Tarix: 01/05/13 Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı potensial müştərilərinə online ərizə formasını təqdim edib
Qara Dəniz Ticarət və İnkişaf Bankı (BSTDB) biznes təkliflərin təqdim edilməsini asanlaşdırmaq üçün online ərizə formasını təqdim edib.
Tarix: 01/05/13 İlin əvvəlindən qeydiyyatdan keçmiş milli domen adlarının xalis artımı 1252 domen təşkil edib
Azərbaycanda bu günə kimi 17569 domen adı qeydə alınıb və onların sayının bu il ərzində artımı gözlənilir.
Tarix: 01/05/13 Sazz 4G internet modemlərinin qiymətlərini endirdi
Prezident İlham Əliyev tərəfindən 2013-cü ilin “İKT ili” elan olunması ilə əlaqədar olaraq “AzQtel” MMC provayderi “SAZZ 4G” genişzolaqlı simsiz limitsiz İnternet xidmətinin inkişafı üçün bir sıra tədbirlər həyata keçirməyi planlaşdırır. İlk olaraq şirkət bütün modemlərin qiymətlərində köklü dəyişikliklər etməyi qərara alıb.
Tarix: 01/05/13 Regionlarda hər 100 abunəçidən 20,2-si genişzolaqlı xidmətlərdən istifadə edir
“Aztelekom” İstehsalat Birliyi tərəfindən regionlarda kənd şəbəkəsinin birləşdirici xətlərinin optik kabellərlə təchiz edilməsi istiqamətində işlər davam etdirilir.
Tarix: 01/05/13 .AZ domainlərinin qeydiyyatı üçün platforma hazırlanır
2013-cü ilin İKT ili elan edilməsi ilə birgə, bu il bir sıra problemlərin həlli gözlənilirdi. Bunlardan biri də .AZ domainlərinin online qeydiyyatı ilə əlaqədardır.
Tarix: 01/05/13 “Skype” internet telefoniya xidməti “Outlook” ilə inteqrasiya ediləcək
“Microsoft” şirkəti “Skype” internet telefoniya xidmətinin “Outlook” poçt xidməti ilə inteqrasiya edilmiş sınaq versiyasını təqdim edib. Bu barədə “Skype”-ın rəsmi bloqunda yazılıb.
Tarix: 30/04/13 İnternetdə təhqir və böhtana görə cəza tətbiq olunacaq
Azərbaycan Milli Məclisinin hüquq siyasəti və dövlət quruculuğu komitəsinin bu gün keçirilən iclasında Cinayət Məcəlləsinə dəyişikliklər müzakirəyə çıxarılıb.
Tarix: 30/04/13 Azərbaycanın və Gürcüstanın elektron xəritəsi əsasında internet-həllər hazırlayan proqramçılar maliyyələşdirilə bilər
“Gomap.az” Azərbaycan proqramçılarını Azərbaycanın və Gürcüstanın eyni adlı elektron xəritəsi əsasında internet-həlləri hazırlamağa çağırır. Ən perspektivli həllər “Gomap.az”-ın tərəfindən maliyyələşdirilə bilər. Müxtəlif həllərə nəzər yetirilir – internet-xidmətlər, veb-proqramlar, mobil proqramlar və s.
Tarix: 30/04/13 RİTN-in dəstəyi ilə Xan Şuşinskinin virtual muzeyi yaradılıb
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin maliyyə dəstəyi, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Xan Şuşinski Fondu və “Musiqi dünyası” jurnalının təşkilati dəstəyi ilə Azərbaycanın xalq artisti, muğam korifeyi Xan Şuşinskinin virtual muzeyi
Tarix: 30/04/13 “Google” səhvlərinə görə vəsait ödəməkdən usanmır
“Google” şirkəti bu ayın yekununa görə “Chrome” brauzerində aşkar etdikləri bir neçə boşluq haqda informasiyaya görə müstəqil İT mütəxəssislərini 31336 dollar həcmində mükafatlandırıb. Bu məbləğin xeyli hissəsi Lüksemburq Universitetinin nəzdində İT təhlükəsizlik mərkəzində işləyən Ralf-Filip Veynmanna çatıb.
Tarix: 29/04/13 “Google” startap üçün 30 milyon dollar xərcləyib
“Google” korporasiyası rəqiblərindən geri qalmayaraq “Wavii” startapını satın alıb. İnternet nəhəngi sözügedən startapdan ötrü 30 milyon dollarından keçməli olub.
Tarix: 29/04/13 “Facebook” ölümdən xilas etdi
İsrail polisi “Facebook” sosial şəbəkəsində ailədə daimi işgəncəyə məruz qalmasından şikayət etmiş 14 yaşlı yeniyetmənin valideynlərini həbs edib. Yerli radio xəbər verib ki, məhkəmə valideynlərin həbs edilməsi müddətini bazar ertəsinədək uzadıb və onların uşaqları sosial himayə orqanlarının işçilərinə təhvil verilib.
Tarix: 29/04/13 «E-olimp.com.ua» saytının Azərbaycan versiyasının təqdimatı keçirilib
AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda (İTİ) Ukraynanın informatika üzrə beynəlxalq olimpiada saytı olan « www.e-olimp.com.ua/ »-nın Azərbaycan dilindəki versiyasının təqdimatı keçirilib.
Tarix: 29/04/13 İndi “Elektron hökumət” portalında daha rahat qeydiyyatdan keçə bilərsiniz
“Elektron hökumət” portalından daha rahat və problemsiz qeydiyyatdan keçə bilməniz üçün səhifənin funksionallığı sadələşdirilib.