Tarix: 30/05/13 “Twitter” televiziya şirkətlərinə sərmayə qoymaq niyyətindədir
“Twitter”in baş direktoru Dik Kostolo bildirib ki, televiziya şirkətləri - mikrobloqlar servisi üçün qiymətli tərəfdaşlardır və “Twitter” onlara müvafiq şəkildə investisiya qoymaq niyyətindədir.
Tarix: 30/05/13 “YouTube”-da videoların sürətini azaltmaq mümkün olacaq
“YouTube”-da çarxlar üçün redaktorda istifadəyə verilmiş yeni alət yavaş çəkiliş (slow-motion) effektini tətbiq etməyə imkan verir. Videonun göstərilmə sürəti əvvəlkindən fərqli olaraq 12,5, 25 və ya 50% azaldıla bilər.
Tarix: 30/05/13 “NASDAQ” “Facebook”a görə 10 milyon dollar cərimələnib
Amerikanın yüksək texnologiyalı şirkətlərinin səhmlərinin ticarətində ixtisaslaşan “NASDAQ” fond birjası, “Facebook” sosial şəbəkəsinin qiymətli kağızlarının ilkin yerləşdirilməsi zamanı yol verdiyi səhvlərə görə rekord - 10 milyon dollar məbləğində cəriməni ödəməyə razılaşıb.
Tarix: 29/05/13 Xəbər saytlarının monitorinqi keçiriləcək
Mətbuat Şurası (MŞ) tərəfindən Azərbaycanda fəaliyyət göstərən və ictimai rəyə təsir edən xəbər portallarının monitorinqi keçiriləcək. Bu barədə “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinə MŞ-dan məlumat verilib.
Tarix: 29/05/13 Azərbaycanda keçirilən Virtual Birja Müsabiqəsi başa çatıb
Paytaxt Bakıda reallaşan Virtual Birja Müsabiqəsi başa çatıb. Bu barədə “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinə Təşkilat komitəsindən məlumat verilib.
Tarix: 29/05/13 Azərbaycanda tədbirlər onlayn formada canlı yayımlanır
Bakıda «Milli Marketinq Forumu 2013» öz işinə başlayıb. “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, forumda bir çox şirkətlərin marketoloqları iştirak edir.
Tarix: 29/05/13 Artıq “Bank of Baku”nun müştəriləri kreditlərini “MilliÖN” terminalları vasitəsilə ödəyə bilər
Artıq “Bank of Baku” və “MilliÖN” milli ödəmə sisteminin əməkdaşlığı sayəsində bankın müştəriləri kredit ödənişlərini respublikanın bir çox şəhərlərində yerləşdirilmiş “MilliÖN”-ə aid 800-ə yaxın ödəniş terminallarında ödəyə biləcək.
Tarix: 29/05/13 Məktəblilər arasında «online» ümumrespublika bilik yarışması keçirilib
Vergilər Nazirliyinin rəsmi internet saytı vasitəsilə məktəblilər arasında “online” qaydada vergilərlə bağlı ümumrespublika bilik yarışması keçirilib.
Tarix: 29/05/13 NDU ilə İTİ arasında növbəti onlayn bağlantı təşkil olunub
Naxçıvan Dövlət Universitetində AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun alim və mütəxəssislərinin distant təhsil sistemi vasitəsilə Naxçıvan Muxtar Respublikasında təhsil alan doktorant və dissertantlar üçün informatika fənninin yaz semestri üzrə növbəti onlayn mühazirəsi dinlənilib.
Tarix: 27/05/13 Sazz şirkəti 28 May - Respublika Günündə hədiyyə kampaniyası keçirəcək
Azərbaycanda WiMAX 4G texnologiyası əsasında fəaliyyət göstərən simsiz genişzolaqlı İnternet provayderi 28 May Respublika günü münasibətilə mövcud və yeni müştəriləri üçün xüsusi hədiyyə və xidmət kampaniyası keçirəcək.
Tarix: 27/05/13 Mərakeşdə ailələrin 33%-i internetə qoşulub
Krallığın İnformasiya naziri Əl-Xəlfi deyib ki, ötən il Mərakeş əhalinin internetə çıxış imkanını təmin etməkdə kəskin sıçrayış edərək bu göstərici üzrə 77-dən 30-cu yerə yuvarlanıb.
Tarix: 27/05/13 “Microsoft” və “Google” şirkətləri “YouTube” üçün əlavələr üzərində işləyirlər
“Google” “Microsoft” “Windows Phone” üçün “YouTube” əlavələri üzərində işləyir. «ICTnews» xəbər xidmətinin “www.cybersecurity.ru” saytına istinadən verdiyi məlumata əsasən, “Microsoft” bildirib ki, bu həftə yenilənmiş “YouTube” əlavəsini təqdim edib.
Tarix: 27/05/13 «Sosial media və təmsilçilik: zamanın internet məkanında faydalı istifadə metodları» mövzusunda panel keçirilib
Ukrayna Azərbaycanlı Gənclər Birliyinin 3-cü Ümumukrayna Forumu çərçivəsində "Sosial media və təmsilçilik: zamanın internet məkanında faydalı istifadə metodları" mövzusunda panel keçirilib.
Tarix: 27/05/13 “Finca Azerbaijan” qeyri-bank təşkilatı “Milliön” ödəniş sisteminə qoşulub
“Finca Azerbaijan” müştəriləri bu həftədən etibarən kreditlərini təşkilatın ofisindən kənarda gün ərzində ödəmə imkanı əldə ediblər. “Milliön”dən “ICTnews” xəbər xidmətinə verilən məlumata əsasən, bu, “Finca Azerbaijan”ın “Milliön” ödəmə sisteminə qoşulması nəticəsində baş verib.
Tarix: 27/05/13 Planşet istifadəçiləri üçün “Elektron hökumət” portalının mini-versiyası təqdim edilib
Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzi (MHM) hər kəsi maraqlandıran istənilən məlumatların “Elektron hökumət” portalından əldə olunması imkanlarının yaradılması üzrə işləri davam etdirir.