Tarix: 04/12/12 Arktikada buzun əriməsi prosesi 3 dəfə sürətlənib
Son 20 il ərzində Arktikada buzun əriməsi prosesi artıb və hazırda ötən illərlə müqayisədə 3 dəfə daha sürətlənib. Müxtəlif ölkələrin elmi laboratoriyalarında çalışan alimlər qrupunun hazırladığı hesabatda belə qeyd edilib. Alimlər hesabatı hazırlayarkən “NASA”-nın peyklərindən və Avropa Kosmik Agentliyinin məlumatlarından istifadə ediblər.
Tarix: 04/12/12 “Google”-un direktoru kitab nəşr etdirəcək
“Google”-un sabiq baş direktoru, hazırda şirkətin Direktorlar şurasının sədri Erik Şmidt 2013-cü ilin yazında kitab nəşr etdirmək niyyətindədir. O, kitabı “Google Ideas”-ın direktoru Cared Koenlə birgə yazacaq və kitab aprelin 23-də “Knopf Publishers” nəşriyyatında işıq üzü görəcək.
Tarix: 03/12/12 Texnoparkların reallaşdırılması iqtisadiyyatda yüksək texnologiyaların tətbiqində əhəmiyyətli rol oynayacaq
Hazırda Azərbaycanda müasir sənaye müəssisələrinin və texnoparkların, o cümlədən Sumqayıt Kimya Sənaye və Balaxanı Sənaye parklarının təşkili istiqamətində tədbirlər davam etdirilir.
Tarix: 03/12/12 Video oyunları mədəni irsə çevrilib
Nyu-Yorkda yerləşən Müasir İncəsənət Muzeyi (MOMA) bəyan edib ki, onun eksponatları sırasına videooyunlar da daxil ediləcək. Muzey başlanğıc olaraq kolleksiyasına 14 klassik layihəni daxil etməyə qərar verib və onların arasında “Pac-Man”, “Myst”, “EVE Online”, “Dwarf Fortress”, “Portal” və “Canabalt” kimi oyunlar vardır.
Tarix: 03/12/12 Gənc mühəndislərə informasiya texnologiyaları mövzusunda seminar keçiriləcək
Türkiyənin informasiya texnologiyaları sektorunda aparıcı şirkətlərdən biri olan “Netaş” şirkəti gələcəyin ekspertləri və mühəndisləri üçün Qafqaz Universitetində seminar təşkil edir.
Tarix: 03/12/12 Sənaye mülkiyyəti obyektlərinin mühafizəsi işləri vahid sistem vasitəsilə elektron şəkildə həyata keçiriləcək
Azərbaycanda əmtəə nişanları, coğrafi göstərici, ixtira, faydalı model və sənaye nümunələrinə şəhadətnamə və patent alınması üçün müraciətlərin qəbulu, ekspertizası və qeydiyyatı avtomatlaşdırılmış vahid sistem vasitəsilə elektron şəkildə həyata keçiriləcək.
Tarix: 03/12/12 Bütün ticarət məntəqələrində nağdsız ödəniş genişlənməlidir
Ölkəmizdə nağdsız ödəniş sisteminin genişlənməsi istiqamətində qəti addımlar atılıb. Vergilər Nazirliyindən verilən məlumata görə, ticarət mərkəzlərində bir nömrəli məsələ kimi nağdsız ödəniş sisteminin önə çəkilməsi qarşıya məqsəd qoyulub. “Bu məqsədlə keçirilən reydlərdə bu məsələnin bir nömrəli məsələ kimi öz həllini tapması diqqətə gətirilib”- məlumatda bildirilir.
Tarix: 01/12/12 ARDNŞ-ə işə qəbul imtahanı ilə bağlı Test Tapşırıqlarının Elektron Bazası formalaşdırılır
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinə (ARDNŞ) ARDNŞ-də müxtəlif vəzifə və peşələr üzrə müsabiqə əsasında həyata keçirilən işə qəbul prosesində şəffaflığın təminatı daim diqqət mərkəzindədir. Bu istiqamətdə davam etdirilən intensiv tədbirlər çərçivəsində müsabiqənin
Tarix: 01/12/12 “Azərsu” Abşeronda smart-kart sayğaclarının quraşdırılmasını davam etdirir
“Azərsu” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti Abşeron yarımadasının kənd və qəsəbələrində sayğaclaşma işlərini davam etdirib. Cari ilin 9 ayında rayon üzrə 4776 əhali və qeyri-əhali qrupu abunəçisi sayğaclarla təmin olunmuşdur. Quraşdırılan sayğacların 400-ə qədəri smart-kart tipli sayğaclardır.
Tarix: 30/11/12 Yerli bankdan səyyar bankomat xidməti
"AtaBank" ASC ucqar bölgələrdəki vətəndaşlar üçün səyyar bankomat xidməti olan "AtaMatik"i Şəmkir rayonu ərazisində istifadəyə verərək, sosial işçilər, müəllimlər və dövlət qulluğundakı digər işçilər, eləcə də sadə vətəndaşlara plastik kartlardan istifadədə rahatlıq təqdim edir.
Tarix: 30/11/12 “Elmi Problemlər Reyestri” sisteminin yaradılması elmin idarə edilməsinə dəstəkdir
“Elmi Problemlər Reyestri” (EPR) sisteminin yaradılmasında məqsəd respublikanın ayrı-ayrı elmi qurumlarının elmi istiqamətləri və onları əhatə edən problemlər, elmi fəaliyyətləri haqqında informasiyanın toplanması, sistemləşdirilməsi və təhlili əsasında elmin idarə edilməsinə dəstəkdir.
Tarix: 30/11/12 Şagirdlərə kompüter elmlərinə yiyələnmələri tövsiyə olunub
“Zəngi” liseyində ''Gələcəyin Mühəndisləri'' layihəsinin təqdimatı olub. Dövlət Neft Şirkətindən "ICTnews" elektron xəbər xidmətinə verilən məlumata görə, şirkətin İnsan Resursları Departamenti prioritet sayılan neft və qazın axtarışı, hasilatı, emalı, qazma, geofizika, innovasiya,
Tarix: 30/11/12 “Thomson Reuters”in xidmətləri Azərbaycanda sınaq məqsədilə ödənişsiz istifadəyə verilib
Dünyanın tanınmış beynəlxalq elmi bazalarından olan “Thomson Reuters”in “Web of Knowledge” xidməti AMEA-nın institut və təşkilatları, həmçinin ölkə universitetləri üçün sınaq məqsədilə 14 dekabr 2012-ci il tarixinədək ödənişsiz istifadəyə verilib. “ICTnews” elektron xəbər
Tarix: 29/11/12 “Azərbaycan 2020: Gələcəyə baxış” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçiriləcək
Gələn ayın 3-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Strateji Araşdırmalar Mərkəzi (SAM), BMT İnkişaf Proqramı, “PwC Azərbaycan”
Tarix: 29/11/12 Sığortaçılara SMS məlumatları avtomatik göndəriləcək
Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Sığorta Nəzarəti Xidməti (DSNX) və İcbari Sığorta Bürosu avtonəqliyyat vasitəsi sahibləri üçün yeni xidməti işə salır. Bu barədə DSNX rəhbəri Namiq Xəlilov məlumat verib. Xidmət sığorta şəhadətnaməsinin qeydiyyatı və onun İcbari Sığorta Bürosunun