Tarix: 19/04/13 SHÇDX elektron müraciət xidmətini istifadəyə verib
Artıq vətəndaşlar Səfərbərlik və Hərbi Xidmətə Çağırış üzrə Dövlət Xidmətinə (SHÇDX) elektron formada müraciət edə bilərlər. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu məqsədlə adıçəkilən xidmətin rəsmi saytının “Elektron xidmət” bölməsində “Elektron müraciət” yarımbölməsi istifadəyə verilib.
Tarix: 19/04/13 “Google” mobil sahəni inkişaf etdirmək üçün böyük səy göstərir
2013-cü ilin birinci rübündə “Google” şirkətinin əməliyyat mənfəəti 1 səhm üçün 11.58 dollar olub. İnternet nəhənginin xalis mənfəəti 3,35 milyard dollar və ya 1 səhm üçün 9,94 dollar təşkil edib.
Tarix: 18/04/13 “Google” növbəti dəfə mükafatlandırdı
“Google” şirkəti “Chrome OS” əməliyyat sistemində dörd təhlükəli boşluq aşkar etmiş tərtibatçı Ralf Filipp Vaymana mükafat kimi 31.336 dollar ödəyib.
Tarix: 18/04/13 “eBay” güclənir
“eBay” internet-hərracı 2013-cü ilin birinci rübü üzrə hesabat dərc edib. Şirkət 3 ay ərzində 3,75 milyard dollar həcmində gəlir əldə edib. Bu, 2012-ci ilin birinci rübü üzrə qeydə alınmış gəlirin həcmindən 14% çoxdur. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “compulenta.ru” saytına istinadən bildirir ki, xalis mənfəətin həcmi 19% artaraq 677 milyon dollar olub.
Tarix: 18/04/13 Hazırda ölkədə hər 100 nəfərə 70 internet istifadəçisi düşür
2013-cü ildə həyata keçiriləcək əsas tədbirlərdən biri də 2013-2015-ci illər ərzində ölkənin hər bir yaşayış məntəqəsində fiber-optik kabel şəbəkəsi üzərindən əhalinin yüksəksürətli genişzolaqlı internet və digər müasir telekommunikasiya xidmətlərinə çıxışını nəzərdə tutan “Milli genişzolaqlı internetin inkişafı” layihəsinin icrasına başlanılması olacaq.
Tarix: 18/04/13 Azərbaycanda çağırışçılar hərbi xidmət keçmə yerini əvvəlcədən elektron qaydada öyrənə biləcəklər
Həqiqi hərbi xidmətə çağırılan çağırışçılar hərbi xidmət keçmə yerini əvvəlcədən elektron qaydada öyrənə bilərlər.
Tarix: 18/04/13 “WhatsApp” “Twitter”i ötüb
“WhatsApp” messenceri istifadəçi bazasına görə “Twitter” mikrobloqlar xidmətini ötüb. Bu haqda aprelin 16-da “D: Dive Into Mobile” konfransında “WhatsApp”ın direktoru Yan Kum deyib.
Tarix: 18/04/13 Regionlarda genişzolaqlı internet xidmətləri istifadəçilərinin sayı artıb
Regionlarda genişzolaqlı internet xidmətləri istifadəçilərinin sayı 2013-cü ilin əvvəli ilə müqayisədə 22 min istifadəçi və ya 19% artaraq 136 mini keçib. Bu barədə “Aztelekom” İB-dən verilən məlumatda bildirilir.
Tarix: 18/04/13 “Facebook” videoreklama görə 1 milyon dollar istəyir
Bu ilin yayında “Facebook”da istifadəyə verilməsi planlaşdırılan videoreklam yüksək qiyməti ilə seçiləcək. Şirkətə yaxın mənbələrə istinadən “Ad Age” bildirir ki, “Facebook” 15 saniyəlik çarxa görə reklam verənlərdən 1 milyon dollar istəyir.
Tarix: 17/04/13 2012-ci ildə internet-reklamdan əldə olunan gəlirin həcmi 36 milyard dollar olub
“Interactive Advertising Bureau” (IAB) şirkətinin 2012-ci illə bağlı illik hesabatına əsasən, rəqəmli reklamdan əldə olunan gəlirin həcmi 36,6 milyard dollar olub ki, bu da ötən illə müqayisədə 15% çoxdur.
Tarix: 17/04/13 Genişzolaqlı internet xidmətlərindən optik bağlantı əsasında istifadəyə üstünlük verilir
BTRİB tərəfindən aparılan araşdırmaların nəticəsində məlum olub ki, şəbəkənin xidmətlərindən istifadə edən təşkilatlar və müəssisələrin 90%-i genişzolaqlı internet xidmətlərindən optik bağlantı əsasında istifadəyə üstünlük verir.
Tarix: 17/04/13 Xanım baş direktor hesabat verdi
“Yahoo!” internet şirkəti rüblük hesabatını dərc edib. Nəticə bazar gözləntilərindən aşağı olub, çünki adıçəkilən şirkət “Google” və “Facebook”un fonunda reklam cəlbediciliyini itirməyə davam edir.
Tarix: 17/04/13 “Facebook” şirkəti “iPhone” smartfonları üçün tətbiqini yeniləyib
"Facebook" şirkəti “Apple” şirkətinin "iPhone” və "iPad” cihazları üçün tətbiqini yeniləyib. "ICTnews.az" elektron xəbər xidməti "itar-tass.com" saytına istinadən bildirir ki, əsas yenilik çatın funksiyalarının təkmilləşdirilməsi olub.
Tarix: 16/04/13 Artıq dövlət qulluqçuları stajları barədə məlumatı elektron qaydada əldə edə biləcəklər
Azərbaycanın “Elektron hökumət” portalı vasitəsilə ictimaiyyətin istifadəsinə verilən elektron xidmətlərin sayı artmaqda davam edir. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, portala əlavə edilən növbəti elektron xidmət
Tarix: 16/04/13 “Elektron hökumət” portalı yeni funksiyalarla zənginləşdirilib
“Elektron hökumət” portalı tam yeni tərtibatda və yeni dizaynda fəaliyyətə başlayıb. Yeni funksiyalarla zənginləşdirilən portalın əsas menyusuna “Elektron hökumət”, “Yenliklər”, “Reyestr və aktlar”, “Elektron imza”, “Sənədlər” kimi bölmələr daxildir.