Tarix: 01/09/14 Hakerlər amerikalı məşhurların açıq-saçıq şəkillərini internetdə yerləşdiriblər
Naməlum haker Hollivud məşhurlarının şəxsi yazışmasına müdaxilə edərək onların şəkillərini internetdə yerləşdirib.
Tarix: 30/08/14 Azərbaycanın innovativ iqtisadiyyata sürətlə keçidi USACC-ın diqqətini cəlb edib
Oktyabrın 7-də Vaşinqtonda Beynəlxalq Ticarət Mərkəzində “Şərq Qərbi qarşılayır: Cənubi Qafqazda və Türkiyədə biznesin aparılması” mövzusunda “Səfirlik gecəsi”- (“Embassy Night”) keçiriləcək.
Tarix: 30/08/14 Birinci rübdə “.ORG” zonasında domenlərin sayı 1,4 faiz artıb
İlk yüksəksəviyyəli “.ORG” domenlərindən birinin operatoru "Public Interest Registry” şirkəti ilin birinci yarısına yekun vurub.
Tarix: 30/08/14 “Microsoft” oktyabrın 31-də “MSN Messenger”in fəaliyyətini tamamilə dayandıracaq
“The Verge” nəşri yazır ki, “Microsoft” korporasiyası oktyabrın 31-də “MSN” messencerinin dəstəyini tamamilə dayandıracaq. Messencerin istifadəçiləri şirkətin başqa məhsuluna (Skype) keçməli olacaqlar.
Tarix: 29/08/14 “Google” Azərbaycanda “Google AdWords”la işin xüsusiyyətləri mövzusunda onlayn vebinar keçirib
Bu günlərdə işə başlayan “Google” onlayn məktəbinin yeni sezonu çərçivəsində Azərbaycanda “Google AdWords”la işin xüsusiyyətləri mövzusunda onlayn vebinar keçirilib.
Tarix: 29/08/14 Estoniya şirkəti “Baku Expo Center” sərgi salonunda pulsuz “Wi-Fi” məkanı yaradacaq
Bu il Bakıda dekabrın 2-5 tarixlərində keçiriləcək “Bakutel 2014” beynəlxalq telekommunikasiya və informasiya texnologiyaları üzrə sərgi-konfransı çərçivəsində innovativ texnologiya vasitəsi ilə pulsuz “Wi-Fi” məkanın yaradılması təcrübəsi nümayiş ediləcək.
Tarix: 28/08/14 Avstraliyanın aviasərnişinlərinə uçuş zamanı cihazlardan istifadəyə icazə veriblər
“Engadget” portalı yazır ki, Avstraliyanın “Qantas” və “Virgin Australia” aviaşirkətlərinin sərnişinlərinə təyyarənin bortunda elektron qurğulardan istifadəyə icazə verilib.
Tarix: 27/08/14 Hökumət Ödəniş Portalına yeni xidmətlər inteqrasiya olunub
Hökumət Ödəniş Portalının (HÖP) infrastrukturuna hazırda ölkədə fəaliyyət göstərən bütün kommunal xidmət təşkilatları ilə yanaşı, dövlət orqanları, stasionar telefon xidməti üzrə qurumlar və bir mobil telefon operatoru inteqrasiya olunub.
Tarix: 27/08/14 Britaniya məmurların sosial şəbəkələrlə işləməyi öyrənməsinə təxminən 166 min dollar xərcləyib
“Telegraph” qəzeti yazıb ki, Böyük Britaniya hökuməti 2010-cu ildən etibarən ölkənin Xarici İşlər Nazirliyi əməkdaşlarının müxtəlif sosial şəbəkələrlə işləməyi öyrənməsinə təxminən 166 min dollar xərcləyib.
Tarix: 27/08/14 “Android” platformasında “Opera” brauzerinin istifadəçilərinin sayı 100 milyon nəfərə çatıb
“Opera Software” şirkəti “Opera” brauzeri vasitəsilə internetə daxil olan aktiv “Android” mobil əməliyyat sisteminin idarəetməsi ilə işləyən qurğu istifadəçilərinin sayının ötən il 2 dəfə artaraq 100 milyona çatmasını bəyan edib.
Tarix: 27/08/14 Türkiyənin dövlət qulluqçularına Azərbaycanda “Elektron hökumət” portalı üzərindən əmək müqavilələrinin qeydiyyatı izah olunub
Türkiyə və Azərbaycanın dövlət orqanları arasında təcrübə mübadiləsinin aparılması məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin dövlət qulluqçularından ibarət nümayəndə heyəti Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyində (ƏƏSMN) olublar.
Tarix: 27/08/14 Azərbaycan sakinləri “British Airways”in biletlərini onlayn sifariş edə bilərlər
Azərbaycandan Londona, Avropaya və Şimali Amerikaya ən sərfəli uçuş fürsətlərini axtaran hər kəs üçün “ba.com” saytı vasitəsilə “British Airways” şirkətinin biletlərini 72 saat müddətinə bron etmək funksiyası aktivləşdirilib.
Tarix: 26/08/14 “Google” “Gecko Design” şirkətini satın alıb
“Google” şirkəti “Gecko Design” konstruktor bürosunu satın alıb. Razılaşmanın dəyəri açıqlanmır. Yalnız o məlumdur ki, “Gecko Design” bürosunun prezidenti Jak Qane və dörd əməkdaş perspektiv texnologiyaların hazırlanması ilə məşğul olan “Google X” məxfi bölməsinə qoşulublar.
Tarix: 25/08/14 Hindistanda onlayn ödənişlərin yerli banklar üzərindən həyata keçirilməsi məcburi olacaq
Hindistanın rezerv bankı bəyan edib ki, bank kartları vasitəsilə aparılan bütün onlayn tranzaksiyalar yerli banklar üzərindən milli valyuta vasitəsilə həyata keçirilməlidir.
Tarix: 25/08/14 “NAVITEL” Azərbaycan və Türkiyə xəritələrinin yeni versiyalarını yaradıb
“Navitel Naviqator 9.1” istifadəçilərinə Türkiyə, Qafqaz və Cənubi Asiya xəritələrinin Q2 2014 yenilənməsi təqdim edilib.