Tarix: 25/04/12 Yeni radar şübhəli şəxsləri izləyəcək
Kaliforniya Universitetinin alimləri ərazini və insanların şübhəli hərəkətlərini skan etməyə imkan verən yeni yüksək intellektli radar sistemi hazırlayıblar. Radar gizlənmək istəyən və nə isə gizlətmək istəyən insanı 85% dəqiqliklə müəyyən edir. Müşahidə kameralarından fərqli olaraq, radar divarların
Tarix: 25/04/12 Prezident İlham Əliyev Sumqayıt Texnologiyalar Parkında olmuşdur
Azərbaycan Respublikasının Prezident İlham Əliyev Sumqayıt Texnologiyalar Parkında (STP) polimer məhsulları istehsal zavodunun
Tarix: 25/04/12 «Qaynar.info» 5 yaşını qeyd etdi
Dünən «Qaynar.info» milli xəbər portalının 5 yaşı tamam oldu. «Qaynar.info»çular yubiley münasibəti ilə «Park Bulvar»da bir araya gəlib. Tədbiri portalın baş redaktoru Fərid Şahbazlı açaraq bildirib ki, rəhbərlik etdiyi sayt 2007-ci ildən fəaliyyətə başlayıb. 2009-cu ildə isə saytı gənclər idarə etməyə başlayıb:
Tarix: 25/04/12 İctimai Televiziyada yeni peyk sistemlər və HD görüntü yaradan texnika quraşdırılır
İctimai Televiziya və Radio Yayımları şirkətində yeni peyk sistemlər və HD formatlı görüntü yaradan texnika quraşdırılır. Bu barədə “İCTnews” elektron xəbər xidməti İTV-yə istinadən məlumat verir. Yüksək keyfiyyətlə siqnalların ötürülməsi imkanı yaradan yeni avadanlıqlar HD formatlıdır.
Tarix: 24/04/12 Əhali ilə nağdsız hesablaşmaların aparılması sürətləndirilir
“Əhali ilə nağdsız hesablaşmaların aparılması istiqamətində görülən işlərin qısa müddət ərzində başa çatdırılması məqsədilə bu işə əlavə qüvvələr cəlb edilib. Pos-terminalların quraşdırılması ilə bağlı Vergilər Nazirliyinə həvalə olunmuş əsas vəzifə, yəni qeydiyyat
Tarix: 23/04/12 İlk populyar “ev” kompyuterinin 30 yaşı tamam olub
İlk populyar "ev" kompyuterinin 30 yaşı tamam olub. 1982-ci il aprelin 23-də İngiltərənin “Sinclair Research” şirkəti “ZX Spectrum” adlı 8 mərtəbəli kompyuter yaradıb. 1980-ci illərin əvvəllərində "ZX Spectrum" Avropada ən populyar kompyuterlərdən biri idi, onun çoxsaylı oxşarları
Tarix: 21/04/12 Ölkə üzrə 345 min 912 “smart-kart” tipli sayğac quraşdırılıb
ARDNŞ-in “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi (İB) tərəfindən qaz itkisinin qarşısının alınması, təbii qazdan istifadənin səmərəliliyinin artırılması və uçotun düzgün aparılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərdən biri də “smart-kart” (əvvəlcədən ödəniş) tipli qaz sayğaclarının quraşdırılmasıdır. ARDNŞ-in mətbuat xidmətindən bildiriblər ki,
Tarix: 21/04/12 “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsinin şoularına vauçerlərin kassa satışı başlanır
Aprelin 23-dən etibarən “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsinin şoularına vauçerlərin kassa satışı başlanacaqdır. May ayında “Baku Crystal Hall”da “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsinin 6 möhtəşəm şousu keçiriləcəkdir. Ümumilikdə 42 ölkənin iştirak edəcəyi
Tarix: 20/04/12 Vergilər Nazirliyi intellektual klub yaradacaq
«Vergi orqanları tərəfindən vergi ödəyicilərinə göstərilən xidmətlərin inkişafı Konsepsiyası» hazırlanarkən insan amili prioritet kimi götürülmüşdü. Əsas məqsəd vergi ödəyiciləri ilə əlaqələri qarşılıqlı əməkdaşlıq prinsipləri əsasında quraraq vergi qanunvericiliyinə könüllü
Tarix: 19/04/12 “Tvinninq” layihəsi çərçivəsində tədbir keçirilib
“Azərbaycan Respublikasında müəllif hüquqları və əlaqəli hüquqların həyata keçirilməsi sahəsində potensialların artırılması” “Tvinninq” layihəsi çərçivəsində növbəti tədbir Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının tələbələri üçün təşkil edilib.
Tarix: 19/04/12 Yerli bank kreditlərin telefon vasitəsi ilə ödənilməsi xidmətini istifadəyə verib
“AccessBank” kredit borclarının telefon vasitəsi ilə ödənilməsi xidmətini təqdim edib.Bankdan verilən məlumata görə, bu xidmət vasitəsi ilə kredit müştəriləri filiala gəlmədən bir neçə dəqiqə ərzində, sadəcə, bankın ümumi zəng mərkəzinə *0151 nömrəsinə zəng vurmaqla, öz kreditlərini ödəyə bilərlər.
Tarix: 19/04/12 Turizm-ticarət obyektlərinin 90 faizində pos-terminallar tətbiq olunur
Artıq Azərbaycanda turizm-ticarət sahəsinə aid obyektlərin 90 faizində pos-terminalların quraşdırılması tətbiq olunur. Nağd ödənişlərin azaldılması üçün həyata keçiriləın bu proses nəticəsində təkcə bu ilin ilk rübündə respublika üzrə 8 minə yaxın pos-terminal quraşdırılıb.
Tarix: 19/04/12 Natalya Məmmədova daha bir il “Rabitə”nin formasını geyəcəkdir
Paytaxtın qadın voleybolçulardan ibarət “Rabitə” klubunun əsas oyunçusu Natalya Məmmədova daha bir il Bakıda qalacaqdır. Millimizin aparıcı üzvünü Kazan “Dinamo”su ilə “Günəş Vəqf Bank Türk Telekom”un istəməsinə baxmayaraq,
Tarix: 18/04/12 KİV-ə dəstək fondunda informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssis ştatı yaradıldı
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Kütləvi İnformasiya Vasitələrinin İnkişafına Dövlət Dəstəyi Fondunun xərclər smetası, yeni ştat cədvəli və işçilərinin say həddi müəyyənləşib. “İCTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, sözügedən məsələ ilə bağlı Nazirlər