Tarix: 15/08/13 “Facebook” məşhur ulduzları bu yolla şəbəkəyə cəlb edəcək
Məşhur şəxslərə sosial şəbəkələrdən istifadə heç də rahat deyil: pərəstişkarlar hər sözü izləyir, layk və şərhlərlə bezdirirlər. “Facebook” öz sosial şəbəkəsini "ulduzlar" üçün daha cəlbedici etmək istəyir və buna görə də xüsusi mobil VIP tətbiq üzərində işləyir.
Tarix: 15/08/13 “Google” şirkəti şəxsi həyata hörmət etmədiyini rəsmi boynuna aldı
“Google” şirkətində bildirirlər ki, “Gmail” istifadəçiləri, onların məktublarının üçüncü tərəfdən oxunmayacağını gözləməlidirlər.
Tarix: 15/08/13 “Facebook” insanları niyə məyus edir?
“Facebook” sosial şəbəkəsindən istifadə insanlara daima əlaqədə olmaq təəssüratı yaratmaqda kömək etsə də, onları xoşbəxt etmir. Bu barədə ABŞ alimlərinin “PLOS ONE” jurnalında dərc edilən tədqiqatında deyilir.
Tarix: 15/08/13 Abituriyentlərin internet vasitəsilə ixtisas seçimi bu gün başa çatır
2013/2014-cü tədris ili üçün Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinə keçirilmiş qəbul imtahanlarının nəticələrinə əsasən müsabiqə şərtlərini ödəyən abituriyentlər cari il avqustun 6-dan internet vasitəsilə ixtisas seçimi edirlər.
Tarix: 14/08/13 “Google” son 3 ildə tapılan boşluqlara görə 2 milyon dollar ödəyib
“Google” şirkəti son 3 il ərzində və “Chromium” və digər servislərdə boşluqların axtarışı üzrə pul mükafatlarının verilməsinə dair proqram işə salındığı gündən 2 milyon dollar ödəyib. Bu müddət ərzində hakerlər tərəfindən 2 mindən çox səhv və boşluq aşkar edilib.
Tarix: 14/08/13 Milli domen zonasında qeydiyyatdan keçmiş domenlərin sayı 18 mini ötüb
Azərbaycanın yuxarı səviyyəli milli domen zonasında (.az) qeydiyyatdan keçən domenlərin sayı artmağa davam edir.
Tarix: 14/08/13 Keti Pirç: “Son 4 ildə Azərbaycanda internet istifadəçilərinin sayı kifayət qədər artıb”
“Son 4 ildə Azərbaycanda internet istifadəçilərinin sayı kifayət qədər artıb”. "ICTnews" xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu fikirləri Vaşinqton Universitetinin Avrasiyada texnologiya və yeni media məsələləri üzrə araşdırmaçısı Keti Pirç bu gün İREX-in keçirdiyi «Azərbaycan – Yeni Media» adlı tədbirində səsləndirib.
Tarix: 14/08/13 Dünyada LTE şəbəkələrinin sayı 184-ə çatıb
2013-cü il iyulun sonuna olan vəziyyətə görə, dünyada fəaliyyət göstərən “Long Term Evolution” (LTE) - uzunmüddətli inkişaf şəbəkələrinin sayı 184 ədədə çatıb. Bu barədə “Informa Telecoms & Media” tədqiqat şirkətinin məlumatında deyilir.
Tarix: 14/08/13 Sosial şəbəkələrin 800 illik tarixi var
Arizona Universitetinin alimləri ABŞ-ın cənub-şərqində qazıntılar zamanı b.e.nın 1200-1450-ci illərinə aid olan təxminən 800 min maddi mədəniyyət əşyasını analiz ediblər.
Tarix: 14/08/13 Hindistanda müsəlmanlara “Facebook”da fotoşəkil dərc etmək qadağan edilib
“The Indian Express” nəşrinin yaydığı məlumata əsasən, Hindistanın müsəlman liderləri qızları “Facebook” və başqa sosial şəbəkələrdə öz fotoşəkillərini dərc etməkdən çəkinməyə səsləyib.
Tarix: 13/08/13 “Facebook” şifahi nitq tərcüməçisi şirkətini satın alıb
“Facebook” korporasiyası “Mobile Technologies” şifahi nitq tərcüməçisi şirkətini satın alıb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “itar-tass.com” saytına istinadən bildirir ki, sazişin dəyəri və digər şərtləri açıqlanmır.
Tarix: 13/08/13 Azərbaycanda mobil pul cüzdanı sistemi tətbiq edilib
“AzeriCard” prosessinq mərkəzi və ödəniş sənayesinin beynəlxalq həllər təchizatçısı olan “OpenWay” şirkəti birgə mərkəzin mobil-bankinq xidmətinin “Way4 Cash By Code” texnologiyası vasitəsilə optimallaşdırılması üzrə layihə həyata keçirib.
Tarix: 13/08/13 2017-ci ildə İT təhlükəsizliyinin təmini üçün 30,1 milyard dollar xərclənəcək
“Canalys” analitik şirkətinin ekspertləri 2017-ci ilədək informasiya təhlükəsizliyinin təmini üçün dünya həllər bazarının həcminin ildə orta hesabla 7 faiz artaraq dövrün sonuna 30,1 milyard dollara çatacağını proqnozlaşdırırlar.
Tarix: 13/08/13 Norveç “Apple” şirkətinə Oslonun aerofotoçəkilişini aparmağı qadağan edib
Norveç hökuməti “Apple” şirkətinə “Mapp app” kartoqrafik əlavəsi üçün ölkə paytaxtı Oslo şəhərinin aerofotoçəkilişini aparmasına icazə verməyib.
Tarix: 13/08/13 Snoudenin istifadə etdiyi poçt xidməti bağlanıb
ABŞ-da “Lavabit” elektron poçt xidmətinin sahibi sözügedən resursun müvəqqəti bağlanmasını bəyan edib. Qeyd edək ki, bu xidmətdən Amerika xüsusi xidmət orqanlarının sirlərini açmış MKİ-nin keçmiş əməkdaşı Edvard Snouden istifadə edib.