Tarix: 05/12/12 “Microsoft” sosial şəbəkəsini hamı üçün açıq etdi
“Microsoft” şirkətinin “Socl” sosial şəbəkəsində artıq hər kəs qeydiyyatdan keçə bilər. Dekabrın 4-dən etibarən “Facebook” və ya “Windows Live”-də hesabı olan istənilən şəxs bu layihəyə qoşula bilər.
Tarix: 05/12/12 “Yahoo!” tok-şou formatında videokonfranslar keçirəcək
“Yahoo!” internet şirkəti smartfonlar və planşet kompüterləri üçün daha rəqabətə davamlı məhsul yaratmaq üçün baş direktor Marissa Mayerin təşəbbüsü çərçivəsində daha bir startap satın alıb. Şirkət bu gün “OnTheAir” startapını satın aldığını elan edib.
Tarix: 05/12/12 “ASAN”-da rüsumlar internetlə ödəniləcək
“ASAN” xidmət mərkəzlərinin fəaliyyəti barədə məlumat əldə etmək çox asan formada həyata keçiriləcək. Mərkəzlərdə daim internetə açıq olan kompüterlər vasitəsilə vətəndaşlar bütün növ elektron xidmətlərdən yararlana biləcəklər.
Tarix: 05/12/12 “Facebook” mobil messencerini istifadəyə verəcək
“Facebook” sosial şəbəkəsinin yeni həlli “SMS” mesajların ömrünü daha da qısaldacaq. İstifadəçilər hələ ki yalnız “Android” platforması üçün əlçatan olan yeni “Facebook Messenger app” messenceri vasitəsilə bir-biri ilə əlaqə saxlaya, kontaktları sinxronlaşdıra bilərlər.
Tarix: 05/12/12 Virtual məkanda domen adlarının zəbt edilməsi problem olaraq qalmaqdadır
Domen adlarının ilkin təyinatı internet mühitində ünvanlaşdırma atributu, əmtəə nişanlarının, şirkət və digər qurumların adlarının daşıyıcısı olmasına baxmayaraq, bu gün qeyri-sağlam, ədalətsiz rəqabət vasitəsinə çevrilib. Virtual məkanda domen adlarının zəbt edilməsi problem olaraq qalmaqdadır. İnternetin kütləviliyinin artması ilə ünvanlarla əlaqədar alver və sui-istifadələrin sayı çoxalıb.
Tarix: 05/12/12 “Google” şirkəti yeni məhsullar təqdim edəcək
Dünyanın ən böyük internet korporasiyası “Google” bəyan edib ki, istehsalçıların illik konfransı “Google I/O” 2013-cü il mayın 15-dən 17-dək San-Fransisko şəhərində keçiriləcək. İlin əvvəlindən iştirakçıların tədbirdə qeydiyyatına və biletlərin satışına start veriləcək.
Tarix: 05/12/12 DQMK-nın internet saytının ilkin variantı BMT İP-nin dəstəyi ilə hazırlanıb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət Qulluğu Məsələləri üzrə Komissiyanın sədri Bəhram Xəlilov BMT-nin Azərbaycan Respublikasında yeni təyin edilmiş rezident əlaqələndiricisi cənab Antonius Broeklə görüşüb.
Tarix: 05/12/12 Təhsil müəssisələrinin Azərbaycan təhsil şəbəkəsinə qoşulması üçün “3G” şəbəkəsindən istifadə olunacaq
Hazırda təhsil şəbəkəsinə təxminən 1500 məktəb qoşulub. İlin sonunadək daha 200 tədris müəssisəsi “AzEduNet”-ə çıxış əldə edəcək. Bu barədə məlumatı Təhsil Nazirliyinin Təhsilin informasiyalaşdırılması idarəsinin rəisi Samir Məmmədov verib.
Tarix: 05/12/12 İctimai “Wi-Fi” 8 dəfə sürətləndiriləcək
Sürətli “Wi-Fi” şəbəkələrinə eyni zamanda çoxlu istifadəçi qoşulduqda onun zəif işləməsi məlumdur. Lakin vəziyyət tezliklə dəyişə bilər. Mütəxəssislərin hazırladığı proqram verilənlərin ötürülməsi sürətini 8 dəfə artıra bilər. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “vesti.ru” saytına istinadən bildirir ki, qeyri-adi proqram “WiFox” adlandırılıb.
Tarix: 05/12/12 İnternetdə nə qədər sayt fəaliyyət göstərir?
“Netcraft” veb-monitorinq şirkətinin dekabr ayına olan məlumatına əsasən, internetdə 633706564 sayt və bloq fəaliyyət göstərib. Bu göstərici ötən ayla müqayisədə 8 milyon çoxdur.
Tarix: 04/12/12 “İnternetin atası” “ICANN”-ın səlahiyyətlərinin “BMT”-yə verilməsinə qarşı çıxış edib
Əfsanəvi kompüter mühəndisi və “TCP/IP” şəbəkə protokolunun yaradıcısı Vinton Sörf “Google”-un bloqunda bildirib ki, o, “BMT-nin internet tənzimləyici vəzifəsinə iddia etməsi ideyasından məmnun deyil”.
Tarix: 04/12/12 İnternet vasitəsilə qumar oyunları məsələsi İstanbulda müzakirə olunub
Türkiyənin İstanbul şəhərində Avropa Komissiyasının Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi Proqramı, Almaniya Federativ Respublikası Saksoniya Torpağının Baş Prokurorluğu və Türkiyə Respublikası Ali Apelyasiya Məhkəməsinin Baş Prokurorluğu tərəfindən təşkil olunmuş Transmilli Mütəşəkkil Cinayətkarlığa Qarşı Mübarizə üzrə Prokurorların 15-ci Beynəlxalq Forumu keçirilib.
Tarix: 04/12/12 Yerli bankın müştəriləri Amerikanın internet mağazalarından alış-veriş edə bilərlər
Artıq “Bank Respublika”-nın Visa kart sahibləri Amerikanın internet mağazalarından alış-veriş (Azərbaycana çatdırılma ilə) edə biləcək və digər üstünlüklərdən faydalanacaqlar. Belə ki, Visa şirkəti MyUS.com portalının ödənişlər üzrə rəsmi tərəfdaşı olub.
Tarix: 04/12/12 “İnternet Explorer” brauzeri mövqeyini gücləndirir
“Net Applications” şirkəti fərdi kompüter (FK) və mobil qurğular üçün brauzer bazarı üzrə noyabr ayına olan statistikanı elan edib.
Tarix: 04/12/12 Roma Papası XVI Benedikt də sosiallaşıb
Roma Papası XVI Benedikt “Twitter” sosial şəbəkəsində hesab açıb. Pontifikin niki ("@pontifex_it") tvitlərin göndəriləcəyi dildən asılı olaraq altından xətt çəkmə hissəsindən sonra dəyişəcək. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “itar-tass.com” saytına istinadən bildirir ki, Papanın tvitlərinin ərəb dili daxil olmaqla hələ ki 7 dildə dərc edilməsi nəzərdə tutulub.