Tarix: 13/08/12 Azərbaycanın milli parklarına onlayn bilet satışı xidməti avtomatlaşdırılıb
Milli parklara onlayn bilet satışı xidməti tam avtomatlaşdırılıb və “Elektron hökumət” Dövlət İnformasiya Sisteminə (EHDİS) inteqrasiya edilib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu xidmət yerli və xarici vətəndaşların ölkənin milli parklarına (Şahdağ, Şirvan, Hirkan, Göygöl, Abşeron Ağgöl, Altıağac) daxil olması üçün onlayn bilet satışından ibarətdir.
Tarix: 13/08/12 Elektron ödənişlərin həcmi artır
İndiyədək 20,9 milyon manatdan artıq vergi və rüsum dövlət büdcəsinə elektron qaydada ödənilib. Bu barədə Vergilər Nazirliyindən verilən məlumatda bildirilir.
Tarix: 13/08/12 “Google” şirkəti piratları cəzalandıracaq
“Google” şirkəti oğurluq və lisenziyasız məzmunun yerləşdirildiyi saytların operatorlarını özünəməxsus şəkildə cəzalandırmağa qərar verib."Google"-un bloqunda dərc edilmiş yazıya görə, şirkət müəlliflərdən (hüquq sahibləri) həddindən artıq şikayət alan saytların cəzalandırılmasını nəzərdə tutan yeni tədbirləri inkişaf etdirir.
Tarix: 13/08/12 İran rəsmisi: müasir internet bir-iki qərb dövləti tərəfindən idarə olunur
İranın Telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları naziri müasir veb-məkanın "etibarsız" olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə
Tarix: 11/08/12 "Facebook" istifadəçilərdən kömək istəyib
"Facebook" auditoriyasına loqin və istifadəçilərin şifrələrini "oğurlayan" fırıldaqçılarla mübarizədə kömək etmək xahişi ilə müraciət edib.
Tarix: 11/08/12 Useyn Bolt "Twitter"də rekorda imza atıb
"Twitter"də bir mövzuya həsr edilmiş mesajların sayına görə rekord qeydə alınıb.
Tarix: 10/08/12 Veb-analitika üzrə konfrans keçiriləcək
8-9 noyabr 2012-ci il tarixlərdə Moskvada (Rusiya) veb-analitika və İnternet-marketinqin səmərəliliyinin artırılması məsələlərinə həsr olunmuş sayca ikinci konfrans keçiriləcək.
Tarix: 10/08/12 “Facebook” işləmək üçün yaxşı iş yeri hesab edilmir
“Facebook” şirkəti ilk dəfə olaraq məşğulluq və asudə vaxt arasında optimal balans təklif edən "işləmək üçün ən yaxşı" hesab edilən 25 şirkət siyahısına daxil edilməyib.
Tarix: 10/08/12 “Opera Software” şirkəti ABŞ-da yeni ofis açıb
Norveçin “Opera Software” şirkəti ABŞ ərazisində fəaliyyətini genişləndirməsi haqqında elan edib və Silikon vadisində yeni ofis açıb.
Tarix: 10/08/12 İnternetdə 666 milyon unikal İP ünvan fəaliyyət göstərir
“Akamai Technologies”-in bu gün dərc etdiyi “State of Internet” rüblük hesabat məlumatlarına əsasən, “Akamai” şəbəkələri internetdə 238 ölkəyə məxsus 666 milyon unikal İP ünvan qeyd ediblər. Bu göstərici 2011-ci ilin dördüncü rübü ilə müqayisədə 6 faiz çoxdur.
Tarix: 10/08/12 ABŞ-ın Federal Ticarət Komissiyası internet nəhəngini rekord həcmdə cərimələdi
ABŞ-ın Federal Ticarət Komissiyası (FTC) “Google” korporasiyasını “Safari” brauzerinin məxfilik sazlamalarına əhəmiyyət vermədiyinə görə 22,5 milyon həcmində cərimələyib. Bu cərimə rekord təşkil edir. Belə ki, “FTC” bundan əvvəl nə vaxtsa hansısa şirkəti üzərinə bu həcmdə cərimələməyib.
Tarix: 10/08/12 “Hesab.az” portalında ödəmələri hissə-hissə aparmaq mümkündür
“Unibank” “Hesab.az” ödəmələr portalı ilə birgə aksiyaya start verib. Artıq Bankın “Albalı” taksit kartları bu ödəmə portalında qəbul olunur və onlarla kommunal, telefon, internet, kabel televiziya və digər xidmətlər üzrə ödəmələri hissə-hissə aparmağa imkan verir. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin
Tarix: 10/08/12 Dünyada genişzolaqlı internetə giriş sürəti 25 faiz artıb
2012-ci ilin birinci rübünün nəticəsinə görə dünyada genişzolaqlı internetə girişin orta sürəti 2,6 Mbit/s təşkil edib. Bu göstərici 2011-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 25 faiz çoxdur.
Tarix: 09/08/12 “Twitter”in interfeysi daha 3 dilə tərcümə edilib
“Twitter”in tərtibatçıları istifadəçilərlə birlikdə mikrobloqlar xidmətini müxtəlif dillərə tərcümə etməyə davam edirlər. Belə ki, saytın interfeysi artıq daha 3 dili (çex, bask və yunan) dəstəkləyir. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “pitbit.ru” saytına istinadən bildirir ki, son zamanlar “Twitter”də yeni
Tarix: 09/08/12 “GoMap.az” internet resursunun mobil versiyası hazırlanıb
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin sifarişi ilə “Sinam” şirkəti tərəfindən hazırlanan və 2011-ci ildən istifadəyə verilən “GoMap.az” onlayn naviqator portalına hər gün 5 mindən çox istifadəçi daxil olur. “GoMap.az” layihəsinin meneceri Xaqani Nəsibov bildirib ki, portal Azərbaycanın bütün sahələrini,