Tarix: 17/10/11 “Google” şirkəti məşhur xidmətlərini bağlayır
“Google” şirkəti bir sıra kifayət qədər məşhur xidmətlərinin bağlanması planları haqqında məlumat yayıb. “Biz həqiqətən insanların həyatlarını dəyişdirən məhsullar yaratmaq istəyirik. Buna nail olmaq üçün isə düşünə bilmək lazımdır. Buna görə biz bu yaxınlarda bəzi məhsullarımızı bağlamağa qərar verdik"
Tarix: 17/10/11 Azərbaycan Mail.Ru portalının istifadəçilərinin sayına görə yeddinci yeri tutur
Azərbaycan Mail.Ru portalının istifadəçilərinin sayına görə yeddinci yeri tutur. Şirkətin statistik açıqlamalarına görə, oktyabrın 3-dən 9-dək Azərbaycanda Mail.Ru portalından 746 min nəfər istifadə edib. Azərbaycan bu göstərici üzrə də Moldovanı (729 min istifadəçi),
Tarix: 15/10/11 Mobil bazarda“Google”-un gəliri 150% artıb
“Google” şirkətinin icraçı direktoru Larri Peyc “Google”-un üçüncü rüb üzrə maliyyə hesabatının nəşrinə həsr edilmiş səhmdarlarla telefon konfransı gedişində internet- nəhəngin sosial və mobil sferalarda vəziyyəti haqqında bir sıra yeni məlumatlar verib.
Tarix: 15/10/11 “Google Chrome” istifadəçilərinin sayı 200 milyonu ötüb
“Google” şirkətinin baş direktoru Larri Peyc “Chrome” səyyahı istifadəçilərinin sayı ilə bağlı statistikanı elan edib. 2010-cu ilin dekabr ayında təxminən 120 milyon istifadəçi “Google” şirkətinin veb-səyyahına üstünlük verib. 2011-ci ilin may ayında bu göstərici 160 milyona qədər artıb. Cənab Peycin sözlərinə görə, hal-hazırda “Chrome” səyyahı ilə 200 milyondan çox istifadəçi işləyir.
Tarix: 14/10/11 Məşhur tərcümə proqramının mobil versiyasına səsli tərcümə imkanı əlavə edilib (VİDEO)
“Google Android” əməliyyat sistemində real vaxt ərzində səsli tərcümə reallaşdırıb. Şirkətdən qeyd edirlər ki, əgər istifadəçi dili bilmirsə, yeni texnologiya əcnəbilərlə ünsiyyəti əhəmiyyətli dərəcədə asanlaşdıracaq. Məlumat üçün qeyd edək ki, “Google Translate Conversation Mode”-un ilkin versiyası hələ cari ilin yanvar ayında çıxıb və o zaman o,
Tarix: 14/10/11 “Facebook” və “eBay” elektron ticarətlə birlikdə məşğul olacaqlar
“Facebook” sosial şəbəkəsi və “eBay” internet hərracı əməkdaşlıq haqqında razılaşma imzalayıblar. Razılaşmanın hər iki iştirakçısı birgə əməkdaşlıqdan maksimum xeyir əldə etmək arzularını gizlətmirlər. “EBay” ilə qarşılıqlı əlaqə nəticəsində sosial şəbəkə öz istifadəçilərinin
Tarix: 14/10/11 Dəmiryol biletlərinin onlayn satışına başlanılacaq
“Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC sərnişin qatarlarına biletlərin onlayn rejimdə satışına başlayacaq. Bu barədə qurumun sədri Arif Əsgərov bildirib. A.Əsgərov deyib ki, bilet almaq istəyən şəxs QSC-nin internet saytına daxil olaraq bilet sifariş edəcək və qatarın yola düşməsindən minimum bir saat əvvəl kassada ödəniş edəcək.
