Tarix: 24/01/14 “Facebook” Prinston Universitetinin ekspertlərini ələ salıb
“Facebook” şirkəti sosial şəbəkənin auditoriyasının kəskin azalmasını proqnozlaşdıran Prinston Universitetinin ekspertlərini ələ salıb. Yaxın günlərdə Prinston Universitetinin tədqiqatçıları belə proqnoz veriblər ki, 2015-2017-ci ilədək “Facebook” abunəçilərinin sayı 80% azalacaq.
Tarix: 24/01/14 Bu il Azərbaycanda internet mediası ilə bağlı geniş tədbirlər keçiriləcək
Azərbaycan Mətbuat Şurası 2014-cü ili “İnternet mediası ili” elan edib. "ICTnews.az"ın məlumatına görə, bununla bağlı adıçəkilən şuranın sədri Əflatun Amaşov mətbuata açıqlama verib. Onun sözlərinə görə, cari ildə internet mediası ilə əlaqədar böyük tədbirlər və konfranslar keçiriləcək.
Tarix: 24/01/14 BSU-da “VikiUniversitet” layihəsinə başlanılıb
Qloballaşan dünyada informasiyanın yayılması və qəbul edilməsi, demək olar ki, sərhəd tanımır. Özündə müxtəlif dillərdə saysız-hesabsız məqalələr toplusunu birləşdirən “vikipedia.org” saytı dünyanın ən populyar informasiya daşıyıcılarındandır.
Tarix: 24/01/14 Bu ilin “Gənclər Paytaxtı”nın internet səsverməsi vasitəsilə seçiminə start verilib
Azərbaycanın “Gənclər Paytaxtı”nın seçilməsində yaşadığı yerindən, vətəndaşlığından, yaşından, milliyyətindən asılı olmayaraq hər kəs bərabər hüquqla iştirak edə bilər
Tarix: 24/01/14 Azərbaycan İsraillə informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi sahəsində əməkdaşlıq etmək niyyətindədir
Azərbaycan informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsində İsrailin təcrübəsindən istifadə etmək niyyətindədir.
Tarix: 24/01/14 “WikiDays” layihəsində iştirakla bağlı müraciətin vaxtı uzadılıb
“İRƏLİ” İnformasiya Texnologiyaları Mərkəzinin “Vikipediya Azərbaycan”ın tərəfdaşlığı ilə həyata keçirəcəyi “WikiDays” layihəsində iştirak etmək istəyən şəxslər yanvarın 30-dək “ireli.az” saytında onlayn ərizə formasını dolduraraq müraciət edə bilərlər.
Tarix: 24/01/14 Çində internet tarixində ən böyük fasilə yaranıb
Yanvarın 21-də saat 3:15-dən etibarən Çinin yüz milyonlarla internet istifadəçisi populyar “Baidu” və “Sina” saytları daxil olmaqla bir sıra yerli saytlara çıxış imkanından məhrum olub.
Tarix: 24/01/14 “Elektron hökumət” portalını daha təkmil görmək istəyənlər rəy və istəklərini “Fikir bankı”na göndərə bilərlər
“Elektron hökumət” portalı üzərindən heç olmasa bir dəfə hər hansı elektron xidmətdən yararlanan istifadəçi prosesin sadə, rahat, şəffaf olmasını məmnuniyyətlə qarşılayır.
Tarix: 24/01/14 “Google” ABŞ-da lobbiçiliyə xərcləri azaldıb
“Google” internet şirkətinin 2013-cü ildə ABŞ-da lobbiçiliyə xərcləri əvvəlki illə müqayisədə14,7 faiz azalaraq 14 milyon dollar təşkil etsə də, texnoloji şirkətlər arasında bu göstərici üzrə xərclərin həcminə görə lider olaraq qalıb.
Tarix: 24/01/14 Britaniyada təyyarə, qatar və gəmilər sürətli internetlə təchiz ediləcək
Böyük Britaniya Rabitə İdarəsi təyyarə, qatar və gəmilərdə yeni peyk rabitəsi texnologiyasından istifadəni bəyənib.
Tarix: 24/01/14 “Facebook” sosial şəbəkədə boşluğun axtarışı üçün ən böyük mükafatı ödəyib
“Facebook” şirkəti sosial şəbəkədə boşluq axtarışı üçün tarixində ən böyük mükafat ödəyib. Bu haqda “Facebook Bug Bounty” proqramının rəsmi səhifəsində yazılıb. Layihə 2011-ci ildə istifadəyə verilib.
Tarix: 23/01/14 Məlumatların ötürülməsində rekord qeydə alınıb
“Alcatel-Lucent” və Britaniyanın “BT” internet provayderinin mütəxəssisləri elan ediblər ki, yeni nəsil magistral marşrutlayıcıların sınağı uğurla başa çatıb.
Tarix: 23/01/14 Yaxın 3 ildə “Facebook” istifadəçilərinin 80%-ni itirə bilər
Gənc alimlərin “ArXiv.org” saytında təqdim etdikləri araşdırmanın nəticələrinə əsasən “Facebook” sağala bilən infeksion xəstəlikdir.
Tarix: 23/01/14 Yeni il qabağı satışlar fonunda “Ebay”ın mədaxil və gəliri artıb
“Ebay” internet şirkətinin məlumatına görə, 2013-cü ilin son üç ayı ərzində onun mədaxil və gəliri yeni il qabağı yüksək satış fonunda, həmçinin “PayPal” ödəmə şirkətinin dövriyyəsinin yüksəlişi sayəsində artıb.
Tarix: 22/01/14 Azərbaycanda yaxın zamanda məişət zorakılığı edən şəxslərin məlumat bankı istifadəyə veriləcək
Azərbaycanın ailə, qadın və uşaq problemləri üzrə Dövlət Komitəsi məişət zorakılığı edən şəxslərin məlumat bankını yaxın zamanda istifadəyə verməyə hazırlaşır.