Tarix: 21/01/13 Azərbaycanda fəaliyyətə başlamaq istəyən xarici ölkə sahibkarları internet portalı vasitəsilə müraciət edir
2012-ci ilin dekabr ayında 14 minə yaxın internet istifadəçisi İqtisadi İnkişaf Nazirliyi tərəfindən yaradılmış “www.icazeler.gov.az” portalının xidmətlərindən istifadə edib.
Tarix: 21/01/13 “AzDataCom”dan 1 günlük kredit
“AzDataCom” 1 günlük kredit xidmətini istifadəçilərin ixtiyarına verib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinə Məlumat Hesablama Mərkəzindən verilən məlumata görə, göstərilən internet xidməti aylıq abunə haqqı borcuna görə dayandırıldığı təqdirdə, internet olmadan belə hər bir veb-səhifənin əvəzinə açılan müvafiq
Tarix: 21/01/13 Azərbaycanda avtomobil nömrələri internet vasitəsilə satılacaq
Yaxın vaxtlarda Azərbaycanda avtomobil nömrələrinin internet vasitəsilə satışına başlanılacaq. Bununla bağlı yeni internet resursları yaradılır. Məlumata görə, Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsində bununla bağlı artıq işlər başlanılıb və yaxın gələcəkdə yekunlaşacaq. Yaradılacaq elektron xidmət növü yeni avtomobil almış fiziki şəxslərə və ya hüquqi şəxslərə siyahını təqdim edəcək.
Tarix: 21/01/13 “Google” şifrələrə alternativ axtarır
“Google” hesab edir ki, adi mətn şifrələri məlumatların mühafizəsi üçün o qədər də etibarlı deyil. Hazırda şirkətin mühəndisləri alternativ həll axtarır. Onların fikrincə, məsələn, yaxın hərəkət radiusu çipi ilə təchiz edilmiş “ağıllı” telefon və ya “ağıllı” karta malik üzük belə həll kimi çıxış edə bilər.
Tarix: 21/01/13 Tacikistanda bəzi internet saytlarına giriş yenidən əngəllənib
Tacikistanın Rabitə Xidməti ölkədə fəaliyyət göstərən bir sıra saytlara və sosial şəbəkələrə qarşı yenidən total “mübarizə”yə keçib. "ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, adıçəkilən ölkənin Rabitə Xidməti arasında «Facebook»un da olduğu bəzi müxalif fikirli xəbər saytlarına girişi bağladığını bildirib.
Tarix: 19/01/13 Azərbaycanda elektron ticarətin tətbiqi genişləndirilir
Ouml;lkə ərazisində 46 hüquqi və fiziki şəxsə məxsus ticarət müəssisələri öz fəaliyyətində elektron ödəniş sistemlərindən istifadə edərək “Elektron ticarəti” tətbiq edib.ICTnews” elektron xəbər xidmətinin Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən verdiyi məlumata görə, 2012-ci ildə pərakəndə
Tarix: 19/01/13 "Facebook" istifadəçiləri Yeni ildə 1 milyard foto yükləyiblər
"Facebook"un istifadəçiləri Yeni ildə sosial şəbəkəyə 1,1 milyard foto yükləyiblər. Bu barədə "Facebook"un nümayəndəsinə istinadən "TechCrunch" bloqu məlumat verib.
Tarix: 19/01/13 "Google"-un direktoru "Facebook"u tənqid edib
"Google"-un baş direktoru Larri Peyc "Wired" nəşrinə verdiyi müsahibəsində "Facebook" sosial şəbəkəsini tənqid edib. O bildirib ki, Mark Zukerberqin şirkətinin öz seqmentində güclü olmasına baxmayaraq, onun məhsulları pisdir.
Tarix: 19/01/13 Özəl provayderlər regionlarda internet sisteminin təkmilləşdirilməsi işinə qoşulub
Ölkəmizdə əhalinin 65%-dən çoxu internetdən istifadə edir. Ən ucqar kəndlərdə belə əhalinin internetdən istifadə etməsi üçün sistem yaradılıb.
Tarix: 18/01/13 “Şagird - məzun elektron məlumat bazası”na 200 mindən artıq şagird haqqında məlumatların daxil edilməsi planlaşdırılır
2012/2013-cü tədris ili üzrə buraxılış imtahanlarına hazırlıq işləri çərçivəsində Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası tərəfindən “Şagird - məzun elektron məlumat bazası” yaradılaraq istifadəyə verilib.
Tarix: 18/01/13 “Instagram” ilk dəfə olaraq ziyarət sayını açıqlayıb
“Facebook”a məxsus “Instagram” fotoxidməti aktiv istifadəçilərinin aylıq auditoriyası haqqında məlumatı açıqlayıb. Şirkətin məlumatına əsasən resursa hər ay 90 milyon insan daxil olur. Onlar gün ərzində 40 milyondan çox foto yükləyir, "layk" düyməsinə saniyədə 8500 dəfə sıxır və 1000 şərh yazırlar.
Tarix: 18/01/13 2016-cı ilədək mobil reklam bazarının həcmi 2 dəfədən çox artacaq
2013-2016-cı illər ərzində mobil reklam bazarının həcmi 2 dəfədən çox artaraq 24,6 milyard təşkil edəcək.
Tarix: 18/01/13 Sosial şəbəkələr nə dərəcədə təhlükəlidir?!
“Facebook” və digər sosial şəbəkələrin istifadəçiləri tanış və yaxın dostlarının müsbət rəy və ya "layk"larından yarana biləcək özünü həddən-ziyadə bəyənmədən qorunmalıdırlar. Bu, onların davranışına təsir edə və özünənəzarəti azalda bilər. Pitsburq Universiteti və “Columbia” biznes məktəbində çalışan alimlər apardıqları tədqiqat nəticəsində belə qərara gəliblər.
Tarix: 18/01/13 “Facebook” sosial şəbəkəsi “Skype”-ın “qatil”inə çevriləcək
“Facebook”un amerikalı istifadəçiləri bir-birinə pulsuz səs zəngləri etmək imkanı əldə ediblər. Yeni xidmət hələ ki yalnız “iPhone” və “iPod touch” sahibləri üçün əlçatandır.
Tarix: 17/01/13 İnternetdə dil qaydalarına riayət olunmasını yoxlamaq üçün Monitorinq qrupları yaradılacaq
Gələn ay Azərbaycanda dil pozuntularına qarşı genişmiqyaslı monitorinqlərə başlanacaq. Bu barədə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti, Nazirlər Kabineti yanında Terminologiya Komissiyasının sədri Mahmud Kərimov bildirib. M. Kərimovun sözlərinə görə, yaxın vaxtlarda AMEA Dilçilik İnstitutunda bölgü müəyyən olunacaq və