Tarix: 14/10/11 “Google” şirkəti musiqi mağazası istifadəyə verməyi planlaşdırır
“Bloomberg” nəşrinin məlumatına əsasən, “Google” şirkəti səsyazma şirkətləri ilə razılıq əldə etməyə çalışır. Belə ki, şirkət cari ayın sonunda onlayn musiqi xidməti istifadəyə verməyi planlaşdırır. Hal-hazırda rekord-leybllar ilə danışıqlar qapalı rejimdə aparılır, buna görə heç bir tərəf işin gedişini müzakirə etmir.
Tarix: 14/10/11 1 il ərzində mobil internet trafikin həcmi 2 dəfədən çox artıb
Cari ilin ikinci rübündə mobil trafikin həcmi 2010-cu ilin həminki dövrü ilə müqayisədə 2 dəfədən çox artıb. Bu barədə “Ericsson” şirkətinin yeni hesabatında qeyd olunub. "Bizim məlumatlarımıza əsasən orta hesabla smartfonun bir aktiv istifadəçisi gündə 1 MB-dan çox trafik yaradır" - analitiklər qeyd ediblər.
Tarix: 14/10/11 Məşhur videoxidmətin satışı dayandırıldı
Məşhur “Hulu” videoxidmətinin sahibləri – “News Corporation”, “Providence Equity Partners” və “Walt Disney” şirkəti “Hulu” rəhbərləri ilə birgə bəyanat dərc ediblər. Bəyanatda bildirilib ki, onlar saytın satış prosesini dayandırmağa qərar veriblər.
Tarix: 14/10/11 “Google”-un gəlirləri artıb
“Google” şirkəti bu gün cari ilin üçüncü rübü üçün öz maliyyə hesabatını dərc edib. “Bu rüb nəticələr ürəkaçan olub. Gəlir keçən illə müqayisədə 33% artaraq demək olar ki, 10 milyard dollar təşkil edib. Biz “Google+” şəbəkəsini açdıq və sosial şəbəkənin auditoriyası yaxın vaxtlarda 40 milyonu ötüb.
Tarix: 13/10/11 Analitiklər “Google” səhmlərinin dəyərinin artmasını proqnozlaşdırırlar
Ekspertlər güman edirlər ki, “Google” səhmlərinin dəyəri artacaq. Buna, xüsusilə “Google+” sosial şəbəkəsinin məşhurluğu imkan yaradacaq. Hesablamalara əsasən, bu xidmətdə qeydiyyatdan keçmiş istifadəçilərin sayı artıq 55 milyonu ötüb. Bundan başqa, analitiklər “Google”-un axtarış bazarındakı mövqeyinin sabit olduğunu qeyd edirlər.
Tarix: 13/10/11 “Google” rədd edilib
“Google” şirkətinin “goggle.com” saytına şikayəti ABŞ Milli Arbitraj Forum Komissiyası (NAF) tərəfindən rədd edilib. “Google” şirkəti mübahisələrin nizama salınması üzrə vahid siyasət mövqeyinə əsaslanaraq “goggle.com” saytını bağlamağı tələb edib.
Tarix: 13/10/11 Erik Şmidt “Google+” sosial şəbəkəsində profil açıb
“Google” şirkətinin keçmiş icraçı direktoru və onun Direktorlar şurasının indiki sədri Erik Şmidt “Google+” sosial şəbəkəsində ictimai profil açıb. “Google” liderləri internet nəhəngin yeni xidmətlərindən,
Tarix: 12/10/11 Azərbaycanda ilk geniş funksiyalı milli sosial şəbəkə fəaliyyətə başlayıb.
Azərbaycanda “www.ucun.az” ünvanlı milli sosial şəbəkə fəaliyyətə başlayıb. Saytda istifadəçilərin tələblərinə uyğun bütün funksiyalar quraşdırılıb. İstifadəçilər məlumatlarını, şəkillərini, linklərini, videolarını paylaşa bilər, öz aralarında həm çat vasitəsi ilə, həm ismarıclar vasitəsi ilə əlaqə yarada bilərlər.