Tarix: 19/06/15 BƏƏ-də təhqiredici mesaja görə 70 min dollar cərimə ödəmək lazım gələcək
“Emirates 24/7” internet portalı yazır ki, BƏƏ-nin Ali Məhkəməsi “WhatsApp” messenceri vasitəsilə göndərilmiş təhqiredici mesaja görə 250 min dirhəm (68 min dollar) məbləğində cərimə tələbini dəstəkləyib.
Tarix: 18/06/15 Onlayn ticarətin inkişafına nə mane olur?
“GfK” şirkəti tərəfindən keçirilən sorğudan məlum olub ki, bu il həm onlayn, həm də offlayn pərakəndə ticarətin inkişafına böyük təsiri alış-veriş prosesinin rahatlığı göstərəcək.
Tarix: 18/06/15 “Huawei” Avropaya rəqəmləşdirmə prosesini sürətləndirməkdə kömək edəcək
"Çinin “Huawei” şirkəti sahəvi ekosistemin inkişafı sahəsində avropalı tərəfdaşları ilə əməkdaşlığa başlayacaq və bu, rəqəmləşdirmə prosesini sürətləndirməyə imkan verəcək" – “Huawei”nin strateji marketinq üzrə direktoru Vilyam Syu üçüncü “Huawei Europe Innovation Day” konfransının iştirakçılarına bəyan edib.
Tarix: 18/06/15 “Reuters”: “Başlıqlar axtarış və sosial şəbəkələr üçün trafikin aparıcı qüvvəsidir”
Başlıqların oxucu tərəfindən bu və ya digər məqalənin seçilməsini müəyyənləşdirməsi ilə bağlı fikri “Reuters Institute” institutunun tədqiqatı bir daha təsdiq edib.
Tarix: 17/06/15 LTE şəbəkəsində səsli xidmətlərin tətbiqi test edilir
Rusiyanın mobil rabitə operatoru “МТС” və dünyanın aparıcı telekommunikasiya şirkətlərindən biri olan “Ericsson” LTE şəbəkəsində səsli xidmətlərin göstərilməsi üçün multimedia məlumatlarının ötürülməsi altsistemini sınaqdan keçiriblər.
Tarix: 17/06/15 “Uber”in saytı sındırıldı
İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssis “Uber”in saytını sındırıb və bu saytda Amerika bazarında onun əsas rəqibinin “Lyft” taksi çağırışı servisinin reklamını yerləşdirib.
Tarix: 17/06/15 “Wikipedia” tam şifrlənmiş bağlantılara keçir
Hazırda “Wikipedia.com” portalı və istifadəçilər arasında məlumatların çox hissəsi şifrlənməmiş bağlantılarla ötürülür ki, bu da onların hakerlər tərəfindən ələ keçirilməsini asanlaşdırır.
Tarix: 17/06/15 Azərbaycanlı sahibkarlar “Expo Milan 2015” çərçivəsində internet səhifəsi vasitəsilə ikitərəfli görüşlər keçirəcək
İtaliyanın Milan şəhərində “Expo Milan 2015” sərgisi BMT-nin Sənayenin İnkişafı Təşkilatının (UNİDO) Sərmayələrin və Texnologiyaların Təşviqi üzrə İtaliyada yerləşən ofisi sərgidə iş adamları arasında ikitərəfli görüşlərin təşkil edilməsinin asanlaşdırılması məqsədilə internet səhifəsini hazırlayıb.
Tarix: 16/06/15 “GSM” mobil şəbəkələrinin fəaliyyəti 2017-ci ilədək dayandırıla bilər
Mobil rabitə operatorları yaxın gələcəkdə ənənəvi “GSM” texnologiyasından imtina edə bilərlər. Bununla bağlı planlarını hamıdan əvvəl Sinqapurun üç böyük operatoru açıqlayıb.
Tarix: 16/06/15 “Skype” xidmətinin veb versiyası bütün dünyada əlçatan olub
“Skype” internet telefoniya xidmətinin veb üçün beta-versiyası yalnız ABŞ və Böyük Britaniya ərazisində deyil, bütün dünyada əlçatan olub. Bu haqda şirkətin bloqunda yazılıb.
Tarix: 16/06/15 “Airbus” konserni milyardlarla insanın internetə çıxışını təmin etmək niyyətindədir
Avropanın “Airbus” aviakonserninin nümayəndələri “OneWeb Ltd” özəl şirkəti üçün 900 peyk qurmaq planı haqda məlumat verib. Bu peyklər milyardlarla insanın yüksəksürətli internetə çıxışını təmin edəcək.
Tarix: 16/06/15 “Elektron hökumət” portalındakı “Şəxsi kabinet”in funksionallığı artırılır
“Şəxsi kabinet”in yeni funksiyaları istifadəyə veriləcək.
Tarix: 16/06/15 Avropa İttifaqı ABŞ-ın internet üzərində nəzarətinin məhdudlaşdırılmasını dəstəkləyib
Avropa İttifaqı (Aİ) internetdə domen adların və zonaların verilməsini həyata keçirən “Internet Corporation for Assigned Names and Numbers” (ICANN) qeyri-kommersiya təşkilatının ABŞ-ın internet üzərində nəzarətinin məhdudlaşdırılması ilə bağlı planını bəyənib.
Tarix: 16/06/15 2015-ci ildə “LTE” abunəçilərinin sayı 1,4 milyard nəfərə yaxınlaşacaq
"ABI Research” analitik şirkətinin qiymətləndirməsinə görə, 2015-ci ilin sonunadək dünyada “4G LTE” mobil rabitə standartından istifadə edən abunəçilərin sayı 1,37 milyard təşkil edəcək.
Tarix: 16/06/15 “Facebook Messenger” istifadəçilərinin sayı 700 milyona çatıb
Hazırda “Facebook” şirkətinin “Messenger” mobil tətbiqinin aylıq istifadəçilərinin sayı 700 milyona çatıb. Bu haqda investorlarla illik görüş zamanı şirkətin baş direktoru Mark Zukerberq məlumat verib.