Tarix: 21/10/15 Elektron xidmətlərin gənclər arasında təbliği ilə bağlı növbəti seminar keçirilib
Gənclərin elektron xidmətlərlə bağlı maarifləndirilməsi məqsədi daşıyan növbəti seminar Bakı Ali Neft Məktəbində baş tutub.
Tarix: 21/10/15 Şagirdlər informatika üzrə “Bebras” müsabiqəsində güclərini sınayacaq
Azərbaycan ACM Bölməsinin təşkilatçılığı ilə informatika üzrə beynəlxalq “Bebras” müsabiqəsi çərçivəsində “Bebras” Həftəsi bu il 5-11 noyabr tarixlərində keçiriləcək.
Tarix: 20/10/15 Yerli kabel televiziyası Bakı şəhərində DVB-T televiziya yayımı formatına keçməyə hazırdır
“B&B TV Communications” şirkəti Bakı şəhərində DVB-T televiziya yayımı formatına keçməyə hazırdır.
Tarix: 20/10/15 Qərb Universitetində işıq texnologiyaları ilə bağlı elmi-praktiki seminar keçiriləcək
Qərb Universiteti, BMT Baş Assambleyasının 2015-ci ilin “İşıq və İşıq Texnologiyalari ili” çərçivəsində noyabrın 27-də elmi-praktiki seminar keçirəcək.
Tarix: 20/10/15 Daha bir elektron xidmətin inzibati reqlamentində dəyişikliklər edildi
Dövlət Miqrasiya Xidməti “Azərbaycan Respublikasında müvəqqəti yaşamaq üçün icazənin alınması (müddətinin uzadılması) üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” elektron xidməti üzrə inzibati reqlamentdə dəyişikliklər edib.
Tarix: 20/10/15 “Xiaomi” 60 düymlük televizor təqdim edib
Çinin “Xiaomi” şirkəti 60 düym diaqonallı ekrana malik “Mi TV 3” smart televizorunun yeni versiyasını təqdim edib. Televizorun qiyməti 4999 yuan (785 dollar) təşkil edir.
Tarix: 20/10/15 İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu startapların maliyyələşdirilməsini nə vaxt həyata keçirəcək?
Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tabeliyində İnformasiya Texnologiyalarının İnkişafı Dövlət Fondu ikinci qrant müsabiqəsinin qalibi olan 16 layihənin maliyyələşdirilməsini hələ də həyata keçirməyib.
Tarix: 20/10/15 Avropa komissarı: Avropa Komissiyası internetdə beynəlxalq miqyasda «təmizləmə» təklif edib
Avropa Komissiyası dünyanın aparıcı provayderlərinə terror məzmunlu materialların silinməsi üçün internetdə «təmizləmə» aparmaq təklifilə müraciət edib.
Tarix: 20/10/15 Heydər Əliyev Mərkəzi BMT-nin 70 illik yubileyi münasibətilə mavi rənglə işıqlandırılacaq
Birləşmiş Millətlər Təşkilatı Gününü qeyd etmək üçün “Dünyanı BMT mavi rənginə boya” adlı qlobal kampaniya çərçivəsində və BMT-nin 70 illik yubileyi münasibətilə dünyanın 45-dən çox ölkəsində 150-dən artıq rəmzi abidə, bina, muzey, körpü və digər əlamətdar binalar Birləşmiş Millətlər Təşkilatının rəsmi rəngi olan mavi rəngdə işıqlandırılacaqlar.
Tarix: 20/10/15 Müştərilər «selfi»nin köməyi ilə şəxsiyyəti təsdiq edəcəklər
Londonda yerləşən bir sıra bankların tətbiq etdiyi yeni sistem müştərilər şəxsiyyətin identifikasiyası üçün «selfi» çəkməlidirlər.
Tarix: 20/10/15 2 il sonra Britaniyanın küçələrində kvant texnologiyaları peyda olacaq
Kvant elmi tədricən gündəlik həyatımıza təsir göstərəcək texnologiyaya çevrilir. Belə ki, 2020-ci ilə Böyük Britaniyada dünyanın ən güclü kvant kompüteri, bütün ölkəni əhatə edəcək təhlükəsiz kvant şəbəkəsi və çoxsaylı kvant sahələri yarana bilər.
Tarix: 20/10/15 Azərbaycanda ilk dəfə: “Bakcell” abunəçiləri internet paketlərini paylaşa bilər
Azərbaycanın ilk mobil operatoru və aparıcı mobil internet provayderi “Bakcell” şirkəti Azərbaycanda ilk dəfə olaraq öz abunəçilərinə internet paketlərini paylaşmaq imkanı verir.
Tarix: 20/10/15 Əbülfəs Qarayev: “Nazirlik gələn ilin yayına kimi daha 5 xidməti elektronlaşdırmağı planlaşdırır”
“Nazirlikdə aparılan struktur islahatları, elektron xidmətlərin genişləndirilməsi və istifadəyə verilməsi çox əhəmiyyətlidir.
Tarix: 20/10/15 Sentyabrda vətəndaşa aid fərdi məlumatlar üzrə verilən elektron arayışların sayı 12 mindən çox olub
Sentyabr ayında “Vətəndaşa aid fərdi məlumatlar üzrə elektron arayışın verilməsi” elektron xidmətindən istifadə sayı 12 mini ötüb.
Tarix: 20/10/15 AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrində “Kompüter elmləri” ixtisası üzrə doktorant və dissertant hazırlığına başlanılacaq
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) elmi-tədqiqat müəssisələrində Kompüter elmləri ixtisası üzrə doktorant və dissertant hazırlığına başlanılacaq.