Tarix: 17/02/14 Kommersiya hüquqi şəxslərə münasibətdə qrant müqavilələrinin elektron qeydiyyatı aparılır
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təşkili sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” Fərmanına uyğun olaraq, İqtisadiyyat və Sənaye Nazirliyinin (İSN) “www.economy.gov.az” internet saytında elektron xidmətlər bölməsi yaradılıb.
Tarix: 15/02/14 “Google” yüksəksürətli internet xətti çəkəcək
“Google” şirkəti buraxılış qabiliyyəti hazırkı genişzolaqlı internetin sürətini dəfələrlə ötən gələcək nəsil internet şəbəkəsini layihələşdirir.
Tarix: 14/02/14 Azərbaycanın onlayn ödəmə portalının istifadəçilərinin sayı 100 mini ötüb
Ölkədə onlayn ödənişlərin genişləndirilməsi sahəsində görülən çoxsaylı işlər əhalinin bu xidmətlərdən daha çox istifadəsinə rəvac verib.
Tarix: 14/02/14 Yaponlar “Viber” messencerini satın alacaqlar
Yaponiyanın “Rakuten” internet şirkəti 900 milyon dollara “Viber” messencerini hazırlamış “Viber Media” şirkətini alacaq. Bu haqda “Rakuten” saytında dərc edilmiş press-relizdə deyilib.
Tarix: 14/02/14 Aviasərnişinlər üçün sosial şəbəkə təqdim edilib
“Virgin America” aviaşirkəti təyyarələrindən istifadə edən aviasərnişinlər üçün sosial şəbəkə təqdim edib.
Tarix: 14/02/14 “Facebook” cinsi azlıqlara jest etdi
“Facebook” sosial şəbəkəsi elan edib ki, artıq ABŞ istifadəçiləri özü haqqında informasiya daxil etdikdə cins üçün 50 variant seçə biləcəklər. Bu haqda sosial şəbəkənin administrasiyasına istinadən “Associated Press” agentliyi məlumat yayıb.
Tarix: 13/02/14 AQUPDK internet saytı vasitəsilə keçirdiyi sorğunun nəticələrini elan edib
Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK) saytında (www.scfwca.gov.az) periodik olaraq ailə, qadın və uşaq məsələlərinin müxtəlif aspektlərinə aid sorğular keçirilir.
Tarix: 13/02/14 Avropa Komissiyası “ICANN”-dan səlahiyyətlərin bir qismini almağı tələb edir
Avropa İttifaqı (Aİ) hakimiyyəti “ICANN” (internetdə domen adları və zonaların verilməsini həyata keçirən təşkilat - Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) korporasiyasının domen adlarının verilməsi və internet üzərində nəzarət sahəsində inhisarçılığın aradan qaldırılmasına yönələn təkliflər siyahısını tərtib edib.
Tarix: 13/02/14 “Facebook”un 200 milyondan çox istifadəçisi öz video tarixini izləyib
“Cnet” nəşri “Facebook”un əməliyyat direktoru Şeril Sandberqə istinadən yazır ki, “Facebook” sosial şəbəkəsinin 200 milyondan çox istifadəçisi “Look Back” xidmətindən istifadə edib. Bu xidmət saytda iş və ünsiyyət tarixi haqqında keçmişi təsvir edən videoçarxa baxmağa icazə verir.
Tarix: 12/02/14 “Bakcell” abunəçilərinə “Ani Kart” virtual kartını SMS vasitəsilə əldə etmək imkanı təqdim edib
“AzeriCard” Prosessinq mərkəzinin və Azərbaycan Beynəlxalq Bankının birgə təqdim etdikləri virtual ödəmə kartının SMS vasitəsilə dərhal əldə olunması xidmətindən artıq “Bakcell” abunəçiləri də yararlana bilərlər.
Tarix: 12/02/14 Artıq virtual valyuta ilə əməliyyatlara etibar edilmir
Ən iri bitkoin mübadiləçisi olan “Bitstamp” internet platforması virtual valyuta üzrə əməliyyatları dayandırıb.
Tarix: 12/02/14 Vətəndaşlar etik müvəkkillərə elektron qaydada asanlıqla müraciət edə bilərlər
“Elektron hökumət”ə keçidlə əlaqədar olaraq vətəndaşların dövlət orqanlarında təyin edilən etik müvəkkillərə elektron müraciət edə bilməsi işi asanlaşdırılıb.
Tarix: 12/02/14 “Viber” internet-telefoniya xidməti öz biznesini satmaq haqda danışıqlar aparır
“Reuters” agentliyi İsrail KİV-nə istinadən yazır ki, ödənişsiz ani mesajlar və internet-telefoniya xidməti “Viber” öz biznesini Asiya messencer bazarının liderlərindən birinə 300-400 milyon dollara satmaq haqda danışıqlar aparır.
Tarix: 11/02/14 “Google” və “comScore” reklam vericilərinin işini asanlaşdıracaqlar
Şirkətlər marketoloqlara onlayn auditoriyanın göstəricilərini müşahidə etməyə və reklam kampaniyasına düzəlişlər etməyə imkan verəcək yeni texnologiya tətbiq edirlər.
Tarix: 11/02/14 Azərbaycanda “Elektron hökumət” quruculuğu ilə bağlı yeni mövzular test proqramlarına daxil edilib
Azərbaycanda elektron hökumətin qurulması, elektron xidmətlərin və elektron sənəd dövriyyəsi sistemlərinin geniş tətbiqi ilə əlaqədar olaraq bu sahələrlə bağlı yeni mövzular dövlət qulluğuna qəbula dair informasiya texnologiyaları üzrə test proqramlarına əlavə olunub.