Tarix: 01/06/12 Dünya internet trafikinin həcminin 4 dəfə artacağı gözlənilir
“Cisco” şirkətinin proqnozlarına görə, 2016-cı ilədək dünyada internet istifadəçilərinin sayı 3,4 milyarda çatacaq ki,
Tarix: 01/06/12 Daha bir universitetdə “Wi-Fi” şəbəkəsi yarandı
Artıq Texniki Universitet də “Wi-Fi” şəbəkəsinin əhatə dairəsinə qatıldı. Belə ki, “IREX-Azərbaycan” nümayəndəliyi “Azərbaycanda Yeni Media” layihəsi çərçivəsində “USAID”-in maliyyə dəstəyi ilə Azərbaycan Texniki Universitetinin (ATU) əsas binasında “Wi-Fi” sisteminin
Tarix: 01/06/12 Virtual dünya uşaqların gözü ilə
Bu gün Uşaqların Beynəlxalq Müdafiəsi Günüdür. 1950-ci il iyunun 1-də BMT Baş Assambleyası tərəfindən təşkil olunan “Qadınların Beynəlxalq Konfransı”nda uşaq hüquqlarının təmin edilməsi ilə bağlı təkliflər səslənib və elə həmin tədbirdə də 1 iyun tarixini uşaqların beynəlxalq müdafiəsinə həsr etmək qərara alınıb.
Tarix: 01/06/12 Dünyasını dəyişənlərin «Facebook» səhifələri bağlanacaq
«Facebook» sosial şəbəkəsi ondan istifadə edən şəxslərin dünyasını dəyişdikdən sonra səhifələrinin bağlanması ilə bağlı qərar qəbul edib. “İCTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, adıçəkilən sosial şəbəkə bundan sonra dünyasını dəyişən istifadəçilərin
Tarix: 01/06/12 Məktəblilərin internetdə təhlükəsizliyi tam təmin edilir
“2008-2012-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında təhsil sisteminin informasiyalaşdırılması üzrə Dövlət Proqramı” çərçivəsində yaradılmış Azərbaycan Təhsil Şəbəkəsində tətbiq olunan müxtəlif texnologiyalar məktəblilərin İnternet təhlükəsizliyini tam təmin edir.
Tarix: 31/05/12 “Opera Mini 7” səyyahı sosial şəbəkələrdəki xəbərləri birləşdirəcək
Norveçin “Opera” şirkəti “Opera Mini” səyyahının yeddinci versiyasını istifadəyə verib. Əsas yenilik “Smart Page” tətbiqi olub. Sosial şəbəkələrdəki (Facebook, Twitter və digərləri) yeniləmələr, axtarış sətri və fərdiləşdirilmiş xəbərlər "ağıllı" səhifədə toplanıb.
Tarix: 31/05/12 ATU-da “Wi-Fi” sistemi quraşdırıldı
“IREX-Azərbaycan” nümayəndəliyi “Azərbaycanda Yeni Media” layihəsi çərçivəsində “USAID”-in maliyyə dəstəyi ilə Azərbaycan Texniki Universitetinin (ATU) əsas binasında “Wi-Fi” sisteminin quraşdırılması layihəsini başa çatdırıb. “IREX-Azərbaycan” nümayəndəliyindən verilən məlumata görə,
Tarix: 31/05/12 Rusiyada onlayn reklam bazarının həcmi 2011-ci ildə 55,5 faiz artıb
“İnteraktiv Reklam Bürosu”nun (Interactive Advertising Bureau - IAB) məlumatına görə, Rusiyada onlayn reklam bazarının həcmi 2011-ci ildə 55,5 faiz artaraq 1,12 milyard avro təşkil edib və o, Avropada bu göstərici üzrə altıncı yerdə qərarlaşıb. “İCTnews.az” elektron xəbər xidməti “digit.ru”
Tarix: 31/05/12 “ICANN” yüksəksəviyyəli yeni domenlər üçün ərizələrin qəbulunu dayandırıb
Bu gün Bakı vaxtı ilə saat 04:59-da internetdə domen adlarının tənzimlənməsini həyata keçirən “ICANN” (Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) təşkilatı ümumi istifadəli yüksəksəviyyəli yeni domenlərin (gTLD) qeydiyyatı üçün ərizələrin qəbulunu dayandırıb.
Tarix: 31/05/12 “Facebook” şirkəti Dubayda ofis açıb
“Facebook” sosial şəbəkəsi bu gün ərəb regionunda ilk ofisini açıb. “Facebook” şirkəti Dubayda açılmış yeni ofis sayəsində yerli elan verənlər və investorlarla birbaşa iş görə biləcək. Qeyd edim ki, “Facebook” və “Twitter” sosial şəbəkələri yaxın vaxtlara kimi Yaxın Şərq regionunda yaşayan istifadəçilər üçün yad idi, lakin bu vəziyyət təxminən 1.5 il əvvəl, regionun Tunis, Misir,
Tarix: 31/05/12 Əmtəə nişanları, patentlərlə bağlı etirazlar Apellyasiya şurasına elektron qaydada qəbul olunacaq
Əmtəə nişanları və coğrafi göstəricilər, eləcə də patentlərlə bağlı hər hansı etirazı olanlar Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin (SMPDK) Apellyasiya şurasına (komissiyasına) elektron qaydada müraciət edəcəklər. Hələlik isə qismən avtomatlaşdırılan
Tarix: 30/05/12 “.az” domen zonasında artıq 14300 domen adı qeydiyyatdan keçib
Azərbaycanın yuxarı səviyyəli milli domen zonasında (.az) qeydiyyatdan keçən domenlərin sayı artmağa davam edir. “İCTnews” elektron xəbər xidməti “Whois.az” saytına istinadən xəbər verir ki, “.az” domen zonasında artıq 14300 domen adı qeydiyyatdan keçib.