Tarix: 05/03/12 Avropa Bank İdarəsi “İCANN”-ın yeni domen sisteminin əleyhinə çıxıb
Xəbərin Anon“İCTnews” elektron xəbər xidməti xəbər verir ki, Avropa Bank İdarəsi (European Banking Authority, EBA) “İCANN”-ın (internetdə domen adlarının və zonalarının paylanmasını həyata keçirən təşkilat -İnternet Corporation for Assigned Names and Numbers) domen adlarının yeni açıq qeydiyyatı sisteminə qarşı çıxıb.
Tarix: 05/03/12 «E-mail»lər dövrü başa çatır?
Elektron poçt yarandıqdan sonra hər hansı bir məlumatı və sənədləri bir yerdən digər yerə daşımağa ehtiyac qalmadı. İnsanlar onun səmərəliliyini görəndən və bununla işin operativliyini anlayandan dərhal sonra internet ünvanlardan istifadə kütləvi xarakter daşımağa başladı. Tez bir zamanda bütün dünya əhalisi
Tarix: 03/03/12 Əsrarəngiz Bakı “Youtube”-da (VİDEO)
“Amazing Azerbaijan” layihəsi çərçivəsində ilk dəfə olaraq Bakı haqqında video “Youtube”-da yerləşdirilib.
Layihənin məqsədi dünyadakı bütün internet istifadəçilərinə Azərbaycanın qədim, zəngin mədəniyyətini, adət-ənənələrini həmcinin müasirliyini yaxından tanıtmaqdır.Süjetdə Bakının rəngarəngliyi və paytaxt sakinlərinin yaşam tərzi əks olunub.
Tarix: 03/03/12 “AvirTel” şirkəti “Bahar kampaniyası”na başlayıb
“AvirTel” şirkəti mart ayının 1-dən etibarən 1 ay müddətində "Bahar kampaniyası" adlı yeni kampaniyaya start verib.
Tarix: 03/03/12 Həmyerlilərinin gülüş hədəfinə çevrildiyi üçün “Google”u məhkəməyə verdi
“İCTnews” elektron xəbər xidməti xəbər verir ki, Fransanın Men i Luara departamentinin sakini “Google” korporasiyasını məhkəməyə verib.
Tarix: 02/03/12 Mübariz Qurbanlı: «Gənclərimiz sosial şəbəkələrdə çox geniş fəaliyyət göstərirlər»
«Gənclərimiz sosial şəbəkələrdə çox geniş fəaliyyət göstərirlər. Partiyamızın gəncləri “Böyük xalq dəstəyi” adlı internet şəbəkədə bloq açıblar. Bloqda Azərbaycan hakimiyyətinin bütövlükdə həyata keçirdiyi siyasət təşviq olunur». “İCTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə,
Tarix: 02/03/12 “İnternet Explorer” veb-səyyahı mövqeyini itirir
“StatCounter” analitik şirkəti veb-səyyahların 2012-ci ilin fevral ayı üzrə bazar payını qiymətləndirib. Birinci yerdə olan “İnternet Explorer” (IE) veb-səyyahının fevral ayında bazar payı 35,8% təşkil edib. Müqayisə üçün: 1 il əvvəl “Microsoft” korporasiyasının veb-səyyahının bazar payı təxminən 45,4% idi.
Tarix: 02/03/12 BMT: Bəzi dövlətlər "Ümumdünya hörümçək toru"ndan ayrılmaq istəyir
“İCTnews” elektron xəbər xidməti xəbər verir ki, çərşənbə günü Cenevrədə BMT İnsan Hüquqları Şurasının 19-cu sessiyası çərçivəsində internetdə
Tarix: 02/03/12 "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının saytı yaradılıb
Bu gün “Nizami” kino evində "Azərbaycanfilm" kinostudiyasının bədii və sənədli filmlərinin saytının təqdimatı olacaq. Mədəniyyət Nazirliyindən verilən məlumata görə, tədbir 14:00-da başlayacaq.
Tarix: 01/03/12 Hicran Hüseynova: «Valideynlər uşaqların internetdən istifadəsinə də nəzarət etməlidir»
«Valideynlər uşaqların internetdən istifadəsinə də nəzarət etməlidir». «İCTnews" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu sözləri Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Hicran Hüseynova söyləyib. O, jurnalistlərə açıqlamasında bildirib ki, internet bir tərəfdən müasirlikdirsə,
Tarix: 01/03/12 “AvirTel” şirkəti onlayn ödəmə sisteminə qoşuldu
“AvirTel” MMC abunəçilərin aylıq internet xidmət haqqı ödənişi zamanı yaranan vaxt itkisini nəzərə alaraq bu gündən etibarən yeni bir ödəmə sistemi olan “Netmoney”, “Paypoint”, “GoldenPay” ve “AzeriCard” onlayn ödəmə sisteminə qoşulub. Bu barədə “İCTnews” elektron xəbər xidmətinə şirkətdən məlumat verilib.
Tarix: 01/03/12 Axtarış nəhəngi ABŞ və Avropanı saymadı
“İCTnews” elektron xəbər xidməti xəbər verir ki, “Google” internet şirkəti etirazlara baxmayaraq, bütün xidmətləri üçün vahid qaydalar sistemini istifadəyə verib. Belə ki, “Google” korporasiyasının bütün məhsulları bu vaxta qədər müxtəlif istifadə qaydaları və təhlükəsizlik siyasətinə malik olublar.
Tarix: 01/03/12 Sığorta şirkətinin veb-saytında onlayn ödəmə tətbiq olunub
“A-Qroup” sığorta şirkətinin rəsmi veb-saytında sığorta şəhadətnaməsinin onlayn ödənişi həyata keçirmək imkanı var. Bu barədə sığorta şirkətindən verilən məlumatda deyilir ki, vətəndaş səyahət sığortası şəhadətnaməsinin evinə və yaxud iş yerinə çatdırılmasını sifariş etməklə yanaşı, həmçinin dərhal onlayn ödənişini həyata keçirə bilər.
Tarix: 29/02/12 “GoldenPay” şirkəti kommunal ödənişləri bank vasitəsilə internetdən ödəyənləri mükafatlandıracaq
“GoldenPay” şirkəti “Visa” beynəlxalq ödəniş sisteminin dəstəyi ilə kommunal ödənişləri müasir ödəniş sistemi vasitəsilə aparmaq üçün birgə stimullaşdırıcı aksiya keçirir. “GoldenPay” şirkətinin təsisçisi Fərid İsmayılzadə məlumat verib ki, əhali kommunal ödənişləri bank vasitəsilə internetdə – “hesab.az” portalında ödəyə bilərlər.
Tarix: 29/02/12 Dəmir yolu nəqliyyatında nağdsız ödənişi həyata keçirmək üçün hazırlıq işləri başa çatıb
Sərnişinlərə göstərilən xidmət mədəniyyətinin yüksəldilməsi məqsədilə “Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) Sərnişindaşımaları Departamenti bir sıra tədbirlər həyata keçirir. “Azərbaycan Dəmir Yolları” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin Mətbuat