Tarix: 19/06/13 “Elektron hökumət” portalına yeni elektron xidmətlər inteqrasiya edilib
“Elektron hökumət” portalına müxtəlif dövlət qurumlarının təqdim etdiyi elektron xidmətlərin əlavə olunması prosesi davam etdirilir. “ICTnews” elektron xəbər xidmətinin məlumatına görə, növbəti olaraq Standartlaşdırma, Metrologiya və Patent üzrə Dövlət Komitəsinin (SMPDK) 5 yeni elektron xidməti portala inteqrasiya edilib.
Tarix: 19/06/13 Əbülfəs Qarayev: “Hazırda gənclərin böyük əksəriyyəti internet şəbəkəsində yayılan məlumatlardan yararlanırlar”
“Bu gün davamlı inkişaf haqqında danışarkən artıq bütün dünya üzrə yeni bir situasiyanın yarandığı dərk edilməlidir. Müasir dövrdə dünyada davamlı inkişaf texnologiyalarla, internet məkanı ilə bağlıdır. Texnologiyaların, internetin imkanlarından istifadə etməklə hər hansı mədəni prosesi əks etdirmək olar".
Tarix: 19/06/13 “Facebook”da elan verənlərin sayı 1 milyonu ötüb
“Facebook” sosial şəbəkəsi bildirib ki, onun aktiv elan verənlərinin sayı 1 milyonu ötüb. Şirkət etiraf edib ki, hazırda “Facebook”da elan verənlərin böyük əksəriyyəti Qərbin kiçik biznes nümayəndələridir. Həmçinin bildirilib ki, bir çox biznes nümayəndələri öz məhsul və xidmətlərinin irəliləyişi məqsədi ilə “Facebook” sosial şəbəkəsində korporativ səhifələr yaradırlar.
Tarix: 19/06/13 “Yahoo!” ABŞ hökumətinin sorğuları üzrə statistika dərc edib
“Yahoo!” şirkəti “Apple”, “Microsoft” və “Facebook” ilə birləşərək Amerikanın hüquq-mühafizə orqanları və federal agentliklər tərəfindən daxil olan şirkətin servis istifadəçiləri haqda məlumatların təqdim edilməsi üzrə sorğu statistikasını dərc edib.
Tarix: 19/06/13 “Google” alyans yaradır
“Google” şirkəti bir sıra özəl maliyyə fondları və şirkət idarəçiləri ilə alyansların yaradılması haqda danışıqlar aparır.
Tarix: 19/06/13 Britaniyalalar sevgililərini internetdən tapır
“TP-Link” şirkətinin abunəçiləri arasında keçirdiyi sorğunun yekununa əsasən, britaniyalı kişilərin 42%-i üçün internet və intim münasibət eyni dərəcədə əhəmiyyətlidir. Bundan başqa, məlum olub ki, respondentlərin 50%-dən çoxu vaxtının çoxunu internetə sərf edirlər.
Tarix: 19/06/13 İşsizlik statusunun verilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu elektron qaydada aparılacaq
“Elektron hökumət” portalında “İşsizlik statusunun verilməsi və müavinətinin təyin edilməsi üçün müraciətin və sənədlərin qəbulu” xidməti istifadəyə verilib.
Tarix: 19/06/13 “Facebook” ikinci “Google” olmaq istəyir
Dünyanın ən böyük sosial şəbəkəsinin yaradıcısı Mark Zukerberq Cənubi Koreyaya səfər edib və orada ölkə prezidenti və “Samsung” şirkətinin rəhbərliyi ilə görüşüb.
Tarix: 19/06/13 Azərbaycan Milli İnternet Mükafatının nominantlarının rəsmi mükafatlandırma mərasimi keçirilib
“Netty-2013” Azərbaycan Milli İnternet Mükafatının nominantlarının rəsmi mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Tarix: 18/06/13 “Yandex” mobil brauzerini istifadəyə verir
“Yandex” şirkəti “iPad” planşetləri və “Android” əsasında qurulmuş smartfonlar üçün mobil brauzeri istifadəyə verəcəyini bəyan edib. “ICTnews” xəbər xidmətinin “www.therunet.com” saytına istinadən verdiyi məlumata əsasən, yeni məhsulun üstünlüyü ondadır ki, “Yandex”in mobil brauzeri ilk növbədə məlumat axtarışına yönləndirilib.
Tarix: 18/06/13 Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyəti “WhatsApp”ı hədələyib
Səudiyyə Ərəbistanı hakimiyyəti “Viber” internet telefoniya xidmətinin ardından yaxın həftələr ərzində “WhatsApp” məşhur mobil messencerinin işini bloklayacağı ilə hədələyib.
Tarix: 18/06/13 “Yahoo!”-ya ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanları tərəfindən 12 mindən çox sorğu daxil olub
Amerikanın “Yahoo!” şirkəti dünən onun xidmətlərindən yararlanan istifadəçilərin fərdi məlumatları ilə bağlı ABŞ-ın xüsusi xidmət orqanları tərəfindən verilən sorğuların sayı haqqında məlumatları açıqlayıb.
Tarix: 18/06/13 Azərbaycanda yaxın zamanda yeni dövlət ödəniş portalı işə başlayacaq
“Sinam” şirkəti yaxın zamanda yeni dövlət ödəniş portalını (Government Payment Portal” (GPP) istifadəyə verəcək.
Tarix: 18/06/13 “Skype Video Messaging” hamı üçün əlçatan olub
Bu gündən etibarən istənilən “Skype” istifadəçisi həmsöhbəti cari anda internetdə olmadığı halda belə ona video mesaj göndərə biləcək. Sözügedən funksiya ilk dəfə bu ilin fevralında təqdim edilib və o vaxtdan etibarən sınaq mərhələsində olub.
Tarix: 15/06/13 "Kasperski Laboratoriyası" İsraildə regional ofisini açır
"Kasperski Laboratoriyası" İsraildə regional ofisini açıb. Təl-Əvivdə yerləşəcək yeni ofis şirkətin biznesinin inkişafı üzərində işləyəcək, həmçinin ölkə ərazisində "Kasperski Laboratoriyası" məhsullarının satış və marketinq dəstəyini həyata keçirəcək.