Tarix: 30/07/13 Hər dəqiqə “Instagram” xidmətində 216 min foto dərc edilir
“Qmee” şirkətinin araşdırmasına əsasən məlum olub ki, “Instagram” xidmətinin istifadəçiləri hər saniyə 3,6 min foto yükləyirlər. Bu, bir dəqiqə ərzində 216 min foto deməkdir. Eyni müddətdə “YouTube” videohostinqinə 72 saatlıq video yüklənilir.
Tarix: 30/07/13 “Amazon” əməkdaşlarının sayını artırır
“Amazon” internet mağazası ABŞ-da sifarişlərin emalı üzrə 17 mərkəzə 5 min yeni işçi qəbul edəcək. Şirkətin məlumatına görə, növbəti işçi qəbulu ilə korporasiyanın əməkdaşlarının sayı 25 faiz artacaq. Bundan başqa, “Amazon” müştəri xidmətləri şəbəkəsinə daimi və mövsümi vəzifələrə 2 mindən çox əməkdaş cəlb edəcək.
Tarix: 30/07/13 “Google” şirkəti kartoqrafik servisinin satın alınmasına 966 milyon dollar ödəyib
Ötən həftə “Google” şirkətinin “Waze” kartoqrafik servisinin satın alınmasına 966 milyon dollar ödəməsi məlum olub.
Tarix: 30/07/13 “Facebook” istifadəçilərinin doqquz tipi
Hər bir insanın sosial şəbəkələrdə öz davranış stili var, lakin “Facebook” istifadəçilərinin davranışında müəyyən qanunauyğunluqlar da var və bu, onları kateqoriyalar üzrə qruplaşdırmağa imkan verir.
Tarix: 29/07/13 Bakıda Beynəlxalq İnternet Cəmiyyətinin rəsmi ofisi açıla bilər
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Bakı Nümayəndəliyi Beynəlxalq İnternet Cəmiyyətinin (Internet Society, ISOC) Azərbaycanda filialının yaradılması ilə bağlı yazışmalar aparır.
Tarix: 29/07/13 “SAZZ” qərb bölgəsində xidmət keyfiyyətini yüksəldir
“SAZZ” genişzolaqlı simsiz limitsiz internet xidməti ölkənin qərb bölgəsində xidmət keyfiyyətini bir qədər artırıb. Simsiz şəbəkənin keyfiyyətli yayımı bu xidmətə müraciət edənlərin sayına təsir edib. Gəncədə şirkətin iki satış nöqtəsi xidmət göstərir. Gələcəkdə bölgə üzrə əhatə dairəsi genişləndikcə, satış məntəqələrinin sayı artırılacaq.
Tarix: 29/07/13 Nikah qeydiyyatı elektronlaşdırıldı
Ədliyyə Nazirliyinin (ƏN) “Nikah qeydiyyatı üçün elektron müraciət xidməti” “Elektron hökumət” portalına inteqrasiya edilib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, vətəndaşlar xidmətdən yararlanmaq üçün ilk növbədə portalda ƏN-ə məxsus xidmətlərin təqdim olunduğu bölməyə daxil olmalıdır:
Tarix: 29/07/13 “Google” şirkəti kartoqrafik servisinin satın alınmasına 966 milyon dollar ödəyib
Tarix: 29/07/13 “Milli genişzolaqlı internetin inkişafı” layihəsi üzrə sənədlər müvafiq qurumlarla razılaşdırılma mərhələsindədir
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi (RİTN) ölkədə internet istifadəçilərinin sayının daha da artırılması üzrə tədbirləri davam etdirir.
Tarix: 27/07/13 Azərbaycanda qeydiyyatdan keçirilən dövlət domenlərinin sayı artır
Azərbaycan Respublikası dövlət orqanlarının “www.gov.az” rəsmi internet resursunda bu günədək 406 “*.gov.az” domeni qeydiyyata alınıb.
Tarix: 27/07/13 “ICANN” seçim qarşısında qalıb
“ICANN” milli və ya kommersiya maraqlarını qorumaq, beynəlxalq hüquqa, yoxsa Hökumət Tövsiyə Komitəsinin (GAC) tövsiyələrinə uyğun qərar vermək seçimi qarşısında qalıb.
Tarix: 27/07/13 “Yandex” axtarış sistemi yeni platforma istifadəyə verdi
“Yandex” axtarış sistemi “Adalar” platformasının ictimai beta-versiyasını istifadəyə verib. “ICTnews” xəbər xidmətinin “www.cybersecurity.ru” saytına istinadən verdiyi məlumata əsasən, bu, yeni interfeysə malik olan platformadı və interaktiv olaraq məsələlərin həllini asanlaşdırır.
Tarix: 27/07/13 Paytaxtda quraşdırılan portlardan 80,4 faizi genişzolaqlı internet xidmətləri göstərir
Bakı Telefon Rabitəsi İstehsalat Birliyi İKT-nin əsas infrastruktur göstəricisi olan internetin inkişaf etdirilməsi üçün yeni texnologiyaların tətbiqini sürətləndirib.
Tarix: 27/07/13 Alternativ Şamaxı-Quba fiber-optik magistral kabel xətti çəkiləcək
2013-2015-ci illəri əhatə edən "Aztelekom" İstehsalat Birliyinin xidmət ərazilərində genişzolaqlı internet xidmətlərinin inkişafı layihəsi" çərçivəsində 300 min nömrənin rekonstruksiya edilməsi şərtilə 600 min ən yeni texnologiyaya əsaslanan platformaları dəstəkləyən nömrənin, 500 mindən artıq genişzolaqlı internet xəttinin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur
Tarix: 26/07/13 Yeni elektron ticarət saytı yaradılır
Azərbaycanda internet istifadəçilərinin sayının çoxalması və elektron ticarətin həcminin getdikcə artan xətt üzrə inkişaf etməsi bu sahəyə marağı artırıb. Ölkədə fəaliyyət göstərən bütün şirkətlər özlərinin saytlarını yaradaraq sifarişlərini internet üzərindən almağa başlayıblar.