Tarix: 16/07/14 Ünvan Reyestri İnformasiya Sisteminin tətbiqinə başlanılıb
1 mart 2014-cü il tarixindən etibarən, Ünvan Reyestri İnformasiya Sisteminin (ÜRİS) Bakı şəhərinin Səbail, Yasamal, Binəqədi, Xətai, Nərimanov, Nizami rayonları üzrə 60 küçədə ilkin mərhələdə tətbiqinə başlanılıb
Tarix: 15/07/14 Naxçıvan MR-də 6 ay ərzində 400-ə yaxın POS-terminal quraşdırılıb
Pul əməliyyatlarının nağdsız hesablaşmalar vasitəsilə aparılması üçün Naxçıvan Muxtar Respublikasında cari ilin ilk altı ayı ərzində 398 POS-terminal quraşdırılıb.
Tarix: 09/07/14 Azərbaycanda ilk dəfə keçiriləcək “Bakı Elm Festivalı - 2014”-də yeni elmi texnologiya və innovativ nailiyyətlər təqdim olunacaq
Azərbaycanda ilk dəfə təşkil olunan elm festivalının keçiriləcəyi tarix dəqiqləşdirilib, formatı və proqramı müəyyənləşdirilib.
Tarix: 08/07/14 “Spot 7” peykinin kosmosdan çəkdiyi ilk təsvirlər arasında Azərbaycan da var
“Airbus Defence and Space” şirkətinin orbitə çıxardığı “Spot 7” peykinin çəkdiyi ilk təsvirlər arasında Azərbaycanın da kosmosdan görünüşü var.
Tarix: 08/07/14 “Azərbaycanda telekommunikasiya və poçt” statistik məcmuəsi nəşr olunub
“Azərbaycanda telekommunikasiya və poçt” statistik məcmuəsi nəşr olunub. Nəşrdə ölkə rabitəsinin vəziyyətini, onun inkişaf dinamikasını izləməyə imkan verən statistik məlumatlar toplanıb.
Tarix: 07/07/14 Növbəti tədris ilindən 1300 tələbə II kursdan SABAH qruplarında təhsil alacaq
Növbəti tədris ilindən 1300 tələbə II kursdan SABAH qruplarında təhsil alacaq. Aztəminatlı ailələrdən olan tələbələr yataqxana və yeməklə təmin olunacaqlar.
Tarix: 02/07/14 Kəşflərin yalnız cüzi hissəsi patentləşdirilir
Mövcud patent hüququ sisteminin müdafiəçiləri bildirirlər ki, patentlər ilk növbədə kiçik şirkətlərə və özəl ixtiraçılara öz kəşflərini böyük şirkətlərdən qorumaq üçün lazımdır. Bu belə olsaydı, sahibkarlar patentləri bizneslərini qorumaq üçün daha tez rəsmiləşdirərdilər.
Tarix: 01/07/14 Braziliya Cənubi Amerikanın ödənişli TV bazarının lideridir
Cənubi Amerika regionu 2014-cü ilin birinci rübünü 63,7 milyon ödənişli televiziya abunəçisi ilə başa vurub ki, bu da əvvəlki rübdən 2 faiz çoxdur. Bu barədə “Dataxis” konsaltinqşirkətinin hesabatında deyilir.
Tarix: 30/06/14 “Windows Phone” əsasında işləyən qurğu istifadəçiləri ölkənin bankomat şəbəkəsi haqqında ətraflı məlumat əldə edə bilər
“Microsoft Azerbaijan” şirkəti Azərbaycanda “Windows Phone” əməliyyat sistemi əsasında işləyən qurğular üçün bankomatların mobil geolokasiyası servisinin istifadəyə verilməsini elan edib.
Tarix: 23/06/14 Bu gün görkəmli ingilis riyaziyyatçısının anadan olduğu gündür
Görkəmli ingilis riyaziyyatçısı və kriptoqraf Alan Metison Türinq 1912-ci il iyunun 23-də Londonda (Böyük Britaniya) anadan olub. İnformatika elminin inkişafına böyük töhfələr vermiş və bu il 102 yaşı tamam olan A.Türinq süni intellekt nəzəriyyəsinin banisi hesab olunur.
Tarix: 20/06/14 AMEA Dilçilik İnstitutu ilə REA Linqvistik Araşdırmalar İnstitutu elmi texnologiya sahəsində mübadilə aparacaqlar
AMEA Dilçilik İnstitutu ilə Rusiya Elmlər Akademiyası Linqvistik Araşdırmalar İnstitutu arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi istiqamətində razılıq əldə olunub.
Tarix: 19/06/14 Sovet İttifaqı Qəhrəmanı, rabitəçi Bəhyəddin Mirzəyevin 100 illik yubileyi qeyd edilib
Bu gün Silahlı Qüvvələrin Təlim və Tədris Mərkəzində Sovet İttifaqı Qəhrəmanı Bəhyəddin Mirzəyevin 100 illik yubileyi münasibətilə tədbir keçirilib.
Tarix: 18/06/14 Nanotexnologiyalar sahəsi üzrə görkəmli alim ilə görüş keçirilib
AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutunda Moskva Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Biofizika kafedrasının professoru, eləcə də Rusiya Elmlər Akademiyası Ümumi və Qeyri-üzvü kimya, Elektrotexnika və Radiotexnika institutlarının əməkdaşı Qennadiy Borisoviç Xomutov ilə görüş keçirilib.
Tarix: 18/06/14 Azərbaycanlı mütəxəssis Londonda “Əhali məskunlaşmasının “ArcGİS” proqram təminatı imkanlarından istifadə edilərək öyrənilməsi” mövzusunda təlimdə iştirak edəcək
Cari ilin iyul ayında Böyük Britaniyanın London şəhərində Ətraf Mühit Sistemləri Tədqiqat İnstitutunda (ESRİ) “Əhali məskunlaşmasının “ArcGİS” proqram təminatı imkanlarından istifadə edilərək öyrənilməsi” mövzusunda təlim keçiriləcək.
Tarix: 17/06/14 Səyyar bankomatlar vasitəsilə nağdsız ödənişlər həyata keçirilib
Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı, internetin keyfiyyətinin yüksəlməsi bir sıra xidmətlərin göstərilməsini daha da asanlaşdırıb.