Tarix: 09/01/13 “Microsoft” martın 15-də “Live Messenger” xidmətini bağlayacaq
“Microsoft” şirkəti “Windows Live Messenger” ani mesajlarla mübadilə xidmətinin bağlanması tarixini rəsmi şəkildə elan edib.
Tarix: 09/01/13 Sumqayıt sakini onlayn qumarxana təşkil edib
Daxili İşlər Nazirliyinin (DİN) əməkdaşları tərəfindən Sumqayıt şəhər sakini Hüseyn Nuriyevin onlayn sistemi ilə qumarxana təşkil etməsi və saxlaması müəyyən edilib.
Tarix: 09/01/13 Azərbaycanda “Facebook” istifadəçilərinin sayı 960 minə yaxınlaşıb
2013-cü il yanvarın 9-na olan məlumata əsasən, Azərbaycanda “Facebook” istifadəçilərinin sayı 957540-a bərabərdir. Müqayisə üçün bildirək ki, 2012-ci il dekabrın 7-də bu göstərici 919 min təşkil edirdi.
Tarix: 09/01/13 Yenilənmiş onlayn axtarış bazası istifadəyə verildi
Vergilər Nazirliyi (VN) qeydiyyatdan keçmiş fiziki şəxslər üzrə axtarış bazasını əhalinin istifadəsinə təqdim edib. Bu barədə "ICTnews" elektron xəbər xidmətinə adıçəkilən nazirliyin mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Tarix: 09/01/13 “ASAN xidmət” mərkəzlərinin saytı yaradılıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində yaradılmış "ASAN xidmət" mərkəzlərinin saytı (asan.gov.az) istifadəçilərin ixtiyarına verilib.
Tarix: 08/01/13 Böyük Britaniyanın Azərbaycandakı səfirliyi də onlayn xidmətə keçir
Azərbaycanda internetdən istifadə edənlərin sayı artdıqca, insanların kompüter bilikləri çoxaldıqca ölkədə elektron xidmətlərin həm miqdarı, həm də ondan yararlananların sayı artmaqdadır.
Tarix: 08/01/13 “Twitter”in dəyəri artıb
“Twitter” mikrobloqlar xidmətinin bazar qiyməti 11 milyard dollar həcmində qiymətləndirilib. Bu barədə “Greencrest Capital” investisiya şirkətinin hesabatında qeyd edilib. Xatırladaq ki, 2011-ci ilin iyulunda “Twitter”in bazar qiyməti 8 milyard dollar həcmində qiymətləndirilmişdi. "ICTnews.az" elektron xəbər xidməti "http://www.vestifinance.ru" saytına istinadən bildirir ki, şirkətin
Tarix: 08/01/13 “App Store” kataloqundakı tətbiqlərin sayı 775 mini ötüb
“Apple” şirkətinin mətbuat xidmətinin məlumatına əsasən, “App Store” kataloqunda yerləşdirilmiş tətbiqlərin yüklənmə sayı 40 milyardı ötüb. 20 milyard yüklənmə 2012-ci ildə qeydə alınıb.
Tarix: 08/01/13 “Wikipedia” onlayn-ensiklopediyada ingilisdilli müəlliflər azalır
“American Behavioral Scientist” elmi jurnalının məlumatına əsasən, “Wikipedia” onlayn-ensiklopediyada ingilis dilində məqalə yazan müəlliflərin sayı azalmağa doğru gedir.
Tarix: 08/01/13 AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu hosting xidməti göstərir
Son dövrlərdə AzScienceNet elm kompyuter şəbəkəsinin (EKŞ) infrastrukturunun müasir kompyuter avadanlığı və yeni texnologiyalar əsasında qurulması şəbəkədə yeni xidmət sahələrinin yaradılmasına geniş imkanlar yaradıb.
Tarix: 07/01/13 Paytaxtın bir sıra nöqtələrində pulsuz internetə daxil olmaq mümkün olacaq
Azərbaycan paytaxtında pulsuz internet nöqtələri olacaq. 2014-cü ilədək Bakıdakı ictimai yerlər “Wi-Fi”-dan pulsuz istifadə nöqtələri ilə əhatə olunacaq. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə "AiləNET" şirkəti məlumat yayıb.
Tarix: 07/01/13 Dövlət Statistika Komitəsinin saytı yenilənib
Azərbaycanın Dövlət Statistika Komitəsinin yeni internet səhifəsi (www.stat.gov.az) istifadəyə verilib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, yeni veb-səhifənin strukturu istifadəçi maraqlarına uyğun şəkildə təkmilləşdirilib və yeni bölmələr yaradılıb.
Tarix: 07/01/13 Dövlət Neft Fondu saytından istifadə edənlərdən təkliflər gözləyir
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun rəsmi internet səhifəsi müntəzəm olaraq yenilənir. Saytda Neft Fondunun tarixi, məqsəd və fəlsəfəsi, onun idarəetmə strukturu, beynəlxalq əlaqələri, maliyyələşdirdiyi layihələr, vəsaitlərinin idarə edilməsi haqqında məlumatı, eləcə də fondun fəaliyyəti ilə bağlı normativ-hüquqi sənədləri oxumaq mümkündür.
Tarix: 07/01/13 Regionlarda fəaliyyət göstərən provayderlərin sayı artır
Paytaxtda fəaliyyət göstərən internet-provayderlər regionlarda qurulan müasir şəbəkə üzərindən bütün xidmətlərini təşkil edə biləcəklər. Bu barədə “Aztelekom” İB-nin baş direktorunun 1-ci müavini, texniki direktor Zahir Vəliyev açıqlama verib.
Tarix: 30/12/12 MDB alimləri Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının DATA-mərkəzinin resusrlarına giriş əldə ediblər
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) DATA-mərkəzinin resusrları Dubnada (Moskva vilayəti) Nüvə Tədqiqatları Birləşmiş İnstitutunun alimləri tərəfindən hesablamaların aparılmasında iştirak edir. Bu barədə AMEA-nın Fizika İnstitutundan bildiriblər.