Tarix: 28/11/12 Virtual məkanda azərbaycandilli saytlarda, e-dərsliklərdə, e-qəzetlərdə yad sözlər operativ olaraq aşkar ediləcək
Nazirlər Kabineti (NK) "Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabineti yanında
Tarix: 28/11/12 Paytaxtda genişzolaqlı internet xidmətlərinin tutumu artırılıb
Bakı Telefon Rabitəsi İstehsalat Birliyi Bakıda NGN texnologiyasının əhatə etdiyi yaşayış məntəqələrinin sayını bir qədər də artırıb. Birliyin baş direktoru Beytulla Hüseynovun “ICTnews”-a verdiyi məlumata görə, hazırlanan tədbirlər planına uyğun olaraq Xəzər rayonunun Qala
Tarix: 28/11/12 İlin sonunadək bütün tvitləri arxiv şəklində yükləmək mümkün olacaq
“Twitter”in direktoru Dik Kostolo ilin sonunadək tvitlərin arxivini yükləməyə imkan verəcək funksiyanın xidmətdə tətbiq ediləcəyini təsdiqləyib. Top-menecerin sözlərinə görə, bu, şirkətdə çalışan tərtibatçıların narazılığına səbəb olub. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “tech.onliner.by”
Tarix: 28/11/12 Təhsil Nazirliyi maarifləndirici televiziya layihələrinin yayımlanacağı internet portalı yaradacaq
Maarifləndirici televiziya layihələrinin yayımlanacağı internet portalı yaradılacaq. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, bu barədə Təhsil Nazirliyinin Təhsil Sisteminin İnformasiyalaşdırılması İdarəsinin direktoru Samir Məmmədov bildirib. Onun sözlərinə görə,
Tarix: 28/11/12 Artıq “Gmail”də məktublara tutumu 10 qiqabayta qədər fayllar əlavə etmək mümkündür
Tərtibatçılar “Gmail” poçt xidmətini “Google Drive” “bulud” xidməti ilə əlaqələndiriblər. Beləliklə, istifadəçilər elektron məktublarına tutumu 10 qiqabayta (QB) qədər faylları bərkitmək imkanı əldə ediblər. Bunun üçün sadəcə faylı (faylları) əvvəlcədən “bulud” xidmətinə əlavə etmək lazımdır.
Tarix: 28/11/12 Hər bir sakin ərazi üzrə polis sahə rəisləri haqqında zəruri məlumatları internet vasitəsilə öyrənə bilər
«Respublika ərazisində ictimai asayişin qorunması sahəsində funksiyaların icrası, polis sahə məntəqələrinin işinin təkmilləşdirilməsi, müasir tələblərə uyğun və informasiya-kommunikasiya texnologiyalarından istifadə edilərək səmərəli təşkili,
Tarix: 28/11/12 BTİ-nin sammitində internetin tənzimlənməsi məsələləri müzakirə ediləcək
İnternetin dövlət tərəfindən tənzimlənməsi 2012-ci il dekabrın 3-dən 14-dək Dubayda keçiriləcək hökumətlərarası görüşlərin əsas mövzusu olacaq.
Tarix: 28/11/12 “Outlook.com” poçt xidmətinin auditoriyası 25 milyonu ötüb
“Outlook.com” pulsuz poçt xidmətinin istifadəçilərinin sayı 25 milyonu ötüb. Bu barədə “Outlook”un rəsmi bloqunda məlumat verilib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “ria.ru” saytına istinadən bildirir ki, “Microsoft” şirkəti “Outlook.com” xidmətini cari il iyulun sonunda təqdim edib.
Tarix: 28/11/12 “Yahoo!”-nun səhmləri 4 illik maksimuma qədər bahalaşıb
“Yahoo!”-nun səhmləri noyabrın 26-da hərracın əvvəlində 18,99 dollar həddinə çatıb. Bu göstərici son 4 il ərzində maksimal nəticədir. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “lenta.ru” saytına istinadən bildirir ki, internet-şirkətin səhmləri son 3 ay ərzində xeyli bahalaşıb.
Tarix: 27/11/12 Gələn ay “Milli Net”in qaliblərinin adları açıqlanacaq
“Milli Net”də (MN) saytların qeydiyyatı başa çatıb. MN-in Təşkilat Komitəsindən “ICTnews.az” elektron xəbər xidmətinə verilən məlumata görə, bu il Milli İnternet Mükafatına 13 nominasiya üzrə 399 sayt təqdim olunub. Bu müddət bitdikdən sonra istifadəçilər yalnız müsabiqəyə
Tarix: 27/11/12 Azərbaycanın görkəmli dramaturqunun elektron məlumat bazası hazırlanıb
Milli Кitabхanada Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi M.F.Axundov adına Azərbaycan Milli Kitabxanası ilə birgə Azərbaycanın görkəmli filosofu və dramaturqu Mirzə Fətəli Axundzadənin anadan olmasının 200 illik yubileyinə həsr olunmuş “Azərbaycanın görkəmli şəxsiyyətləri”
Tarix: 27/11/12 Məktəblərin əksəriyyəti genişzolaqlı internet şəbəkəsinə qoşulub
«2-5 il bundan öncə alınan informasiya-kommunikasiya texnologiyaları avadanlıqları müəyyən zaman keçdikdən sonra ya öz keyfiyyətini itirir, ya da istifadəsində müəyyən problemlər yaranır. Məktəblərdə kompüter - şagird nisbəti 1:20 olaraq qalır. Bununla bağlı ciddi bir dəyişiklik yoxdur».
Tarix: 27/11/12 “Bank Respublika” kredit borclarının onlayn ödənişi xidmətini işə salıb
“Bank Respublika” müştərilərə kredit borclarını bankın rəsmi səhifəsi vasitəsilə onlayn ödəmək imkanı yaradan “cari hesaba mədaxil” xidmətini təqdim edib. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin banka istinadən verdiyi məlumata görə, indi cari hesaba mədaxil etmək və kreditləri ödəmək üçün banka gəlməyə ehtiyac qalmır.
Tarix: 27/11/12 “Mail.Ru” internet şirkəti “Google”-un axtarış xidmətlərindən imtina edəcək
Rusiyanın “Mail.Ru Group” internet şirkəti şəxsi sisteminə görə “Google”-un axtarış texnologiyalarından imtina edəcək. Amerika şirkəti ilə bağlanmış müqavilənin müddəti 2013-cü ilin fevralında başa çatır və “Mail.Ru” müqaviləni uzatmağı planlaşdırmır. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti
Tarix: 26/11/12 Tacikistan provayderləri 1 il ərzində ikinci dəfə “Facebook” giriş imkanını blok ediblər
Tacikistanın bir sıra internet provayderləri Ölkə Hökuməti yanında Rabitə Xidmətinin şifahi sərəncamı üzrə “Facebook” sosial şəbəkəsinə giriş imkanını blok edib. Bu barədə "Asiya-Plyus" nəşri məlumat verib. “ICTnews.az” elektron xəbər xidməti “lenta.ru” saytına istinadən bildirir ki,