Tarix: 18/09/13 İranda “Facebook” və “Twitter”ə giriş texniki nasazlıq nəticəsində mümkün olub
İran istifadəçiləri “Facebook” sosial şəbəkəsi və “Twitter” mikrobloqlar xidmətinə texniki nasazlıq nəticəsində daxil ola biliblər. Bu barədə İran hökumətinə istinadən “Röyters” informasiya agentliyi məlumat yayıb.
Tarix: 18/09/13 “Google” şirkəti Üzeyir Hacıbəyovun 128 illiyinə həsr olunmuş “dudl” yerləşdirib
“Google” şirkəti “www.google.az” axtarış saytında Azərbaycanın dahi bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyovun 128 illiyinə həsr olunmuş “dudl” yaradıb.
Tarix: 18/09/13 Azərbaycanda “Facebook” səhifəsinə görə kredit verilə bilərmi?
Dünyanın bir sıra inkişaf etmiş ölkələrində kreditlərin verilməsi zamanı bank tərəfindən borc alan şəxsin sosial şəbəkələrdə olan profillərinin nəzərdən keçirildiyi məlum olub.
Tarix: 18/09/13 Valideynlər yeni doğulmuş övladları haqda şəhadətnamə surətini daha asan əldə edəcəklər
Bundan sonra valideynlər doğumla bağlı şəhadətnaməni daha asan yolla ala biləcəklər.
Tarix: 17/09/13 “Vikipediya” da yaradılmış məqalələr siyahısında 3000-lüyə daxil olmaq üçün ən azı 166 məqalə yazmaq lazımdır
“Vikipediya” – virtual ensklopediyada yaradılmış məqalələrə uyğun istifadəçi siyahısı var. Belə ki, ingilisdilli “Vikipediya”da bu siyahının başında Dr.Blofeld adlı istifadəçi durur.
Tarix: 17/09/13 İnternet resurslarda seçki təşviqatı müzakirə olunub
Azərbaycanda keçirilən prezident seçkilərində aparılacaq təbliğat-təşviqat işlərində internetdən, sosial şəbəkələrdən geniş istifadə olunacağı gözlənilir. Lakin sosial şəbəkələr monitorinqlərdən kənarda qalacaq.
Tarix: 17/09/13 TQDK dərsliklərdəki düzəlişlərin izahı üçün elektron “Dərslik portalı”nın yaradılmasını təklif edir
Tələbə Qəbulu üzrə Dövlət Komissiyası (TQDK) dərsliklərə aid portalın yaradılmasını təklif edir.
Tarix: 17/09/13 İranda “Facebook” və “Twitter” şəbəkələrinə giriş əlçatan oldu
4 ildən sonra İran vətəndaşlarının əksəriyyəti yenidən “Twitter” və “Facebook” sosial şəbəkələri ilə işləmək imkanı əldə edib.
Tarix: 17/09/13 Milli domen zonası Azərbaycan dilində domenlərin qeydiyyatına hazırdır
Azərbaycanın milli *.az domeninin inzibatçısı olan “İntrans” şirkəti bu ilin sonuna kimi Azərbaycan dilində domenlərin qeydiyyatına başlayacaq.
Tarix: 16/09/13 “İlhamla İrəli” saytı fəaliyyətə başlayıb
Bu gündən etibarən artıq Yeni Azərbaycan Partiyasının (YAP) saytında (www.yap.org.az) “İlhamla İrəli” 9 oktyabr 2013-cü il Prezident seçkiləri ilə əlaqədar bütün məlumatların yer aldığı (www.ilhamlaireli.com) saytı fəaliyyətdədir.
Tarix: 16/09/13 “Azərbaycanın elmi jurnallarının elektron versiyası və saytları yaradılmalıdır”
Qloballaşan dünyada hər bir ölkənin davamlı inkişafını təmin edən sahələrdən biri kimi elmin nüfuzunun artması və elmi jurnalların beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması tələbi aktuallaşır.
Tarix: 16/09/13 “Hesab.az”-dan “Chevrolet Aveo” avtomobili udmaq şansı
Bu gündən etibarən 31 oktyabra qədər “hesab.az”-da yeni lotoreya kampaniyası başlayıb.
Tarix: 16/09/13 Estoniyada domenlərin qeydiyyat qiyməti 12 avro olub
.ee milli domen adlarını idarə edən “Eesti Internet” qurumu gələn il domenlərin qeydiyyat qiymətini 20%-dək azaltmaq barədə qərar qəbul edib. Artıq .ee domen adında qeydiyyat 12 avro olacaq.
Tarix: 16/09/13 “Azərsu” və B&B TV ödəmələri “AzeriCard”ın “Internet Banking” xidmətinin menyusuna əlavə olunub
“AzeriCard” prosessinq mərkəzi “Azərsu” ASC və B&B TV şirkəti ilə əməkdaşlığını davam etdirir. Prosessinq mərkəzindən verilən məlumata görə, “Azərsu” ASC-nin və B&B TV şirkətinin abunəçiləri adıçəkilən qurumların xidmətlərini “İnternet Banking”in yeni versiyası vasitəsilə ödəmə imkanı əldə ediblər.
Tarix: 14/09/13 AMEA-nın rəsmi portalının yeni versiyası hazırlanır
Yaxın perspektivdə AMEA-nın rəsmi “www.science.gov.az” portalının internet televiziyasının yaradılması və mobil versiyalarının hazırlanması nəzərdə tutulur. Hələlik isə akademiyanın rəsmi “www.science.gov.az” portalının yeni versiyasının hazırlanması üzərində işlər gedir.