Tarix: 05/11/14 Dövlət orqanlarından “Facebook”a verilmiş sorğuların sayı 25% artıb
“Facebook” saytının məlumatına görə, 2014-cü ilin birinci yarısında istifadəçi məlumatlarının açıqlanması ilə əlaqədar “Facebook” sosial şəbəkəsinə dövlət orqanları tərəfindən sorğuların sayı 25% artıb.
Tarix: 03/11/14 Azərbaycanda “Facebook” sosial şəbəkəsinin istifadəçilərinin sayı son bir ildə 23,3 faiz artıb
"Global Stats" statistik mərkəzinin hesablamalarına görə, son bir ildə Azərbaycanda “Facebook” sosial şəbəkəsinin itifadəçilərinin sayı kəskin artsa da, “Youtube” və “Twitter” sosial şəbəkələri ilə bağlı vəziyyət fərqli olub.
Tarix: 03/11/14 Azərbaycanda ən populyar axtarış sistemi bəlli oldu
“Global Stats” Analitik şirkətinin təhlillərinə əsasən məlum olub ki, Azərbaycanda ən populyar axtarış sistemi hazırda 64,46 faiz bazar payına malik olan “Google.az”dır.
Tarix: 03/11/14 Təhsil Nazirliyi tərəfindən hazırlanmış yeni dərslik portalının geniş istifadəsinə başlanılıb
Bu günə qədər portaldan istifadə edənlərin ümumi sayı 3745 nəfər, o cümlədən Bakı şəhəri üzrə 2000 nəfər, Sumqayıt şəhəri üzrə 265 nəfər, Gəncə şəhəri üzrə 97 nəfər təşkil edir.
Tarix: 03/11/14 Azərbaycan internet xidmətləri bazarında hansi provayder liderdir?
“Delta Telecom” şirkətinin saytında yerləşdirilmiş ölkədə fəaliyyət göstərən internet provayderlərin interaktiv qrafikinə əsasən, hesabat dövründə, ənənəvi olaraq reytinqdə ilk beşliyə daxil olan
Tarix: 03/11/14 Azərbaycana daxil olan beynəlxalq internet trafikin həcmi 125 Gbp/s-ə çatıb
Azərbaycanın ilkin internet provayderi “Delta Telecom” şirkətinin statistikasına görə, ölkəyə daxil olan beynəlxalq internet trafikin həcminin artımı bərpa olunub.
Tarix: 03/11/14 Azərbaycandilli “Vikipediya”da “Ədəbiyyat ayı” elan olunub
Noyabr ayı azərbaycandilli “Vikipediya”da “Ədəbiyyat ayı” elan olunub.
Tarix: 03/11/14 Yeni layihə proqram təminatı haqqında məxfiliyi pozmadan statistik məlumatlar toplamağa imkan verəcək
“Google” internet şirkəti istifadəçi kompüterləri haqqında məxfilik hüququnu pozmadan məlumatlar toplamağa imkan verən layihə üzərində işləyir.
Tarix: 01/11/14 “Bakı 2015” Avropa Oyunlarına bilet alınması üçün yarışların rəsmi veb saytında “Qeydiyyat” səhifəsi açıq elan edilib
Gələn ilin yayında keçiriləcək “Bakı 2015” Avropa Oyunlarına bilet alınması üçün yarışların rəsmi veb saytında “Qeydiyyat” səhifəsi açıq elan edilib.
Tarix: 01/11/14 Azərbaycanda yeni mobil tətbiq istifadəyə verilib
Azərbaycan Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin (RYTN) tabeliyində yaradılmış Yüksək Texnologiyalar Parkının (YTP) Biznes İnkubasiya Mərkəzində fəaliyyət göstərən gənc startupçılar Orxan Əhmədov (layihə rəhbəri), Sina Belyani, Nicat Əsədov, Tural Mehdiyev, Ziyəddin Ovçiyev və Sama Belyani “Xərcim.az” adlı mobil tətbiq yaradıb.
Tarix: 01/11/14 Azərbaycanda son bir ayda “*.az” domenlərinin sayı digər domenlərin xeyrinə azalıb
Azərbaycanın milli domen zonasında qeydiyyatdan keçmiş domenlərin sayı 23235 domen təşkil edib.
“ICTnews” xəbər xidmətinin məlumatına əsasən, ilin əvvəlindən bu günədək 6926 domen qeydiyyatdan keçirilib, 4695 domen isə ləğv edilib.
Tarix: 01/11/14 “Facebook” “Tor” təhlükəsiz şəbəkəsi vasitəsilə öz xidmətlərindən istifadəyə imkan verib
Dünyanın ən böyük “Facebook” sosial şəbəkəsi “Tor” təhlükəsiz şəbəkəsi vasitəsilə öz xidmətlərindən istifadəyə imkan verib. Bu haqda “Facebook”un rəsmi bloqunda yazılıb.
Tarix: 31/10/14 “iPhone” üçün “Skype” fotoşəkilləri saxlamağı və avatarları sinxronlaşdırmağı “öyrənib”
“Microsoft” şirkəti “iPhone” smartfonu üçün “Skype VoIP” messencer tətbiqini yeniləyib. 5.7 versiyasında fotoşəkilləri saxlamağa və silməyə imkan verən yeni funksiya əlavə olunub. Bundan başqa, yeni çatlar daha sürətli yüklənməyə başlayıb.
Tarix: 31/10/14 İspaniyada “Google” şirkətinə vergi tətbiq edilib
“Associated Press” agentliyi yazır ki, İspaniya parlamenti ödəniş tətbiqini nəzərdə tutan qanun layihəsini təqdir edib.
Tarix: 31/10/14 “Instagram” xəbər lentində videoreklam göstərməyə başlayıb
“AdWeek” nəşri yazıb ki, fotoşəkil və qısa videoçarxların yerləşdirilməsi üçün “Instagram” xidməti istifadəçilərə xəbər lentində videoreklamların göstərilməsinə başlayıb.