Tarix: 23/01/14 Akademik Cəlal Əliyev “Kompüter biologiyası və bioinformatika” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü seçilib
AMEA Botanika İnstitutunun “Bioloji məhsuldarlığın fundamental problemləri” şöbəsinin müdiri, akademik Cəlal Əliyev Avstraliyada nəşr olunan “Kompüter biologiyası və bioinformatika” jurnalının redaksiya heyətinin üzvü seçilib.
Tarix: 23/01/14 2014-cü ildə ƏMDK tərəfindən əlavə e-xidmətlər yaradılacaq
Əmlak Məsələləri Dövlət Komitəsi (ƏMDK) fəaliyyəti barəsində ictimaiyyətə dolğun məlumatın ötürülməsi məqsədi ilə bu il dövlət proqramlarının əhatə etdiyi sahələr üzrə internet portallarının yaradılmasını həyata keçirəcək.
Tarix: 23/01/14 İqtisadiyyat və sənaye naziri: “Sənayenin innovasiyalar əsasında inkişafı davam etdiriləcək”
Gələcək illərdə də sənayenin modernləşdirilməsi siyasəti davam etdiriləcək. Bununla əlaqədar olaraq, sənayenin innovasiyalar əsasında inkişafı, qeyri-neft sənayesinin şaxələndirilməsi, enerji səmərəliliyinin artırılması əsas istiqamətlər kimi qəbul olunub.
Tarix: 23/01/14 Telekommunikasiya avadanlığı bazarının həcmi yenidən artacaq
2014-cü ildə dünyanın telekommunikasiya operatorları avadanlığın alınmasına xərcləri artıracaqlar. Ən böyük sərmayə yatırımı Çin və Avropada gözlənilir.
Tarix: 22/01/14 GİN “İnformasiya texnologiyalarından faydalı istifadənin təbliği” layihələrini maliyyələşdirəcək
Gənclər və İdman Nazirliyi (GİN) gənclərin qeyri-hökumət təşkilatlarının layihələrinin qismən maliyyələşdirilməsi ilə bağlı bir neçə istiqamət üzrə layihələrin qəbuluna başlayıb.
Tarix: 22/01/14 “Nəzarətçilərin elektron qeydiyyatı” sistemində adları olan müəllimlərlə seminar-məşğələlərin keçirilməsi davam etdirilir
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) tərəfindən yaradılmış “Nəzarətçilərin elektron qeydiyyatı” sistemində məlumat bazasında respublikanın 2095 orta təhsil müəssisəsindən olan 14669 nəzarətçi-müəllim haqda məlumatlar daxil edilib.
Tarix: 22/01/14 “Azərbaycan Dəmir Yolları” yeni elektron xidmət növlərini müəyyənləşdirir
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 23 may 2011-ci ildə imzaladığı “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təşkili sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” Fərmanının dəmir yolunda icrasını təmin etmək məqsədi
Tarix: 22/01/14 Müdafiə sənayesi naziri: “Rəqəmli teleyayıma keçidlə bağlı nazirliyin müəssisələrində DVB-T tipli dekoderlərin sistemləri mənimsənilib”
2013-cü ildə aviasiya bombalarının nümunələri hazırlanıb, sınaqları keçirilərək onların seriyalı istehsalının təşkili istiqamətində işlər aparılır. “Matador” və “Marauder” tipli zirehli nəqliyyat vasitələrinə 14,5 mm-lik pulemyotla təchiz edilmiş döyüş modulları quraşdırılıb.
Tarix: 22/01/14 Dünyada informasiya təhlükəsizliyi sahəsində təxminən 1 milyon ixtisaslı mütəxəssis çatışmır
“Cisco” şirkətinin informasiya təhlükəsizliyi üzrə illik hesabatında deyilir ki, son 13 ildə istifadəçilərin kompüter sistemlərinə, proqramlara və şəxsi şəbəkələrə etibarına hesablanmış təhlükələr və boşluqlar rekord səviyyəyə çatıb.
Tarix: 22/01/14 Dövlət Dəniz Administrasiyası 18 elektron xidmət göstərir
Ötən il Dövlət Dəniz Administrasiyası tərəfindən göstərilən 18 elektron xidmətin inzibati reqlamentləri hazırlanaraq Azərbaycan Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə razılaşdırılıb və administrasiyanın kollegiyasının 2013-cü il 04 aprel tarixli Q/02 nömrəli qərarı ilə təsdiq olunub.
Tarix: 22/01/14 Kanadada “Bitcoin” bankomatlar quraşdırılacaq
Bankomat şəbəkəsi operatorları Kanada Mərkəzi Bankının (Bank of Canada) “Bitcoin” virtual valyutasını qanuni ödəniş vasitəsi kimi qəbul etməməsinə baxmayaraq bütün ölkə ərazisində “Bitcoin” bankomatlar quraşdırmağı planlaşdırır.
Tarix: 22/01/14 “Yahoo!” ABŞ-da ən populyar saytlar siyahısına liderlik edir
“Yahoo!” şirkətinə məxsus internet resursları ABŞ-ın fərdi kompüter istifadəçiləri arasında ən populyar saytlar siyahısına başçılıq edir. Bu barədə “comScore” analitik xidmətinin məlumatında deyilir.
Tarix: 22/01/14 Azərbaycan Milli Kitabxanasının “Elektron kataloq”unda “İnterfeys” yenilənir
Azərbaycan Milli Kitabxanasının (AMK) “Elektron kataloq”unda hal-hazırda “İnterfeys” və “Oxucuya yardım” üzərində düzəliş aparılır.
Tarix: 22/01/14 Prokurorluq orqanlarında İKT-nin tətbiqi ilə əlaqədar AŞPA ilə fikir mübadiləsi aparılıb
Azərbaycan Respublikasının prokurorluq orqanlarında informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının geniş tətbiqi ilə əlaqədar AŞPA rəsmiləri ilə fikir mübadiləsi aparılıb.
Tarix: 22/01/14 “Intel” işçi heyətini 5 faiz azaldacaq
“Intel” şirkəti dünya üzrə işçi heyətini 5 faiz azaltmaq niyyətində olduğunu bildirən bəyanat yayıb. Hazırda şirkətdə 107 000 nəfərin çalışmasını nəzərə alsaq, bu, 5 min nəfər deməkdir.