Tarix: 04/11/11 Dünyanın ən böyük sosial şəbəkələrindən biri zərərə məruz qalıb
“LinkedIn” sosial şəbəkəsi bu gün üçüncü rübün nəticələrinə əsasən, 1,6 milyon dollar ölçüsündə zərərə məruz qaldığını bildirib. Şirkətin tədqiqat və istehsal xərclərinin əhəmiyyətli dərəcədə artması buna səbəb olub. Şirkətin mədaxili 2 dəfədən çox artıb və 139,5 milyon dollar təşkil edib.
Tarix: 03/11/11 “Opera”nın mobil səyyahlarına trafik ölçən quraşdırıblar
Norveçin “Opera Software” şirkəti “Opera Mini” və “Opera Mobile” mobil səyyahlarını yeniləyib. Bu barədə “opera.com” saytında bildirilib. “iOS”, “BlackBerry OS”, “Symbian S60” və “Java” əsasında olan qurğular üçün “Opera Mini” səyyahının 6.5 versiyası çıxarılıb.
Tarix: 03/11/11 Genişzolaqlı istifadəçilərinin sayı sürətlə artır
Hazırda respublika üzrə hər 100 nəfərə təxminən 30 genişzolaqlı internet istifadəçisi düşür ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə təqribən 2.5 dəfə çoxdur. Bu sıçrayışlı artım ölkənin telefon şəbəkəsinin tam elektornlaşdırılması və genizolaqlı xidmətlərə çıxış imkanlığının yaradılması, məktəblərin təxminən 90%-nin kompüterləşməsi
Tarix: 02/11/11 BMT genişzolaqlı xidmətlərin qiymətlərini azaltmaq üçün yeni qaydalar təklif edir
BMT komissiyası genişzolaqlı internetin bütün dünyada tətbiqini və istifadəsini stimullaşdırmaq üçün yeni 4 məqsəd təklif edib.
Tarix: 02/11/11 Mobil səyyahı bazarının oyunçusu dəyişib
“Android” əməliyyat sistemi ilə işləyən qurğulara quraşdırılan “Google” şirkətinin mobil səyyahı populyarlığa görə “Opera Mini” səyyahını ötüb. Bu barədə “Net Applications” analitik şirkətinin oktyabr ayına olan hesabatında qeyd edilib. “Google”-un mobil səyyahının bazar payı 18,7 faiz, “Opera Mini” səyyahının payı isə 13,1 faiz təşkil edib.
Tarix: 02/11/11 “İnternet Explorer” nüfuzunu itirir?!
Əgər hazırkı dinamika davam etsə, o zaman 2012-ci ilədək “İnternet Explorer” səyyahının payı ilk dəfə olaraq 50%-dən aşağı düşəcək. “Net Applications” şirkətinin yeni məlumatlarına əsasən, son ay ərzində “Microsoft” korporasiyasının səyyahının populyarlığı demək olar ki, 2% - 54,39%-dən 52,63%-ə qədər azalıb.
Tarix: 02/11/11 London pulsuz “Wi-Fi” ilə təmin edilib
“Nokia” şirkəti Londonun mərkəzində pulsuz “Wi-Fi” tətbiqini test edir. Hələ ki yalnız 26 giriş nöqtəsi təchiz edilib, onlar bu ilin sonuna qədər test rejimində işləyəcəklər. Əgər sınaq uğurlu olsa, o zaman pulsuz şəbəkə Britaniyanın paytaxtında 1000 baza stansiyasına qədər genişlənəcək.
Tarix: 02/11/11 Qlobal internet şəbəkəsinə qoşulma sürəti 3 dəfə artıb
Ölkədaxili internet şəbəkəsinin qlobal internet şəbəkəsinə qoşulma sürəti 2009-cu illə müqayisədə təqribən 3 dəfə artaraq, 44.5 Gb/san. çatmışdır. Cari ilin 9 ayı ərzində dünya ölkələrindən Azərbaycana daxil olan beynəlxalq
Tarix: 01/11/11 “Google” saytlarda “Facebook” şərhlərini indeksləşdirməyi bacarır
“Google” şirkətinin axtarış xidməti saytlarda “Facebook” sosial şəbəkəsinin hesabı vasitəsilə yazılmış şərhləri indeksləşdirməyə başlayıb. Artıq “Google” axtarış sistemi vasitəsilə “Facebook” hesabı ilə yazılmış şərhləri axtarmaq olar. Bundan əvvəl “Google” və digər axtarış sistemləri “Facebook”
Tarix: 31/10/11 “.az” domen zonasında qeydiyyatdan keçmiş saytların sayı artıb
“.az” milli domen zonasında hazırda 12 607 sayt qeydiyyatdan keçib. Üçüncü rübün nəticələrinə əsasən milli domen zonasında qeydiyyatdan
Tarix: 31/10/11 “Facebook”da şifrəni unutmusan?
“Facebook” sosial şəbəkəsində tezliklə hesaba girişi bərpa etməyin yeni üsulu istifadəyə veriləcək. Bu üsul "etibar edilmiş dostlar" funksiyasıdır. Bu funksiyanın mahiyyəti ondan ibarətdir ki, istifadəçi öz təhlükəsizlik sazlamalarında etibar etdiyi 5 insan təyin edə bilər.
Tarix: 31/10/11 “YouTube” orijinal məzmunla olan kanallar təqdim edəcək
“The Wall Street Journal” daxil olmaqla bəzi mənbələr bildirib ki, “YouTube” tezliklə bəzi media-şirkətlər tərəfindən təqdim edilmiş orijinal məzmundan ibarət təxminən 100 yeni kanal istifadəyə verəcək. Videoçarxları təqdim edəcək şirkətlər arasında bir neçə hollivud təşkilatları, həmçinin digər video təchizatçılarının olacağı bildirilib.
Tarix: 29/10/11 “Amazon” onlayn riteylərinə qarşı patent iddiaları verilib
Artıq 11 şirkət cari ildə “Amazon” onlayn riteyler nəhənginə qarşı patent iddiaları verib. Bu, 2010-cu il ilə müqayisədə 3 dəfə çoxdur. Bu barədə ABŞ maliyyə tənzimçilərinə təqdim edilmiş şirkət sənədlərində qeyd edilib. İddialar arasında “Amazon” satış sisteminin digər şirkətin patentlərini pozduğu,
Tarix: 29/10/11 Bakı qəsəbələrində internet xidmət tutumu artırılır
Bakıda və ətraf kənd, qəsəbələrdə genişzolaqlı internetə olan tələbatın ödənilməsi məqsədilə hazırlanmış geniş tədbirlər planının icrası davam edir. Bu barədə BTRİB-dən verilən məlumatda bildirilir. Belə ki, həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində Maştağa qəsəbəsində internet xidmət
Tarix: 28/10/11 “Təhsilin əsasları” adlı yeni elektron dərs vəsaitləri hazırlanıb
Azərbaycanda “Təhsilin əsasları” adlı yeni elektron dərs vəsaitləri hazırlanıb. Hazırda ekspertlər bu dərsliyi qiymətləndirməklə məşğuldurlar.