Tarix: 28/01/13 Artıq “Ailə TV” və “Ailə NET” abunəçiləri abunə haqlarını “easy pay” sistemi ilə ödəyə bilərlər
“Ailə TV” kabel operator televiziyası və “Ailə NET” internet provayderi abunəçilərə göstərilən xidmətlərə görə abunə haqlarının ödənilməsi istiqamətində yeni sistemin tətbiqinə başlayıb.
Tarix: 28/01/13 “AZAL” qrup daşımalarında elektron format tətbiq edir
Azərbaycan Hava Yolları Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (AZAL) təklif etdiyi elektron xidmətlərdən biri də qrup daşınmasıdır. “AZAL” bildirir ki, qrupların daşınması üçün əvvəlcə Qapalı Səhmdar Cəmiyyətin rəsmi internet səhifəsinə (azal.az) daxil olub elektron ərizə formasını doldurmaq lazımdır.
Tarix: 28/01/13 İnternet və mobil telefon vasitəsilə lotereya biletlərinin satışına başlanılacaq
"Azərlotereya" ASC cari ilin I rübünün sonundan SMS vasitəsilə internetdən, "PayPoint" terminallarından və "Topaz" idman mərc oyunları məntəqələrindən lotereya biletlərinin satışına başlamağı planlaşdırır. Bu barədə ASC-nin rəhbəri Maqsud Tağıyev bildirib.
Tarix: 28/01/13 “Google+” sosial şəbəkəsi populyarlaşır
“GlobalWebIndex” şirkətinin mütəxəssisləri sosial şəbəkələrin yeni populyarlıq reytinqini dərc ediblər. Birinci yerdə, gözlənildiyi kimi, “Facebook” sosial şəbəkəsi qərarlaşıb: 2012-ci ildə onun fəal auditoriyası 33 faiz artıb.
Tarix: 26/01/13 “Cert.gov.az” artıq “Twitter”də”
Azərbaycan Respublikası Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Agentliyinin nəzdində fəaliyyət göstərən Kompüter İnsidentlərinə qarşı Mübarizə Mərkəzi də sosial şəbəkələrdə rəsmi səhifə yaradıb.
Tarix: 26/01/13 Azərbaycandilli “Vikipediya”nın zənginləşdirilməsi ilə bağlı ictimaiyyətə müraciət hazırlanır
Azərbaycandilli “Vikipediya”nın zənginləşdirilməsi ilə bağlı ictimaiyyətə müraciət hazırlanır. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, Azərbaycan dilində olan “Vikipediya”nın idarəçiləri və bir neçə
Tarix: 26/01/13 Amerika Konqresində Dağlıq Qarabağ müzakirələrinin keçirilməsini istəyənlər internet saytda səs VERSİN!
Azərbaycan ərazisinin 20%-nin işğal altında olması, 1 milyonluq qaçqın və məcburi köçkün məsələsi Amerika Birləşmiş Ştatlarınında Ağ Evin rəsmi dövlət saytında
Tarix: 26/01/13 Roma Papası “Twitter” və “Facebook”-a xeyir-dua verib
“ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “tech.onliner.by” saytına istinadən bildirir ki, XVI Benedikt sosial şəbəkə və xidmətlərə öz xeyir-duasını verib və katolikləri kilsə təliminin yayılması üçün onlardan aktiv istifadəyə çağırıb.
Tarix: 25/01/13 Doktoranturaya imtahanlar elektron qaydada keçiriləcək?
Elektron imtahan sisteminə daha bir sınaq əlavə oluna bilər. Belə ki, Azərbaycanda doktoranturaya qəbul imtahanlarının da elektron qaydada keçirilməsi üçün artıq şərait formalaşıb."ICTnews.az" elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) prezidenti Mahmud Kərimov
Tarix: 25/01/13 Azərbaycanda ilk dəfə olaraq sosial şəbəkələrdən istifadə haqqında videotəlimlər yaradılacaq
Bu gün Azərbaycanda sosial şəbəkə istifadəçilərinin sayının 1 milyona çatması və 2013-cü il Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən “İKT ili” elan olunmasını nəzərə alaraq, Azərbaycan Respublikası Gənclər Təşkilatları Milli Şurası (ARGTMŞ) tərəfindən Azərbaycanın Gənclər və İdman Nazirliyinin dəstəyi ilə “Xətdə” Sosial Şəbəkə Akademiyasına start verilib.
Tarix: 25/01/13 Asiya regionu genişzolaqlı internetə qoşulma sürətinə görə liderdir
"ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “cybersecurity.ru” saytına istinadən bildirir ki, məzmun tədarükü üzrə dünyanın ən böyük şəbəkə operatoru “Akamai Technologies” şirkətinin dərc etdiyi “State of the Internet” hesabatına əsasən
Tarix: 25/01/13 Mobil telefon operatorları, sabit telefon şəbəkəsinin KÖMİS-ə qoşulması üçün işlər davam etdirilir
Kütləvi Ödənişlər üzrə Mərkəzləşdirilmiş İnformasiya Sisteminə (KÖMİS) qoşulmuş kütləvi xidmət müəssisələrinin göstərdiyi xidmətlər üzrə ödənişlər həyata keçirilən qurumlara hal-hazırda “Azəriqaz” QSC, “Azərsu” ASC, “Azərenerji” ASC və “Bakıelektrikşəbəkə” ASC daxildir.
Tarix: 25/01/13 “Google” supersürətli simsiz şəbəkə istifadəyə verəcək
“Google” şirkəti Mauntin-Vyuda yerləşən qərargahında 3 kilometr radiusda işləyə bilən eksperimental simsiz şəbəkə işə salıb. Bu cəhd uğurlu alındığı təqdirdə, axtarış sistemi digər ərazilərdə çox sürətli şəbəkələr yarada biləcək.
Tarix: 24/01/13 Bakıda “Google” şirkətinin nümayəndəsi ilə görüş keçirilib
“Azercell”in baş ofisində “Barama” layihəsi və “Google Developers Group Baku” (GDG Baku) birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “GDG Baku” tərəfindən dəvət olunmuş “Google” şirkətinin Məhsul İdarəolunması üzrə eksperti və “GDG”-ların regional rəhbəri Divon Lan ilə görüş keçirilib.
Tarix: 24/01/13 İstifadəçilər “YouTube”-da hər ay 4 milyard saat vaxt keçirir
“Google”-un rüblük nəticələrinə həsr edilmiş konfransda “YouTube” videohostinqinin imkanları da müzakirə edilib. Qeyd edək ki, internet nəhəngi onu 2006-cı ildə 1,65 milyard dollara satın almışdı.