Tarix: 15/09/11 “Facebook” "Subscribe" düyməsi əlavə edib
“Facebook” sosial şəbəkəsində "Subscribe" düyməsi əlavə edilib. “Subscribe” düyməsi istifadəçilərə onların dostu olmayan insanların xəbərlərini oxumağa imkan yaradacaq. “Subscribe” düyməsi profillərdə "Friends" və "Message" düymələrinin yanında yerləşir.
Tarix: 15/09/11 “Azərsu”ASC-nin yeni internet səhifəsi istifadəyə verilib
Bu gündən “Azərsu”ASC-nin yeni internet səhifəsi istifadəyə verilib. Yüksək keyfiyyətlə hazırlanan rəsmi portal 3 dildə olmaqla özündə bütün məlumatları əks etdirir. Belə ki, istifadəçilər “azersu.az” adlandırılacaq yeni portala daxil olmaqla tariflər haqqında məlumat,
Tarix: 15/09/11 “Facebook” səhmlərin ictimai emissiyasını keçirməkdən niyə boyun qaçırır?
İyun ayında bildirilirdi ki, qiymətli kağızlar və birjalar üzrə ABŞ Komissiyası (SEC) tərəfindən edilən təzyiq nəticəsində “Facebook”, 2012-ci ilin əvvəllərində səhmlərin ilk ictimai emissiyasını keçirəcək. “Financial Times”-ın verdiyi məlumata əsasən, “Facebook” birjaya çıxışı ləngidəcək.
Tarix: 15/09/11 MDB prokurorları internetdə nəzarətin gücləndirilməsini təklif edir
İnternet bütünlüklə, sosial şəbəkələr isə xüsusilə ekstremizmin və digər kriminal ideyaların yayılmasına təhlükə yaradır. Bu səbəbdən vətəndaşların azadlığı müdafiə olunmaqla internetdə dövlət nəzarəti tətbiq edilməlidir. Bu fikirlər MDB ölkələri Baş Prokurorlarının Koordinasiya Şurasının Minskdəki iclasında səslənib.
Tarix: 15/09/11 “YouTube” videonun redaktə edilmə imkanlarını genişləndirib (VİDEO)
“YouTube” videohostinq xidməti çarxların redaktəsi ilə bağlı yeni imkanlar təklif edib. İndi video sahibləri çarx “YouTube”-a yükləndikdən və dərc olunandan sonra belə kontenti düzəldə bilərlər.
Tarix: 15/09/11 “Milli Net - 2011” Milli İnternet Mükafatının qeydiyyat prosesi başlanır
Bu gündən etibarən “Milli Net - 2011” Milli İnternet Mükafatının qeydiyyat prosesinə start verilir. Builki yarışma 11 nominasiya üzrə keçiriləcək. Təşkilat Komitəsi tərəfindən ehtiyac olarsa, xüsusi nominasiyaların müəyyən olunması nəzərə alınıb.
Tarix: 15/09/11 “Google” şirkəti “İBM”-dən 1023 patent alıb
“Google” şirkəti “İBM” korporasiyasından 1023 patent alıb. Bu patentlər “Google” şirkətinə şəxsi reklam strategiyasını daha uğurla inkişaf etdirməyə kömək etməlidir və digər tərəfdən patentlər bazarda “Android” əməliyyat sisteminin maraqlarını müdafiə etməyə imkan yaradacaq.
Tarix: 15/09/11 İnformatikanın tədrisi üzrə yeni resurs fəaliyyətə başlayıb
www.informatik.az saytı Azərbaycan dilində elektron resursların və proqram təminatının azlığı ilə bağlı problemi müəyyən qədər aradan qaldırmaq və bu sahədə müəllimlərə,
Tarix: 14/09/11 “Twitter”də veb-analitika xidməti yaranıb
“Twitter” şirkətinin internet biznes və hazırlamalar məsələləri üzrə direktoru Eypril Andervud yeni “Web Analytics” xidmətini təqdim edib. Xidmət “Twitter” mikrobloqlar sisteminin proqram vasitələri tərkibinə inteqrasiya edilib.
Tarix: 14/09/11 İnternet 2015-ci ilədək Böyük Britaniyada 365 min insanı yeni iş yeri ilə təmin edəcək
Axtarış nəhəngi “Google”-un proqnozuna əsasən, internet yalnız Böyük Britaniyada 5 il ərzində 365 min insanı yeni iş yeri ilə təmin etməyə imkan yaradacaq. Bu barədə keçən həftənin sonu Mançesterdə keçirilmiş “Telegraph Festival of Business” tədbirində təbrik nitqi ilə çıxış
Tarix: 14/09/11 Amerikalılar hər ay “Facebook”da 100 min il vaxt keçirirlər
Amerikalılar hər ay “Facebook”da toplam olaraq təxminən 53 milyard dəqiqə, yəni təxminən 100 min il keçirirlər, “Nielsen” şirkətinin may tədqiqatına istinadən “SF Gate” bildirib. ABŞ-ın 150 milyon əhalisi müntəzəm olaraq dünyanın ən böyük sosial şəbəkə saytına daxil olur.
Tarix: 14/09/11 “Resurs.Az” internet portalı Kanada hökuməti ilə birgə layihə həyata keçirəcək
Kanadanın Türkiyədəki səfirliyinin “Yerli Təşəbbüslər üçün Kanada Fondu” proqramı tərəfindən dəstəklənən “Azərbaycanda vətəndaş cəmiyyətinin əlaqələndirilməsi” layihəsinin həyata keçirilməsinə başlanıb. 12 ay davam edəcək yerli layihə “Resurs.Az” (www.resurs.az) internet portalı tərəfindən icra olunacaq.
Tarix: 13/09/11 “Amazon” elektron kitabxana açacaq
Eyni adlı internet mağazasını idarə edən “Amazon” şirkəti abunə üzrə girişlə elektron kitabxana açmağı planlaşdırır. Bu barədə anonim mənbələrə istinadən “The Wall Street Journal” yazıb. Qeyd edilib ki, kitabxanaya yeni kitablar gətirilməyəcək, əksinə, orda əvvəlki illərin nəşrləri saxlanılacaq.
Tarix: 13/09/11 Azərbaycanın internetə qoşulma tariflərinin növbəti azalması müşahidə olunur
AzStarNet və SmartSystems şirkətləri ADSL texnologiyası üzrə internet şəbəkəsinə qoşulma tariflərini endiriblər. AzStarNet-in yeni tarifləri üzrə limitsiz ADSL-çıxışın aylıq abunə haqqı buraxılma qabiliyyətindən asılı olaraq (2-dən 16 Mbit/saniyəyədək) 20-dən 150 manata qədər civarındadır.
Tarix: 12/09/11 Direktorlar Şurası “Yahoo” şirkətinin satış imkanlarını nəzərdən keçirir
“The Wall Street Journal”-ın məlumatına görə, “Yahoo” Direktorlar Şurası bu yaxınlarda çıxarılmış Kerol Bartsın əvəzinə rəhbər təyin etməyə tələsmir. Hal-hazırda korporasiya rəhbərliyini yeni icraçı direktor deyil, internet- şirkətin satış məsələsi narahat edir. “Yahoo” şirkətinin daxili "mətbəx"inə bələd olan insanlar iddia edirlər ki,