etdirilməsi və sağlamlıq imkanları məhdud olan uşaqların təhsil imkanlarını artırmaq məqsədi ilə həyata keçirilən işlərin nəticələri açıqlanıb. Təhsil Nazirliyinin Təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması idarəsinin rəisi Samir Məmmədov deyib ki, bu istiqamətdə “Elektron Təlimləndirən Sistemlər” adlı layihənin icrasına başlanılıb.
Tarix: 24/12/12 “3D” printerlə çap edilmiş val “proiqrıvatel”də səslənir (VİDEO)
“3D” çapı getdikcə daha çox həyatımıza daxil olur. Vaxtilə printerdə çap edilmiş kağız vərəqi insanlarda heyrət doğururdusa, lakin hazırda bu, adi bir şey sayılır.
Tarix: 24/12/12 “Elektron məktəb” layihəsinə yeni məktəblər cəlb olunacaq
Təhsil naziri Misir Mərdanov “Elektron məktəb” layihəsinə yeni məktəblərin cəlb olunması barədə əmr imzalayıb.
Tarix: 24/12/12 Azərbaycanda vahid informasiya kitabxana sistemi yaradılacaq
“Bölgə kitabxanaları oxucuların sayını artırmağı düşünürsə, kitabxana kollektorlarında virtual sifariş sistemi qurulmalıdır. Oxucu kitabxanalara daxil olan yeni kitablar haqqında mütəmadi məlumat almalıdır. Sorğular göstərir ki, kitabxanalarda dərs vəsaitlərinə, elmi-kütləvi nəşrlərə ehtiyac var. Bu sahədə çalışanlar təbliğat işini düzgün qurmalıdır”.
Tarix: 24/12/12 Müəllif Hüquqları Agentliyi bir neçə yeni elektron xidmətin yaradılmasına hazırlıq görür
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təşkili sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” 2011-ci il 23 may tarixli Fərmanından irəli gələn tapşırıqların icrasını